1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Deneysel Pazarlamada ‘Etkileyicilik’ Her Zaman Etkili Değil

Deneysel Pazarlamada ‘Etkileyicilik’ Her Zaman Etkili Değil
0

Bu yıl Haziran ayında, 123 yıllık bir gelenek New York Long Island’ı yüz binlerce katılımcıyla ve American Express, Lexus ve Deloitte gibi markalar mağazalarını müşterilerle doldurdu. 2018 Amerika Açık Golf Turnuvası için her biri çok yönlü deneysel aktiviteler hazırlamışlardı; ardı arkası gelmeyen kalabalığı özel dinlenme alanlarına veya VR golf simülatörlerine davet ettiler.

Görülmeye değer bir görüntü olduğu kesindi. Fakat deneysel pazarlama sadece insanları etkilemek değildir. Deneysel pazarlama insanları, diğer insanları etkilemelerini sağlayabilecek kadar büyülemektir. Bu deneyim insanların sohbetler kurmasına yardımcı olur. Herhangi bir etki değil, planlanmış bir etki yaratmak için yapılmalıdır. Başarılı olmak için yaratılmak istenen etkiyi iyi tetkik etmek ve tüm deneyimi bunun üzerine inşa etmek gerekir.

Etkileyiciliğin Yeni Tanımı

Medya ve sosyal etkileşimler yıllarca bir markanın etkinlik ve deneysel aktivitelerinin başarılarını ölçmenin en önemli yolu olarak görülmüştü. Fakat bu yaklaşım bir etkinlikteki kalabalığın yaşadığı deneyimi yeterince ve tüm açılardan inceleyemiyor ve derin etkileri tam yansıtamıyordu.

İşte bu yüzden, etkinliklerin etkilerini ölçen tescilli bir yaklaşıma öncülük ediyoruz. Amacımız, çevreleyici bir deneyimin nasıl daha büyük duygusal etkiler yarattığını ve uzun süreli kullanıcı algısını değiştirdiğini ölçütlerle saptamak. Aşağıdaki üç adımla bunu başarmaya başlayabilirsiniz:

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

1. Miktarın değil, değerin ölçümlerini önemseyin.

Daha fazla bilgi toplama içgüdünüze karşı koyun ve amaçlarınızla ilgili sizi yönlendiren bilgileri toplamaya çalışın. Binlerce insanın bir etkinliğe katılması onu bir başarı gibi görmemize yol açar. Fakat bu insanların hiçbiri sosyal medyada etkiyi katlamamışsa, etkinlik amacına ulaşmamıştır.

2. Geridönüşü beklemeyin, onu kovalayın.

Müşterilerinizin düzenlediğiniz etkinlikteki deneyimleri hakkında neler hissettiğini anlamanın en iyi yollarından birisi onlara sormaktır. Bu konuda yaratıcı olmak tabii ki size kalmış. Anketler insanların düşüncelerini öğrenmenin tek yolu değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kendi İşinizi Kurmanın Artıları ve Eksileri

3. Ölçülemez olanı ölçmek için teknolojiden yararlanın.

Bizzabo’s tarafından düzenlenen Event Marketing 2018 Karşılaştırmalar ve Eğilimler raporunda araştırmacılar, yöneticilerin yüzde 87’sinin canlı etkinliklerin gücüne inandığını ve gelecekte daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Ekstra yatırımlardan bazıları veriye dayalı teknolojilere gitmelidir. Örneğin, yüz tanıma teknolojisi, pazarlamacıların bir misafirin evrimleşen ruh hallerini gerçek zamanlı olarak ve inanılmaz bir hassasiyetle takip etmelerini sağlar.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir