Dış Pazarlara Nasıl Yatırım Yapılır?

dış pazar yatırım

Günümüzde zaman zaman bazı ülkelerde ekonomik durgunluğa girilir. Örneğin geçtiğimiz 4-5 yıllık süreçte Türkiye ekonomisi istenilen düzeyde performans gösterememiştir. Bu gibi durumlarda yatırımcılar genellikle dış pazarlara yatırım yapmanın yollarını incelemektedir. Eğer dış pazarlara yatırım yapmak istiyorsanız, bunu basit bir şekilde gerçekleştirebilmenizin birçok yolu vardır.

Her ne kadar dış pazarlara yatırım yapmak riskli bir girişim olsa da, doğru bir şekilde yapmayı başarırsanız, aynı zamanda çok karlı ve faydalı bir yatırıma dönüşebilir. ünyanın geri kalanında çok başarılı şirketler veya yüksek performans gösteren ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkelere yatırım yapmak için kullanabileceğiniz 4 farklı yolu önerebiliriz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

1. YATIRIM FONLARI

Dış pazarlara yatırım yapmanızın en kolay yollarından biri elbette yatırım fonlarına yatırım yapmaktır. Türkiye’de de uluslararası pazarlarda başarılı yatırımlara imza atan birçok yatırım fonu bulunuyor. Ancak bu yatırım fonlarının risk ve kar düzeyi genellikle minimizedir. Bu nedenle dış pazarlara yatırım yapmak isteyenlerin tercih etmesini önerebileceğimiz yollar arasında yer almaktadır.

İLGİLİ: Yatırım Fon Hesabı Nedir?

Yatırım fonları çok çeşitli olup, belirli bir ülkeye, sektöre, şirkete göre de çeşitlendirilebilir.

2. ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN HİSSELERİ

Borsa İstanbul’da 500’e yakın şirketin hissesi bulunuyor. Bu şirketlerin birçoğu aynı zamanda çok uluslu olarak faaliyet gösteriyor. Herhangi bir bankaya giderek yatırım hesabı açtıktan sonra çok uluslu şirketlerden birinin hissesini alabilirsiniz. Bu şirketlerin hisseleri hem ülke içindeki ekonomik değişimlerden hem de şirketin dünyanın her noktasındaki gelişmelerden doğrudan etkilenmektedir.

3. BORSA YATIRIM FONU

Dış pazarlara yatırım yapmanın bir diğer yolu da borsa yatırım fonlarıdır. Örneğin, Türkiye’de bile Almanya borsasına yönelik yatırım fonlarından alım yapabilirsiniz. Bu borsadaki yükselişlerden doğrudan kar elde etme fırsatınız oluyor. Türkiye fon konusunda gelişmiş bir ülkedir, dünyanın birçok ülkesine ait borsa yatırım fonlarına birkaç dakika içerisinde yatırım yapabilirsiniz.

İLGİLİ: En İyi ve Karlı 14 Yatırım Aracı!

4. EMTİA

Altın, gümüş, petrol, bakır, platin ve daha birçok emtiaya yatırım yaparak da dış pazarlardaki gelişmeleri kullanabilirsiniz. Emtialar yukarıda yer alan tüm yatırım çeşitleri arasında en riskli yatırım aracıdır. Ancak doğru zamanda doğru yatırım ile yukarıdaki tüm yatırım çeşitlerinden çok daha fazla kar sağlama fırsatı sağlar.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık