Düğün Salonu Açmak Maliyeti ve Şartları

Düğün Salonu Açmak

Her yıl yaklaşık olarak 620 bin çiftin dünya evine girdiği Türkiye’de, düğün salonu açmak karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Türkiye’de ortalama bir düğün için harcanan para her yıl artış gösterirken, sektör 30 milyar dolarlık bir pastaya ulaştı.

Ortalama düğün salonlarında 1 davetli için 15 TL’lik masraflar oluşurken, şık düğün salonlarında bu rakam 200 liranın da üzerine çıkıyor. Hal böyleyken girişimci ve yatırımcılar tarafından düğün salonu açmak önemli bir iş kolu olarak görülüyor. Özellikle Anadolu’da birçok şehirde düğün salonu konusunda büyük eksiklikler var.

ÖNCELİKLİ KONULAR

Düğün salonu açmak için ilk olarak yapmanız gereken bir iş planı hazırlamaktır. Düğün salonu basit bir iş fikri değildir, bu nedenle olası sürprizlere hazırlıklı olmanız gerekiyor. Düğün salonu açmak için oluşturduğunuz iş planında öncelikli olarak belirlemeniz gerekenler ve cevaplamanız gereken sorular:

 • Rekabet şartları nasıl?
 • Salon nereye açılacak?
 • Gürültü konusu nasıl çözülecek?
 • Personel nasıl bulunacak?
 • Sermaye temini nasıl gerçekleştirilecek?
 • Ek sermaye talepleri için çözümler ne?

İş planınızı hazırlarken bu konuları kesinlikle cevaplamanız gerekiyor. Eksik bir madde bile kısa vadede dahi önemli sorunlar ortaya çıkarabilir.

YER BELİRLEYİN VE İNŞAATI BAŞLATIN

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Eğer bir iş planı hazırladıysanız şimdi yola koyulma zamanı. Düğün salonu açmanın ilk yolu bir yer belirlemektir. Eskiden mahalle aralarında daha fazla bulunan düğün salonları artık şehir dışında ve daha geniş bahçeli  yerlerde kurulmaya başlandı. Şehir dışında bir yer belirlemek maliyetleri büyük oranda düşürdüğü gibi müşterilere daha rahat bir ortam da sunuyor. Zaten, arabasız artık kimse düğünlere gelmiyor, bu nedenle erişim sorununun aşıldığını belirtmek gerekiyor. Düğün salonu için belirleyeceğiniz alana birçok inşaat şirketi tarafından bir düğün salonu inşaa ettirebilirsiniz. Veya çelik konstrüksiyon seçenekleri ile daha ucuz maliyetlerle de düğün salonu kurabilmeniz mümkün. Burada önemli olan maliyetlerinize göre seçenek belirlemektir.

Düğün salonunuzu kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler:

 • Salondaki blokların minimize edilmesi
 • Salonun ferah ve her tarafının yeterli ışık alması
 • Salonun dekorasyonunu profesyonel bir şekilde yapılması
 • Salondaki ses sisteminin ilk önceden planlanması
 • Gürültü kirliliğinin önlenmesi için yapının uygun hazırlanması
 • Salon zemininin kolay temizlenebilir olması
 • Düğün salonunda hazırlık, lavabo, servis ve mutfak bölümlerinin yer alması

Düğün salonunuzu belirledikten sonra inşaat sürecinde mutlaka bu konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru planlanmamış bir düğün salonu ileride müşterilerinize kötü bir izlenim bırakacaktır. Bu nedenle bir düğün salonunu ilk etapta doğru bir mimar ile mutlaka planlamalısınız.

İZİNLERİ ALIN

Düğün salonunu kurmak için gerekli izinleri almak üzere de bulunduğunuz bölgenin belediyesine gitmeniz gerekiyor. Her belediyede gerekli şartlar aynı değildir. Hatta bazı belediyeler bu tür eğlence ortamları için sıkı şartlar belirlemektedir. Bu nedenle düğün salonunu belirleme aşamasında ruhsatı almak için mutlaka belediyede yetkililer ile görüşmeniz gerekiyor. Bu tür önemli işletmelerin belediyeden habersiz açılma şansı yoktur. Belediyeler bu konuda hazır dosyaları size temin eder ve bu gereklilikleri karşılamanız gerektiğini ifade eder.

DÜĞÜN SALONU MALİYETİ

Düğün salonunu kurma aşamasında ortalama maliyetleriniz ise çok değişkendir. Halihazırda Anadolu’da 120 bin liraya kurulan düğün salonları da bulunmasının yanında, 4 milyon liraya kurulan düğün salonları da bulunmaktadır. Bu konudaki ortalama maliyet hesabını yapmanız için hesaplamalara dahil etmeniz gerekenler:

 1. Arsa
 2. İnşaat
 3. Dekorasyon malzemeleri
 4. Mutfak
 5. Bahçe düzenlemesi
 6. Yalıtım
 7. Salon malzemeleri
 8. Resmi işlem masrafları

Bu masraflar geneldir ve her birini ayrı ayrı bölümlere ayırmanız ve kurmak istediğiniz düğün salonuna göre hesaplamanız gerekiyor. Örneğin bazı düğün salonlarında bahçe bulunmuyor, bu hesabınıza dahil olmayacaktır.

KAR ETMENİZ İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ

Düğün salonunu doğru planladıktan sonra salonun para kazandırmaya başlaması ve daha fazla iş alması için yapabilecekleriniz:

 • İlk etapta çok yüksek fiyatlar belirlemeyin
 • Mutlaka sosyal medya hesaplarınızın tamamını açın
 • Salonun daima temiz ve düzgün görünmesini sağlayın
 • Personel konusunda seçici olun ve daima prezantabl görünmelerini sağlayın
 • Müşterileriniz ile doğrudan ilgilenecek 2 personel tutun
 • Şehrinizdeki yerel gazete, radyo ve televizyonlara reklam yapın
 • Arabası olmayan müşteriler için servis aracı bulundurun (ek ücret alabilirsiniz)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık