1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Çok Karlı İş Fikri: Boyasız Göçük Düzeltme

Çok Karlı İş Fikri: Boyasız Göçük Düzeltme
1

Türkiye’de ikinci el araç alım satımı yıllık 5 milyona yakın bir seviyede. Bu kapsamda araçlar ile ilgili iş fikirleri yüksek potansiyel taşıyor. Son dönemde ortaya çıkan, araçlar için boyasız göçük düzeltme işi ise yeni bir iş fikri arayanlar için hem düşük yatırım bedeli hem de yüksek kar marjı fırsatı sağlıyor.

Özellikle geçtiğimiz yıl İstanbul’da yaşanan dolu felaketi sonrasında 300 bine yakın aracın yaşadığı hasar ile gündeme gelen boyasız göçük düzeltme işi, aradan geçen her gün araç sahipleri tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bunun en büyük nedeni ise, ikinci el araç alım satımında tüm dünyadan farklı olarak araç almak isteyenlerin aracın boyalı olup olmadığına ciddi düzeyde önem göstermesi. Hatta bu konu o kadar artmış durumda ki, insanlar araçlarını boyamamak için gerekirse aracı çok kötü bir görüntü ile kullanmayı bile tercih ediyor. Bu kapsamda göçük yaşayan araç sahipleri her geçen gün daha fazla ‘boyasız göçük düzeltme’ yapan iş yerlerine uğruyor.

Boyasız göçük düzeltme işlemi adından da belli olduğu gibi, araçlardaki göçük işlemlerinin boyasız bir şekilde düzeltilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Birkaç teçhizat dışında genellikle el emeği ile gerçekleştirilen bu işlemde, ustanın payı çok önemli. Ancak son olarak Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) tarafından verilen 2  aylık eğitim ile bu konuda bir profesyonel olma şansınız var. Eğer federasyonun sağladığı kurs ile eğitim alamıyorsanız, kendiniz bir sanayi sitesinde bu çalışmayı yapan bir hocanın yanında da çalışmanız gerekebilir, aksi takdirde işletmeyi kurmak için bir usta istihdam etmeniz gerekecek.

NASIL KURULUR?

göçük düzeltme

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İşletmeyi kurmak düşündüğünüz kadar zor değil. Boyasız göçük düzeltme işinin girişimci ve yatırımcılar için en büyük avantajı ise düşük sermaye istemesi. Öyle ki bu işi yapabilmek için 10 bin lira bile yeterli. Burada en önemli konu, çalışmayı yapmaya uygun bir iş yeri bulabilmek. Zira bu işlem ciddi düzeyde ses çıkarttığı için, işletmeyi mahalle aralarında açma şansınız çok düşük. Bunun için ya şehir dışındaki bir alanda yada sanayi sitelerinde bir dükkan bulmanız gerekiyor. Dükkanın minimum 2 aracın girebileceği bir alana sahip olması yeterli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  WhatsApp, Para Kazanmanın Yolunu Buldu

İşletmede tek ihtiyacınız ise bir boyasız göçük düzelme seti olacak. Bu set ise haliyle birçok farklı marka tarafından çeşitli olarak üretiliyor. Bu makineler yabancı üretim ve ithal ediliyor, ancak Türkiye’de de temin edilebiliyor. Setin orijinal adı ise PDR-Paintless Dent Repair olarak geçiyor. Bu setin fiyatı İsviçre üretim 40 bin lira civarındayken, yerli üretimde fiyatlar 8 bin liraya kadar çıkıyor.

Bir PDR setinde, genellikle aşağıdaki ürünler bulunuyor ve bu ürünler dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

 • BOYASIZ GÖÇÜK DÜZELTME CİHAZI
 • SICAK SİLİKONLU GÖÇÜK DÜZELTME SETİ
 • ULTRA HD GÖRÜNTÜLÜ AKÜLÜ ve ELEKTRİKLİ PDR LED LAMBA AYAKLI
 • PDR HASAR ONARIM SEHPASI AKORDEON MODELİ
 • PDR BOYASIZ GÖÇÜK ŞİŞ -ÇUBUK SETİ
 • ALUMİNYUM GÖVDELİ ARAÇLAR İÇİN TELESKOPİK ALUMİNYUM PDR ÇUBUK SETİ
 • PDR SEHPASI İÇİN CIRCIRLI KİLİTLİ HALAT GERDİRME
 • PDR ÇUBUK DESTEK HALKASI
 • PDR TAVAN ONARIMI İÇİN ÇUBUK DESTEK APARATI
 • SICAK HAVALARDA KULLANILAN BEYAZ SİLİKON PAKET
 • SOĞUK HAVALARDA KULLANILAN MAVİ SİLİKON PAKET
 • SERT YERLERDE KULLANILAN ÖZEL YEŞİL SİLİKON PAKET

ÜRÜNLERİN KULLANIMI

Yukarıda yer alan ürünler ile boyasız göçük düzeltmeye ilişkin çalışmayı aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

FİYATLAR

Boyasız göçük düzeltme işlemlerinde standart bir fiyat yok, çünkü her araçta genellikle hasar farklı boyutlarda. Ancak ortalama olarak 1-2 işlem için 300 liraya kadar ödeme talep edilebiliyor. Bir parçası tamamen hasarlı araçlarda rakam 2-3 bin liraya çıkıyor. Bu çalışmaların tamamı için ise herhangi bir ek masraf yapmanıza gerek yok, yani işletmeyi kurduysanız bu ödemenin tamamı kar olarak kasanıza giriyor. Kira, personel masrafı ve vergiler sonrasında elde ettiğiniz cironun yüzde 80’ine yakını ise net kar.

KARLI İŞ FİKİRLERİ

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. MTC Oto İstanbul Maslak’ ta bu mesleğin eğitimini veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir