1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Çilingir Dükkanı Açmak | Belge Nasıl Alınır?

Çilingir Dükkanı Açmak | Belge Nasıl Alınır?
1

Birçok esnaflık dalına göre daha karlı bir iş fikri olan çilingir hizmetinde karlılık çok üst düzeydedir. Çilingir dükkanı açmak ise eskiye nazaran daha zorludur.

Çilingir dükkanı açarak hizmet vermeye başlamak istiyorsanız ilk olarak Anahtarcılar ve Çilingirler mevzuatına uygun hareket etmeniz gerekiyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın girişimcileri ile hazırlanan mevzuat gereği 11 yeni madde ile meslek kanun altına alınmıştır.

ÇİLİNGİR DÜKKANI AÇMAK – MEVZUAT

1- Meslek icra etmek isteyen her anahtarcı ve çilingir, iş yeri açmak için ilgili meslek odası kuruluşundan belge alacak, yapılacak denetimlerde bu belgenin bulunup bulunmadığı tespit edilecek.

2- Anahtarcı ve çilingirler ile bu iş yerinde çalışanlar için 1774 sayyly Kimlik Bildirme Kanunu’nun Uygulama Yönetmelişine göre düzenlenmiş iş yerleri listesi, bunların adresleri, çalışanların kimlik bilgileri ve ikamet adresleri en yakın kolluk örgütüne bildirilecek.

3- Anahtarcı, çilingir ve bu işyerlerine çalışacak her kişi için sabıka kaydı çıkartılacak, hırsızlık suçundan sabıkalı olanların bu işyerlerinde çalışmalarına izin verilmeyecek.

4- Anahtarcı ve çilingirler tarafından işten ayrılan personelin ayrılışları işyerinin bağlı oldu?u en yakın kolluk örgütüne 24 saat içinde bildirilecek.

5- Anahtarcı ve çilingircilerde çalışan her personel de ilgili meslek odası kuruluşu tarafından düzenlenmiş kimlik kartı bulunacak, bu kart meslek icra edilirken sol yakaya takılacak.

6- Ham anahtar, maymuncuk, anahtar makinası sadece ilgili meslek oda /kuruluşu üyesi meslek mensuplarına satılabilecek.

7-Onaltı(16) yaşından küçük çocuklar yalnız başlarına kilit açma işlemlerinde görevlendirilmiyecek.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

8- Oto, ev işyeri kapısı açılması talebinde o ev, işyeri, otonun gelen kişiye ait olduğunun belgelenmesi istenecek, aksi durumda kilit açılmayacak, şüpheli kişiler en yakın kolluk örgütüne (polis/jandarma) bildirilecek.

9- Her kilit açma işlemi, kilit açan tarafından tutanakla tespit edilecek, tutanaklar 1 yıl muhafaza altında tutulacak, kolluk örgütünün talebi halinde ilgililere gösterilecek.

10- Her nevi anahtar yaptırma talebinde anahtar yaptıran kişinin kimliği tespit edilecek, uygun şekilde kayıt altına alınacak.

11- Onbeş (15 ) yaşından küçük çocuklara anahtar yapılmayacak.

DÜKKANI AÇMAK

çilingir hizmeti

Çilingir dükkanı açmak için çok ciddi düzeyde bir sermaye gereksinimi oluşturmuyor. 10 bin lira civarında bir rakam ile bir çilingir dükkanı açabilirsiniz. 1 kopyalama makinesi, çilingir için gerekli ekipmanlar dışında direkt olarak ihtiyaç listesinde pek bir şey yok. Dükkanı tasarlamak için de 2-3 bin liralık bir masrafınız olacak, bir masa, tabelalar, müşterilerin oturacağı birkaç koltuk yeterli olacak.

Dükkanı kurduktan sonra muhtemelen hiç iş almayacaksınız, belki birkaç anahtar kopyalamak isteyen kişi haricinde. Ancak bunlar dükkanınızın kirasını bile çıkartmayacaktır. Çilingircilerin asıl para kazandığı şey, kapalı kapılar arkasında kalan ev sakinleridir. Bunların ise ilk olarak ulaştığı kişi olmak için biraz çaba göstermeniz gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çobandı Şimdi 26 Ülkeye İhracat Yapıyor!

Örneğin, evinizin kapı anahtarını içeride unuttunuz ve haliyle dışarıda kaldınız. İlk olarak ne yaparsınız? Kapıyı açmak için biraz kurcalarsınız ama sonuç ebette olmaz. Sonra ne yaparsınız, ya dışarı çıkıp bir çilingir ararsınız, yada telefondan direkt olarak “çilingir” diye bir arama yaparsınız. Eğer telefonunuzu da içeride unutmadıysanız yüzde 99 ihtimal ile telefondan arama yaparsınız ve arama sonuçlarında karşınıza çıkan ilk sonuçlardaki bir telefon numarasını ararsınız ve çilingir gelir. Çilingir yaklaşık 30 dakikada uğraşır ve 150 ila 300 TL arasında bir ücret öder.

NASIL İŞ HACMİ ARTIRILIR

çilingir dükkanı

Bu durumda bir çilingir olarak yapmanız gereken, müşterilere internet üzerinden ulaşabilir olmak olacak. Eskiden Çilingirler kapı kapı dolaşarak insanlara kartlarını bırakırlardı, ancak bu çoğu zaman işlevsel değildir. Çünkü kapıda kalan bir ev sakini muhtemelen o karta ulaşamayacaktır. Artık insanlar direkt olarak Google’de bulunduğu ile yönelik arama yapıyor, örneğin “Ankara Polatlı’da Çilingir” gibi.

Bu nedenle çilingir dükkanınızı açtıktan sonra web hizmeti veren bir firmadan yada bilginiz varsa kendi başınıza bir internet sitesi açmanız gerekecek. İnternet sitesi açmak zor değildir, birkaç gün uğraştıktan sonra siz de yapabilirsiniz ancak bu elbette çok profesyonel bir site çıkarmanızı sağlamaz. Ortalama bin lira karşılığında çok kaliteli bir siteyi firmalara yaptırabilirsiniz, daha fazla ödeme isteyen firmalar ile çalışmanızı önermiyoruz, hatta çoğu zaman daha düşük maliyetler ile bile yapan firmalar bulunuyor.

Bu firmalarda ayrıca SEO hizmeti de sağlanmaktadır. SEO genel olarak internet sitenizin arama motorlarında yüksek sıralara getirilmesi için yapılan işlemlere verilen addır. Arama motoru optimizasyonu olarak çevrilen bu işlemler ile örneğin Google’de bir aramada daha yüksek sıralarda çıkmanız sağlanıyor. Ancak SEO işlemlerinde maliyetlerin ciddi bir şekilde yükseldiğini ifade etmek gerekiyor. SEO sadece tek bir sefer alınan bir hizmet değildir, internet siteniz açık olduğu sürece SEO hizmeti almanız gerekiyor ve bu gerçekten maliyetlidir.

Örneğin “Ankara Polatlı’da Çilingir” gibi bir kelimede Google’de ilk sıraya çıkmanın maliyeti 10 bin lirayı aşabilmektedir, artı olarak bu parayı verseniz bile bu hemen gerçekleşmeyebilir, hatta yıllar alabilir. Tüm bunların genelinde SEO hizmeti alırken mutlaka, çalıştığınız firmanın güvenilir olmasına ve referanslarına özen gösterin. SEO sektöründe çok kalitesiz firmalara da rastlayabilirsiniz, para ve zaman kaybı yaşamanızı elbette istemeyiz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 6 Aralık 2018

    Müşteri portfoyünüzü genişletmek ve kanalize etmek için, ürün ve hizmet veren diğer işletmeler içinde çalışmalarımız mevcuttur. Ve ciddi sonuçlar aldığımızı referanslarımızla onaylatabiliriz.

    Bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.
    Demir Adam Danışmanlık Medya ve İnternet Hizmetleri

    Doğruluğumuzu teyit etmek için, referanslarımız ve işlerimizi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir