1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

En Etkili ve Yaratıcı 45 CV Örnekleri – CV Nasıl Hazırlanır?

En Etkili ve Yaratıcı 45 CV Örnekleri – CV Nasıl Hazırlanır?
5

CV örnekleri konusunda çeşitli aramalar gerçekleştiriyorsanız, sizler için Türkiye ve dünyada en etkili olarak dikkat çeken CV örneklerini inceledik. Bu cv örneklerini kullanmak tamamen ücretsiz ve kendiniz için düzenlemek çok kolay.

2023 yılında istediğiniz işi bulmanız ve kabul edilmeniz için burada yer alan CV örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz. Etkili ve yaratıcı bir CV hazırlamak sizi iş başvurunuzda bir puan ön başlatır. Doğru CV hazırlama rehberi ile işi siz alın.

Kariyer adımlarını atarken özellikle iş başvurularında bir adım öne çıkmanızı sağlayacak bir CV’ye sahip olmak kritik öneme sahip bir konudur. Bu kapsamda mutlak suretle yeni iş başvurularında etkili ve yaratıcı özelliklere sahip modern ve güncel bir profesyonel CV oluşturmanızı öneriyoruz. Rehberimizde, en etkili olarak nitelendirilebilecek en çok beğenilen 45 CV Örnekleri yer almaktadır. İşinizin niteliğine göre seçim yaparak boş CV örneklerini doldurabilirsiniz.

CV kısaca sizi en net ve iyi bir şekilde anlatan bir formdur. Bu formda kişisel bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, aldığınız ek eğitimler, kurslar, daha önce çalıştığınız pozisyonlar, referanslarınız ve kısa bir özgeçmişiniz yer alır.

Etkili ve detaylı CV hazırlamak için en az 1-2 saatinizi ayırmanız gerektiğini unutmayın. Profesyonel bir CV hazırlamak istiyorsanız, her şirkete yönelik farklı bir CV hazırlamanızı bile tavsiye edebiliriz. Yeni mezunsanız da yeni mezun CV örneklerine göz atabilirsiniz. Her şirket farklı nitelikte personel arayışı olması nedeniyle yalnızca bir CV ile tüm şirketlere başvurmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sizi Harika Bir Kariyere Götürecek Mülakat Soruları ve Cevapları

CV kendi içerisinde mantıksal olarak BASİT VE PROFESYONEL olarak 2’ye ayrılır. Bazı CV’ler yalnızca kişisel bir kaç bilgiden oluşurken, kapsamlı CV’ler ise çok geniş eğitim bilgileri, kurs ve deneyim bilgileri içermektedir. Birçok CV örneği word olarak sunulurken, farklı formatlarda da seçenekler bulabilmek mümkün.

BASİT CV

Basit bir CV hazırlamak istiyorsanız sizlere gerekli olan birkaç bilgiden başka bir şey değildir.

 • AD – SOYAD
 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
 • EĞİTİM DURUMU
 • REFERANSLAR

Bu bilgiler ile oluşturulan CV’ler genellikle devlet kurumlarına gönderilir. Ancak ciddi bir şirket ile çalışacaksanız eğer bunlardan çok daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız.

PROFESYONEL CV

Profesyonel ve etkili bir CV ise çok fazla bilgi ister. Bu örnek cvler üzerinde tüm detayları belirtmek ve hazırlamak 2-3 saatinizden fazlasını bile alabilir. Kapsamlı bir CV’de,

 • AD – SOYAD
 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
 • İLK OKUL BİLGİLERİ
 • ORTA OKUL BİLGİLERİ
 • ÜNİVERSİTE BİLGİLERİ
 • Varsa DOKTORA ve LİSANS BİLGİLERİ
 • ALDIĞI KURS ve EK EĞİTİMLER
 • YABANCI DİL DÜZEYİ ve BU DİLLERİ ALDIĞI KURUMLAR
 • DAHA ÖNCEKİ İŞ TECRÜBESİ
 • İŞ TECRÜBELERİNE DAİR EK AÇIKLAMALAR
 • DETAYLI REFERANS DÖKÜMÜ
 • ÖZEL SEVKLER
 • SIRALI ÖZGEÇMİŞ BİLGİLERİ

bulunur. Ayrıca özel durumlarınız da bu CV’de yer alır. Örneğin alınan başarı sertifikalarını da dolu CV örnekleri üzerinde görebilirsiniz.

CV NASIL DOLDURULUR

Kapsamlı bir CV hazırlarken, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. İSMİNİZ – UNVANINIZ – İLETİŞİM BİLGİLERİ

Bir CV’de öncelikli olarak kişisel bilgileriniz yer alır. Bu kısımda adınız, soyadınız, unvanınız ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Genellikle bu kısım sayfanın en üstünde yer alır. İletişim kısmında eskiden tam adres eklenirdi ancak son yıllarda sadece Şehir ve İlçe eklenmektedir.

Adı Soyadı | Unvanı
Yer: Şehir, İlçe
Telefon: +902120000000
E-posta: adsoyad@mailadresi.com

2. KİŞİSEL PROFİL

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

CV’lerin en önemli kısımlarından biridir. Bu kısımda kişisel olarak bilgileriniz eklenir ve en çok dikkate alınan kısımdır. Potansiyel işvereninize ne ile ilgilendiğinizi göstereceğiniz bölüm olarak dikkat çeker. İletişim bilgisinin hemen altında yer almalıdır. Bu kısımda yer alacak bölümde, şu sorulara yanıtlar verin;

Kendinizi nasıl tanıtırsınız?
Şirket için bir öneriniz var mı?
Kariyer hedeflerin neler?

3. TECRÜBE ve İŞ GEÇMİŞİ

Bir CV’nin genel yazılma amacı tecrübelerin ve iş geçmişinin belirtilmesidir. Elbette potansiyel işvereniniz bu kısımda yer alan bilgileri dikkatle not alacaktır. Genellikle bu kısımda daha önce çalıştığınız iş yerleri ayrıntılı olarak belirtilir ve bu işler sırasında aldığınız sorumlulukları ve kazandığınız becerileri de belirtirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  C20 C30 C40 C50 Beton Nedir? Hazır Beton Fiyatları ve Özellikleri

Şirketin Adı – Adresi ve Telefonu
İşe Başlama Tarihi – İşten Ayrılma Tarihi
İş Yerinde ve İş Süresince Aldığınız Sorumluluklar
İş Yerinde ve İş Süresince Kazandığınız Beceriler

4. EĞİTİM

CV’lerde mutlaka bulunması gereken bir bölümdür. Bu kısımda daha önce aldığınız eğitimleri ters kronolojik sırayla belirtmelisiniz. Ek olarak katıldığınız kurs ve seminerleri de not olarak ekleyebilirsiniz.

Kurum Adı
Dahil Olunan Bölüm
Başlama Tarihi – Bitirme Tarihi
Alınan Derece

5. BECERİLER ve SERTİFİKALAR

Genellikle olmasa da etkili bir CV’de mutlaka bulunması önerilir. Bu kısımda sahip olduğunuz becerileri, kullanabildiğiniz spesifik programları ve aldığınız sertifikaları belirtrebilirsiniz. En fazla 4-5 kısım oluşturmak yeterli olacaktır.

Sertifika Alınan Kurum Adı
Eğitim Süresi

CV ÖRNEKLERİ – İNDİR

CV ÖRNEKLERİ

Kaliteli ve gerçekten fark yaratan bir CV hazırlamak için öncelikle CV örneklerine de göz atmalısınız. Bu CV örneklerini aşağıda yer alan dosyalardan indirebilirsiniz.

DİKKAT ÇEKENLER CV ÖRNEKLERİ (YABANCI KAYNAKLAR)

Bu CV’ler arasında hoşunuza giden herhangi bir CV dosyasını düzenleyerek kapsamlı bir CV hazırlayabilirsiniz. Şimdi CV Hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinelim. Bu maddelere göz atmadan CV hazırlamamanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2023 Rehberi: En İyi 10 İş Fırsatı

CV HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 1. KISA ve NET OLUN: CV’nizi hazırlarken belirsiz cümle kalıpları yerine net ve kendinden emin cümleler kullanmaya özen gösterin. Cümleyi çok uzatmak yerine kısa olması daha çok dikkat çeker.
 2. FOTOĞRAFSIZ OLMAZ: Fotoğrafsız bir CV hayal bile edilemez. CV’nizde yer alan fotoğrafta yalnızca siz bulunun ve mümkünse arka plan dahi olmasın (beyaz fon)
 3. ÖNYAZI veya GİRİŞ: Maksimum 2-3 cümlelik bir önyazı belirtmeniz faydalı olabilir. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şey. Çok sevdiğiniz bir cümleyi bile yazabilirsiniz. CV’nin üst kısmındaki bilgiler hemen okunduğu için etkili olabilir.
 4. EN FAZLA 3 SAYFA: CV’ler genellikle tek sayfa olur. Ancak kapsamlı bir CV genellikle 2 sayfadan oluşur. 2 sayfayı aşmanızı önermiyoruz ancak ihtiyaç dahilinde 3 sayfa olabilir. Siz yine de 2 sayfada kalmaya özen gösterin.
 5. İMLA KURALLARI: İmla kurallarına kesinlikle özen gösterin. Dil bilgisi hatası yapmayın.
 6. ABARTILI OLMAYIN: Kendinizi, eğitiminizi ve yaptığınız işleri çok fazla övmeyin. Bu daima itici durur. Mütevazi olun ancak kendinizi de değersiz göstermeyin.
 7. PROJELERİNİZDEN ve ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDİN: Bir çok IK’cı yalnızca CV’de projelere ve çalışmalara göz atar. Bu kısımda yazdıklarınız çok büyük önem arz ediyor.
 8. HEDEFLERİNİZİ ANLATIN: Ne işe başvurduğunuzun önemi yok, daima hedefleri ve idealleri olan bir insan olduğunuzu belirtin ve kısaca hedeflerinizi de anlatmayı ihmal etmeyin. Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?
 9. GÜNCEL TUTUN: Birçok insanın sıklıkla yaptığı bir diğer hata ise, aynı CV’yi 10 – 20 yıl boyunca kullanmaktır. CV’nizi sık sık yeni bilgiler ile değiştirmeyi ve güncel tutmayı ihmal etmeyin. Özellikle online istihdam platformlarında bu detay çok değerlidir.
 10. SORUN ÇÖZÜCÜ OLARAK LANSE EDİN: Her şirket yeni bir personeli, belirli bir bölümde sorun yaşadığı için almaktadır. Bu nedenle CV’nizi hazırlarken kendinizi bir sorunun çözümü olarak lanse edin. Bunu yaparken de şirketin ne tür bir sorun yaşadığını ve ilgili pozisyon için neden personel aldığını önceden incelemeniz gerekir. Bu nedenle her şirket için mutlaka farklı bir CV hazırlamak önemlidir.

CV ÖRNEKLERİ NASIL DÜZENLENİR

CV Örneklerini indirdiniz ama kendiniz için nasıl düzenleyeceksiniz? Eğer sınırlı teknik bilgiye sahipseniz bu biraz vaktinizi alabilir. Ancak dilediğiniz CV’yi düzenlemek için aşağıdaki birkaç videoya göz atmanız yeterli olacak.

CV ÖRNEKLERİ

cv örnekleri cv örnekleri cv örnekleri cv örnekleri cv örnekleri

cv örnekleri

CV Örnekleri

CV Örnekleri CV Örnekleri CV Örnekleri CV Örnekleri CV Örnekleri

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 29 Temmuz 2019

  Ben bu cv leri indiriyorum ama boş sayfa açılıyor. yardımcı olabilir misiniz?

 2. Teşekkür ederim

 3. Siyah gold olan john doe başlıklı olan cv yi bulamadım yardımcı olur musunuz?
  e posta adresime link atabilir misiniz?

 4. teşekkürler, çok harika bir cv hazırladım sayenizde sağolun

 5. Ben bu işi cv ile halebildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir