1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Çin’den İthalat Yapmak | Ürün Fikirleri

Çin’den İthalat Yapmak | Ürün Fikirleri
73

Dünyanın üretim deposu olarak bilinen Çin’den uygun fiyatlar ile ürün getirerek para kazanabilir veya maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Çin’den ithalat yaparak ürün getirmeyi planlıyorsanız eğer, öğrenmeniz gereken ve incelemeniz gereken birkaç konu var.

Çin’den aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünü daha uygun fiyatlar ile getirme şansınız var. Örneğin bir ürün Türkiye’de 10 liraya mal ediliyor ve piyasada bu nedenle 20 liraya satılıyorsa, siz Çin’den ithalat yaparak bu ürünü 2 liraya mal edebilirsiniz. Bu işin temelinde ürünleri ucuza bulmak var.

Ancak hangi ürünü getireceğiz? Nasıl Getireceğiz? ve daha birçok soru sizleri bekliyor…

HANGİ ÜRÜNÜ GETİRECEĞİZ?

Çin Alışveriş
Çin’den hangi ürünü getireceğinize karar vermek uzun sürecek. Bu süreçte rahat olun ve akışına bırakın. Örneğin bir A ürünü buldunuz ve bunu Çin’den yarı fiyatına getirebileceğinizi fark ettiğiniz anda hemen o ürünü getirmeye çalışmayın. Doğru ürünü bulmak için;

 • Nakliye sorunu olan ürünleri seçmeyin. Yükte hafif ürünler tercih edilmeli.
 • Maksimum 200 dolarlık ürünleri tercih edin. Daha pahalı ürünler daha yavaş paraya dönüştürülür.
 • Piyasada sıklıkla el değiştiren ürünleri tercih edin.
 • Çin alışveriş sitelerindeki kampanyalı ürünlere sık sık göz atın.
 • Türkiye’deki fiyatlara göre yüzde 70 daha düşük fiyatlar ile bulabileceğiniz ürünleri tercih edin.
 • Nakliye sorunu olmaması açısından sıvı içeren, patlama riski olan, delici ve kesici ürünleri tercih etmeyin.
 • Ve son olarak teknoloji bu konuda en önemli sektör, bunu asla unutmayın.

ÜRÜNLERİ NASIL BULACAĞIZ?

Çin'den İthalat

 • Ürünleri getirmek için bizzat Çin’e gidebilirsiniz. Ortalama olarak uçak ile gidiş – dönüş ve diğer masraflar ile 4-6 bin liraya ihtiyacınız olacak.
 • Çin’e gitmek dışında Çin’in ithalat konusunda çok büyük internet siteleri var. Bu siteleri kullanabilirsiniz. Bu konuda harika bir rehberimiz var. 51 Çin Alışveriş sitesi rehberinden bu siteleri bulabilirsiniz.
 • Çin’den ithalat yapmak isteyenlerin en büyük şanslarından biri Alibaba-Aliexpress’dir(ikisi de aynı sayılır). Aliexpress’den alışveriş yapmak ve tüm incelikleri ise Aliexpress Nasıl Alışveriş Yapılır adlı rehberde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.
 • Bu sitelerde bulduğunuz ürünleri toplu olarak çok ucuza temin edebiliyorsunuz. Ancak toplu alım yapmadan önce satıcılar ile iletişime geçip mutlaka numune almanızı öneriyoruz.
 • Numune göndermeyi kabul etmeyen satıcılardan 1-2 ürün alarak bu ürünleri inceleyebilirsiniz. Bu nedenle daha ucuz ürünleri seçmeniz mantıklı olacak.
 • Çin sitelerindeki satıcılarda yüzlerce ürün bulunur. Yani bir satıcıdan herhangi bir ürün aldığınız zaman muhtemelen aynı satıcının farklı sektörlerde binlerce ürünü bulunuyordur. Eğer satıcıdan memnun kalırsanız diğer ürünleri için de iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca aynı satıcıdan aldığınız ürünlerde ek pazarlık yapma şansınız da olacak.
 • Çin sitelerindeki fiyatların sabit olduğunu düşünmeyin. Ürünler ile iletişime geçerek pazarlık yapabilirsiniz. Toplu alımlarda yüzde 20’ye kadar indirim şansınız var.
 • Çin’deki satıcılar ile nasıl iletişime geçeceğim Çince bilmiyorum demeyin. Bu satıcıların tamamı İngilizce bilmektedir ve Simple İngilizce ile kendileriyle dilediğiniz gibi görüşebilirsiniz. Simple İngilizce kısaca 2-3 kelimeden oluşan cümleler ile görüşmek demektir. Bunu da Çeviri programları aracılığıyla yapabilirsiniz. Google Translate ile çok rahatlıkla görüşebilirsiniz. Zaten siz sadece İndirim Var mı? diye sorun onlarda size kaç adet alacaksınız diye soracaksınız. Yani öyle çok uzun cümlelere ihtiyacınız olmayacak.
 • Aliexpress ve Alibaba’da satıcılar için oylama sistemi var. Bu sistem aracılığıyla hangi satıcının ne kadar iş yaptığını ve ne kadar güvenli olduğunu da rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz zaten.

Bu sitelerde aldığınız ürünler yaklaşık 10 – 15 gün içerisinde verdiğiniz adrese gelmektedir. Ancak vergi kanunları gereği aldığınız ürün için gerekli vergileri ödemek durumunda kalacaksınız. Ortalama olarak 30 dolar üzerindeki siparişleriniz için vergi ödersiniz. Bu vergiler ise her ürün için farklıdır. Özellikle giyim ve mobilya sektöründe vergiler çok yüksek. Hangi ürünü almaya karar verdiğiniz zaman vergi dairesine yada bir muhasebeciye giderek vergi oranları hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca bu konuda profesyonel destek veren Gümrük Müşavirleri var, onları da internetten rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

ÜRÜNLERİ NASIL GETİRECEĞİZ

Çin’den ithal edeceğiniz ürünün tipine, adetine, boyutuna bağlı olarak farklı şekillerde ithalat prosedürleri var. Yüklü ürünleri kargo ile getirmeniz hem çok maliyetli olacak hem de gümrük işlemlerine takılacaktır. 30 USD altında kalan ve hacim olarak 0.25 metre küp’ten daha küçük ürünleri kargo ile getirebilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kolay Para Biriktirmenin En İyi 55 Yolları ve Tasarruf Sırları

Eğer getireceğiniz ürün büyük ve fatura rakamı da yüksekse bunu bir ithalat işlemi olarak beyan edip gerçekleştirmeniz gerekebilir. Öncelikle ithalat işlemleri için bir vergi kaydına ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Bununla ilgili bir gümrük müşaviriyle görüşmeniz gerekecektir.

Gümrük müşaviriyle görüşme sırasında size ilk sorulacak soru getireceğiniz ürünün GTIP Kodu (HS Code) olacaktır. İlgili link’ten GTIP kodunu nasıl bulunur öğrenebilirsiniz.

Eğer işlemler gümrük müşaviriyle yürütülmesi gerekiyorsa kendisinden ithalat prosedürleri ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Yoksa kargo aracılığıyla ürününüzü satın alabilirsiniz.

ÜRÜNLERİ NASIL SATACAĞIZ?

Çinden İthalat Yapmak

 • Çin’den getirdiğiniz ürünleri satmak için farklı yollar var. Ancak bunlar arasında toptan satış elbette daha hızlı para dönüşümü sağlar. Ancak toplu satışlarda kar oranınız haliyle düşecektir. Toplu satış yapmak için hemen hemen her şehirde 1-2 adet bulunan toptancılar sitesine numune götürmeniz yeterli. Buralarda bu tür ürünleri alan yüzlerce toptancı bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür toptancılar size yeni mal siparişleri de vermek isteyebilir, bunu mutlaka değerlendirin.
 • Eğer olabilecek en yüksek karı istiyorsanız da bir dükkan açabilirsiniz. Ancak bu size ek olarak 20 – 30 bin lira sermaye masrafı çıkaracaktır. Bunu sermayeniz varsa yapabilirsiniz.
 • En çok kullanılan yol ise sosyal medya ve e-ticaret. Bu yolları kullanabilmek için 3-4 bin lira sermayeye ihtiyacınız olacak. Facebook, Twitter, Instagram ve Google Plus üzerinden satıcı hesapları oluşturup burada ürünlerinizi direkt perakende olarak satabilirsiniz. En yüksek kar elde etme yöntemi bu.

Çin’den ürün ithal etmek konusunda sorularınız için profesyonel ekibimiz destek sağlamaktadır. Tüm sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

FUARLAR

fuar

Çin’de birçok önemli fuar düzenleniyor. Çin fuarlarını takip ederek yeni ve inovasyon ürünlerine yönelik fırsatları anında öğrenme ve inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Çin’de yapılan fuarlara katılmak için tek masrafınız yol olacaktır, bu fuarlara bir girişimci ve yatırımcı sıfatı ile de ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki önemli fuarların büyük kısmına Çinli üreticiler de gelmektedir. Böylelikle Çin’e gitmeden de bu fuarlar aracılığıyla üreticiler ile görüşebilme fırsatınız var.

EN BÜYÜK ŞANS: ALIBABA

alibaba

Tüm dünyada Çin’den toplu bir şekilde ürün getirmek isteyenlerin en çok kullandığı internet sitesi Alibaba’dır. Platform aracılığıyla elinizdeki cep telefonundan bile ürün seçebilir ve topluca ürün alabilirsiniz. Alibaba, güvenlik sistemleri kapsamında; ürün elinize geçmeden ve siz onay vermeden; ürün için sağladığınız ödemeyi üreticiye vermemektedir. Böylelikle Alibaba’da dolandırılma şansınız çok düşük.

Alibaba’dan toplu ürün almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok konu var;

 1. Bir ürünü sadece fiyat olarak ela almayın. Bazı ürünler sizin aradığınız ürünün adıyla satılıyor olabilir ancak açıklamaya göz atarsanız; aradığınız ürün olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin “Pamuk Eşarp” başlığına sahip bir ürünün açıklamasında “%99 Polyester, %1 Pamuk” yazdığını fark edebilirsiniz. Tüm açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyun.
 2. Alibaba’da satıcı değerlendirme sistemi bulunuyor. Ürünün isminin altındaki kısımda yazan satıcı adına tıklayarak, Alibaba’da yaptığı tüm satışları ve bu satışlar için yapılan puanlama ve değerlendirmeyi inceleyebilirsiniz. Düşük puana sahip satıcılara karşın dikkatli olun.
 3. Alibaba’dan toplu bir şekilde ürün almadan önce birkaç tane numune siparişi yapın. Gelen ürünleri inceledikten sonra toplu alım yapın. Eğer bu kadar vaktiniz yoksa, ücretli kargo seçeneğiyle 5-6 günde numunelerin size ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Sipariş verdikten sonra ürünün gümrüğe geleceğini ve burada vergi hesaplaması yapılacağını unutmayın. Bazı ürünler için vergiler ürün fiyatlarının birkaç katına dahi yükselebilmektedir. Ürünler için uygulanacak vergileri hesaplamak için bir mali müşavirden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
 5. Alibaba’dan dilediğiniz her ürünü getiremezsiniz, bazı ürünler yasaklıdır. Ancak bu düzenleme sıklıkla değişiyor. Özellikle alacağınız ürün aşağıdaki kategorilerden birine giriyorsa, mali müşavirlerden net bilgiyi alın:
 • Alkollü içecekler
 • Hayvan derileri (evcil olmayan)
 • Özel değeri bulunan eşyalar (örneğin sanat eserleri, antika eşyalar, değerli taşlar, altın ve gümüş)
 • Tehlikeli mallar/tehlikeli malzemeler
 • Silahlar
 • Kürkler
 • Fildişi ve fildişi ürünleri
 • Canlı hayvanlar
 • Para ve ciro edilebilir öğeler
 • Bozulabilir mallar
 • Bitkiler
 • Pornografik malzemeler
 • Tohumlar
 • Çok değerli pullar
 • Tütün ve tütün ürünleri
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (73)

 1. merhabalar Kütahya merkezdeyim 100 bin lira sermaye ile ne gibi bir iş önerirsiniz

 2. Cin’den itjhalat yapmak isteyen arkadaslar kesinlikle Cin’de yasayan ve yardimci olabilecegini soyleyen Turk komisyonculara inanmasin ve onlarla is yapmasin, paranizi soker alirlar.En iyi yol Cin’e kendiniz gidip, her seyi bizzat yerinde gorup ticareti gerceklestirmek olmalidir.

 3. merhaba
  ben 6 yıldır cin de yasiyorum telefon aksesuarlari uzerine cin de kendime ait mağazam var toptan satis turkiye ye gönderim de yapıyoruz kapıya teslim ofisimiz Shenzhen de bulunmaktadir herhangi bi urun ihtiyacınız olursa yardimci olabilirim.
  yunusekinci86@hotmail.com

  • 3 Ocak 2021

   Merhaba Yunus’u bey ben inşaat malzeme ekipman tedarik etmek yorumu yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler WhatsApp 05464387891

 4. Merhaba ben daha önce hiç ticaret yapmadım ama sermayem var çinden ürün ithal etmek için biraz bilgi verirseniz sevinirim tşk.

  • Merhaba
   konu ile ilgili mesaj atabilirsiniz . iletişme geçebilirsiniz .

  • Merhaba

  • Merhaba.
   Firma mı kurmalı,yoksa privat mı çalışmalı?
   Ve ayrıca Çine gitmeden ürün siparişi nasıl yapılır bu konyada kime güvenmeli güvenilir şirketler varmış?
   Teşekürler …

  • kardeşim ne yaptın bende de durum aynı var mı bi gelişme varsa bana da yardımcı olursan sevinirim

 5. çin ile iş yapmak isteyen yada herhangi sorusu olan
  ofice1@certiv.ru
  Adrese email atabilir .
  Saygılar

 6. osmaniye’de olmayanhala yapılmamış bir iş fikrine ihtiyacım var 100 bin tl ile neler yapabilirim

 7. ILK ETAPTA 150000 tl sermaye ile CINDEN ITHALAT ISINE GIRIP TOPTANCILAR VE CESITLI YÖNTEMLERLE BU URUNLERI SATMAYI DUSUNUYORUM. SAHIS SIRKETKM VAR VE VERGI NUMARAM MEVCUT. Ancak bu ithal urunlere VERGILENDIRME ISLEMI NASIL OLUYOR , URUNLERIN ELIME GECMESI NASIL OLUYOR. Bu konu hakkında hiç bir bilgim yok.. Temelde öğrenmek istediğim Bu işin Kanuni Prosedürü nedir.

  • 16 Kasım 2018

   vergi miktarları ne yazıkki çok yüksek özellikle elektronik ürün getiriyorsanız genelde gümrüğe takılıyor. ve testlere girmesi gerekiyor ve testlere giren ürün mailyetleri yüksek oluyor. bu ürünler için test raporu istiyorlar ce sertifikası alınmışsa işler biraz daha kolay oluyor bence küçük ve orta ithalatçılar birleşip koopeartif gibi bir şey kurmalı ürünleri toplu getirmeliyiz. halilkozan1@gmail.com

 8. MERHABA ARKADAŞLAR ben çinde yaşıyorum whatsapp numaram +15965897575 şuan istanbuldayım
  yardımcı olamaya çalışırım

  • Numara wsapta cikmiyor eksik yazmis olabilir misiniz?

   • 15 Şubat 2019

    MERHABA ELİF HANIM
    İLGİLENİRSENİZ EĞER ÇİN’DE BULUNAN OFİSİMİZLE YAPACAĞINIZ İŞLEMLERDE VE TÜRKİYE İLETİŞİM DESTEKLİ ÇALIŞMALARIMIZLA YARDIMCI OLMAK İSTERİZ

 9. 27 Mayıs 2018

  çin,den sert metal ihraç etmek istiyorum şartları nedir

  • 1 Kasım 2018

   Merhaba Çin ile İş yapmanıza yada İthal Ürün getirmenize Şirket çalışanları olarak yardımcı olmak isteriz . bizim ile ilrtişme geçebilirsiniz
   zamser905@mail.ru

 10. Merhaba,
  Kimya mühendisiyim kozmetik ürünlerinde e ticaret yapmak istiyorum. Ama kozmetik ürünlerinde bu durum tam olarak nasıl oluyor, bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler.

 11. Ceviz içi ithal etmek istersek ne gibi bir yol izlememiz gerekir

 12. 1 Mayıs 2018

  Ücretsiz Danışmanlık, İthalat yapmadan önce mutlaka firmamızı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
  Dış Ticaret Danışmanlık Firması

 13. İyi günler. Gaziantep’ te ikamet ediyorum. Üniversite mezunuyum. 50-100 bin sermayeli yüksek karlı bir iş kurmak istiyorum, öneriniz nedir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

 14. İyi günler ben istanbul küçükçekmecede semtinde merkezde oturuyorum ne tür bir iş kurabilirim düşük sermaye ile yaklaşık 20 bin tl

 15. 24 Mart 2018

  osmanıye merkezde ne gıbı ıs kurabılırım halı hazırda marketcılıkle ugrasıyom sermayemız var ama karlı bır ıs fıkrı bulamadık ıthalat veya ıhracat da olabılır engın bılgılerınızden faydalanmak ıstıyorum

 16. Karabuk safranbolu için ne onerirsiniz

  • karabük hayatımı mahveden bir şehir. çok karaktersiz insan var. sizi tenzih ediyorum. çok yeri gezdim oranın insanı gibi adi insan görmedim. bu arada cafe iyi gidiyor oralarda. 100. yılda özellikle

  • lokum

 17. 28 Şubat 2018

  Yorumunuz denetim için bekleniyor diyor.ne demek.

 18. 28 Şubat 2018

  100 _150 bin tl arasi bütçem var…1.sorum döner bayiligi açmayi düsunuyorum.tavsiye edermisisniz…2.Sorum ise. Çin ile tic.yorumunuzu gördüm.ne yapabilirim…3.Sorum bana iş olarak ne onerirsiniz.Daha öncede sizin sayfaniza düşüncelerimi yazdim.fikrinizi önemseyip cevap bekledim.fakat E-postama dönüş yapilmadi.

 19. Merhaba Kırklareli lüleburgaz da ne yapmamı önerirsiniz

 20. Merhabalar Aydın didimdeyim bana ne önerirsiniz

 21. 22 Şubat 2018

  çin den telefon getirmek istiyorum farklı bir marka olarak olucak bununla ilgili hangi yol çizmeliyim

 22. Merhaba cinden toplu Mobilya Hırdavat getirmek istiyorum KDV ve ÖTV bilgileri ne kadar. İthalat belgesi gerekli mi. Şahıs firmasıyim ve mobilya imalat üzerine nasıl başlamalıyım.

 23. iktisat mezunuyum acaba Adıyaman için bir iş fikriniz var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

 24. Kayseri için ne önerirsiniz?

 25. Mardin merkez /kızıltepe

 26. Hello.

 27. Merhaba
  Öncelikle Ticaret ve Gümrük işleriyle pek işim olmadı. ama Ticarete atılmak istiyorum.
  ablam THY hostes oldugundan Yurtdışına bütün seyehatlerde cok düşük bi vergi ücreti ödüyorum.
  bu avantajımı fırsata cevirip neler yapabilirim Önerisi olan varmı ?

 28. merhaba arkadaslar cinden ithalat yapmak isteyenlere yardimci olabilirim tercumelikte ogrenciyim cinde umut-cavus@hotmail.com burdan ulasabilirsiniz

 29. Merhaba,
  Bildiğiniz gibi şahıs olarak aliexpress vb. sitelerden aynı üründen 5-10 adet getirince sıkıntı yaşanıyor (ticari kategorisine girdiği için). Bu nedenle; şahıs firması kuracağım, ardından ticaret odasına kayıt olacağım, ardından evime yakın bir yerde dükkan açıp aliexpress üzerinden getireceğim 10’ar 20’şer adet kamera vb. elektronik ürünü burada satacağım. Sormak istediğim konu; bu 10’ar 20’şer adet getirdiğim ürün için gümrüğe gidip ilgili vergisini ödemem yeterli mi acaba? Yoksa başka yapmam gerekenler var mı?

  • Merhaba Sn. Ahmet,
   Evet süreç aynen böyle işliyor. Herkes dediğiniz yöntemleri kullanıyor. Ancak dolar çok yükseldiği için birçok üründeki kar marjı azaldı bilginize. Hesabınızı güzel yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer aradığınız ürün Türkiye’de de üretiliyorsa, aynı ürünü Türkiye’de de yüzde 5-10 fazla fiyata bulabiliyorsanız, Türkiye’den almanız çok daha mantıklı. Zira vergiler zaten minimum yüzde 8 civarında

   • Teşekkürler cevabınız için. Uyarınızı dikkate alacağım. Dediğiniz gibi bir çok üründe kar baya düşük oluyor maalesef. Ayrıca bir konuda daha fikrinizi öğrenmek istiyorum. Bir çok yerde gümrük müşaviri ile anlaşılması gerektiği belirtiliyor. Aliexpress veya amazon gibi sitelerden alınan 10-20 arası ürün için gerekli midir gümrük müşaviri yoksa kendim halledebilir miyim?

 30. Diyarbakır Kulptayim. Merkezde veya ilçelerde gizli dönüşüm alabileceğim ne(ler) yapabikirim.

  • Merhaba Sn. İbrahim,
   Kulp’un nüfusu ciddi anlamda çok düşük ve bu nüfus gittikçe azalıyor. Bu ilçede kalmayı planlıyorsanız eğer gıda sektöründen başka herhangi bir sektöre girmenizi önermiyoruz. Bu tür bir araştırma da sizlerin yeteneğine bağlı. Lokanta, fast food, toptancı, hal dükkanı, manav gibi gibi… Eğer bir bölgede bu tür dükkanlar az ise mutlaka değerlendirin.

 31. Merhabalar Zonguldak için ne önerirsiniz

 32. Şanlıurfada ne gibi önerileriniz olabilir.çinden ne getirilebilir.
  teşekkürler

  • Merhaba Sn. Halil,
   Çin’den İthalat yapmayı düşünüyorsanız eğer Rehberimizde bütün sorulara net yanıtlar vermeye çalıştık. En öncelikli önerimiz cep telefonu malzemeleri. Kapaklar, bataryalar, kılıflar, şarj aletleri, kulaklıklar.

 33. muş merkez

  • Merhaba Sn. Ferhat,
   Muş harika bir şehir. Doğudaki birçok şehirde ekonomik olarak ciddi gelişim göstergeleri var. Muş için size harika bir önerimiz var! Bildiğimiz kadarıyla Muş’ta organik ürün marketi yok. Batman ve Diyarbakır’da bu tür organik ürün marketleri harika paralar kazanıyor. Kış ayları bu kadar sert geçen Muş’ta bu tür ciddi bir organik ürün marketinin olmaması büyük bir eksiklik. Mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Ancak bu işe girecekseniz eğer öyle basit bir dükkan kurmanızı tavsiye etmiyoruz. İçerisinde bütün şifalı bitkiler, kuruyemiş ve doğal ilaçlar, enerji verici yiyecekler besin takviyeleri bulunmalı.

 34. Bu islemlerin tam olarak yasal proseduru nasil isliyor

  • Merhaba Sn. Özgür,
   Bu işleri tam yasal prosedürüne uygun bir şekilde yapabilmek için bir Gümrük Müşaviri ile görüşmeniz gerekiyor. Gümrük Mevzuatı çok kapsamlıdır ve sürekli olarak ürünlerin ithalat ve ihracatında değişiklik yapılmaktadır. Kapsamlı bir alım yapacaksanız eğer bir Gümrük Müşaviri ile görüşmek zorundasınız. Küçük şirketler bile müşavirlere aylık 1-2 bin lira ödeme yapıyor.

   • Merhaba bijuteri imalatında (gelin taçları)kullanılan taşlı aksesuar hammaddeleri getirmek istiyorum bana tavsiye edebileceğiniz bir site varmı teşekkürler

 35. Kimle iletisime gecicem

 36. Kimle iletisime gecebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir