Çin’den Toplu Ürün – Mal Getirmek

Çin'den Ürün Getirmek

Çin’den toplu mal getirmek son dönemde girişimci ve yatırımcılar tarafından sıklıkla yapılan karlı bir iş fikri. Ancak çeşitli riskler barındıran bu iş fikri için birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Çin’den her ürünü getirmezsiniz, bazı sağlık ve giyim ürünlerinin yasaklı olduğunu unutmayın. Daha aklınızda bir kaç ürün varsa öncelikle bu konuda kesin bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Özellikle sağlık sektörüne bağlı binlerce ürün yasaklıdır ve gümrükten geçmez. Bu konuda net bilgileri Resmi Gazete’de bulabilirsiniz. Resmi Gazete’yi incelemek zorsa Çin’den getireceğiniz ürünü Gümrük Bakanlığı’na sorarak bilgi alabilirsiniz. Gümrük Bakanlığı’na ulaşmak için Çağrı Merkezi : +90 312 444 8 482 nolu numarayı arayabilirsiniz.

NEDEN ÇİN ÜRÜNLERİ?

Çin bildiğiniz üzere en ucuz iş gücünün bulunduğu ülke olması nedeniyle ürünlerin fiyatları dünyanın geri kalanına göre çok daha ucuzdur. Kısaca düşük fiyatlar nedeniyle Çin’den ürün getirmek en mantıklı yoldur. İkinci husus Çin’den getirilen ürünlerin kar marjı çok yüksektir. Üçüncü husus ise Çin’de bulamayacağınız herhangi bir ürün olacağına inanmıyoruz. Eğer Antep Baklavası ithal etmek istemiyorsanız Çin hemen hemen her konuda ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

NASIL ÜRÜN GETİRECEĞİZ

Çin’den Ürün Getirmek

Çin’den ürün getirmenin 3 yolu var.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

 1. Deniz Yolu: Denizden gemiler ile ürün getirebilirsiniz. Bu yol çok ucuz kargo bedelleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca toplu alımlarınız için mutlaka bu yolu seçmelisiniz.
 2. Kara Yolu: Genellikle trenler ile yapılır. Eskisi kadar kullanılmamakla birlikte 9-15 günde ürünler Türkiye’ye gelir.
 3. Hava Yolu: Eğer ürünlerim çabuk gelsin kargo bedeli önemli değil diyorsanız 3-4 günde ürünleriniz bu yol ile elinizde olur. Ancak toplu alımlar için bu yolu kullanmak aşırı masraf oluşturur.

 

BİZ ÇİN’E GİDEBİLİR MİYİZ?

Çin’e sizde gidip ürünlerinizi kendiniz seçip alabilirsiniz. Eğer yurt dışına çıkmak konusunda sıkıntınız yoksa pasaportunuzu alarak Çin’e gidebilirsiniz. Ancak Çin’e gitmek düşündüğünüz kadar ucuz değil. Türkiye’de 1 kişi için gidiş dönüş (7 gün) Çin – İstanbul biletlerinin fiyatı 4 bin lirayı aşıyor.

ARACILAR VAR MI

Çin’e sık sık gidip ürün almak yerine aracılar ile tanışmanız daha mantıklı. Türkiye’de özellikle sosyal medya sayfaları üzerinden bir kaç arama yaparsanız eğer binlerce aracıya ulaşabilirsiniz. Bu kişilere önce ürün sonra para şeklinde çalışma teklif ederek daha ucuz fiyatlar ve yolculuk masraflarından kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

HANGİ ÜRÜNLERİ GETİRMELİYİZ

Çin’den Ürün Getirmek

Çin’den ürün getirmek istiyorsanız aşağıdaki sektörlere ve ürünlere göz atmanızı öneriyoruz. Bu ürünlerde halen yüksek kar marjları bulunmaktadır ve halen onlarca girişimci bu tür ürünleri Çin’den getirerek satışa sunmaktadır. Ancak bir çok girişimci daha önce Türkiye’ye getirilmemiş ürünleri denemekte ve bir kısmı yüksek karlar elde etmektedir.

 • Telefon kılıfları
 • Telefon bataryaları
 • Araç kitleri
 • 2005’den sonraki araçlara ait parçalar
 • Hafif giyim parçaları
 • Takılar
 • Aksesuar ürünleri
 • Deri ürünleri
 • Çocuk ve yetişkinler için oyuncaklar
 • Zeka oyunları (yeni ve oyun kapsamında değil)
 • Spor aletleri

NE KADAR PARA KAZANIRIZ

Çin’den ürün getirip ne kadar para kazanacağız diye merak ediyorsanız bu konuda maalesef bir cevap vermemiz mümkün değil. Çünkü hangi ürünü getireceğinizi ve ne kadar sermaye koyacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu konuda yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Ayrıca bir örnek vermek gerekirse; Çin’den tanesi 2, 3 liraya cep telefonu kılıfı getirip 20 TL’ye satan binlerce esnaf olduğunu belirtelim. Gerisini siz düşünebilirsiniz.

ÇİN ALIŞVERİŞ SİTELERİNDEN ÜRÜN ALMAK

Çin ürünlerini internet siteleri üzerinden de satın almanız mümkün. Bu siteler hakkında hazırladığımız rehbere En İyi 51 Çin Alışveriş Sitesi ve Yabancı Mal Satış Siteleri adlı sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bu konuyu sık sık geliştirmeye çalışacağız.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık