1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Drone Pilotluğu İçin Geç Kalmayın

Drone Pilotluğu İçin Geç Kalmayın
1

Karlı ve değerlendirilebilir bir iş fikri – meslek arıyorsanız eğer drone pilotluğu tam size göre olabilir. Yurt içi ve yurt dışı birçok kariyer planlama dergisi tarafından da sıklıkla önerilen drone pilotluğu, genel olarak insansız hava araçları olan dronelerin profesyonel olarak yönetimi ile ilgili bir meslek dalı.

Drone pilotları, genellikle üzerine kamera yerleştirilmiş olan droneler ile çekim yapmaktadır. Ancak gelişen teknolojiler ile birlikte droneler özellikle kargo taşımak için de kullanılmaya başlanmıştır. Hatta ABD Savunma Bakanlığı’nın savaşlarda kullanılmak üzere çeşitli droneler için de bütçe ayırdığı biliniyor. Bu kapsamda bu droneleri profesyonel olarak kullanacak pilotlara ihtiyaç duyuluyor.

2018 yılında 10,5 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip olan drone sektörü, her yıl yaklaşık yüzde 7 büyüyor. Bu kapsamda sektörde düzenli olarak profesyonel drone pilotlarına olan ilgi de doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Ancak Türkiye’de henüz bu sektör tam olarak istenilen seviyeye ulaşmış değil. Ülkemizde yalnızca birkaç belgesel, film ve reklam ajansı tarafından drone pilotları istihdam edilmiş durumda. Ancak önümüzdeki yıllarda ihtiyacın artacağını da öngörmek mümkün. Eğer geleceğin meslekleri konusunda araştırmalar yapıyorsanız, ya da kendinizi ek olarak bir sektörde geliştirmek istiyorsanız mutlak suretle drone pilotluğunu öneriyoruz.

NASIL DRONE PİLOTU OLUNUR?

Drone pilotu olmak için Türkiye’de İHA-0, İHA-1, İHA-2 veya İHA-3 lisansı almanızı mutlaka öneriyoruz. Bu lisans sertifikası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylıdır ve birçok Drone Eğitimi veren kurum tarafından verilecek eğitimler sonrasında başarılı olan kursiyerlere verilmektedir.

İHA-0 lisansı 500 gram ile 4 kilogram ağırlığındaki droneler için,
İHA-1 lisansı 4 kilogram ile 25 kilogram ağırlığındaki droneler için,
İHA-2 lisansı 25 kilogram ile 150 kilogram ağırlığındaki droneler için,
İHA-3 lisansı 150 kilogramdan daha ağır dronelerin kullanımı için gereklidir.

Türkiye’de henüz İHA-2 ve İHA-3 lisansını sağlayan kurum yoktur. Genellikle kurslar İHA-0 ve İHA-1 için destek sağlamaktadır. İHA-0 lisansı için verilen eğitim 12 saat, İHA-1 lisansı için verilen eğitim toplam 36 saattir. Bu lisanslar için verilen eğitimlerin fiyatı ise ortalama 800 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kağıt Geri Dönüşüm Fabrikası Kurmak

Fiziksel, ruhsal ve mental olarak aile doktorundan “İHA Pilotu Olur” sağlık belgesi alabilen İHA-0 için 12 yaşından, İHA-1 için 15 yaşından büyük herkes bu eğitimlere katılabilir.

(DİKKAT: Birçok drone pilotu eğitimi sağlayan kurum Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaysız çalışmaktadır. Mutlak suretle kurumun onaylı olduğuna dair belge talep ediniz.)

Lisanslar için verilen eğitimler ise şöyle:

lisans

İŞ BULABİLİR MİYİM?

Daha önce de belirttiğimiz üzere Türkiye’de 2019 itibarıyla drone pilotu lisansına sahip 20 binden fazla kişi bulunuyorken, istihdam oranı 100’ün altında. Bu nedenle henüz piyasada drone pilotları için yeterli şartlar oluşmuş değil. Ancak gelişen teknolojiler ve ihtiyaçlar ile birlikte drone pilotluğunun geleceğin meslekleri arasında yer aldığını belirtmek mümkün.

Mevcut drone pilotlarının birçoğu da yalnızca iş başına gelir sağlamaktadır. Ortalama olarak drone pilotuna iş başına verilen saatlik ücret 400 TL civarında bulunuyor. Eğer drone, pilota aitse bu rakam 2 katına kadar da çıkmaktadır. Bu nedenle eğer daha hızlı iş bulmak istiyorsanız, fiyatları 6 bin liranın üzerinde bulunan kameralı bir drone satın almanızı da mutlaka öneriyoruz.

Ek olarak Türkiye’de son dönemde ise en fazla kır düğünlerinde droneler talep ediliyor. Bu düğünler için havadan çekim talep eden düğün sahipleri, ortalama olarak 2 saatlik program için bin lirayı gözden çıkartmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2019’da Para Kazandıracak Niş 25 Ürün Fikri

YURT DIŞINDA DURUM

Drone pilotları özellikle ABD ve Amerika’da dünyanın geri kalanına göre çok daha hızlı iş bulabiliyor. Glassdoor’un sağladığı verilere göre, ABD’de ve İngiltere’de drone pilotları ortalama olarak yıllık 80 bin dolar gelir elde etmektedir. Payscale’nin verilerine göre ise, ABD’de drone pilotlarının ortalama yıllık geliri 68 bin dolar civarında bulunuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 24 Ekim 2019

    “Türkiye’de henüz İHA-2 ve İHA-3 lisansını sağlayan kurum yoktur.” İbaresi an itibariyle yanlıştır Lütfen düzeltiniz Türk Hava Kurumu Üniversitesi İHA-0 İHA-1 İHA-2 Sertifika programları düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir