1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Çanta Satışı İçin E-Ticaret İşi Başlatmak

Çanta Satışı İçin E-Ticaret İşi Başlatmak
0

Türkiye ve dünyada el çantalarına olan ilgi düzenli bir şekilde artış gösteriyor. Sadece el çantalarına yönelik bile birçok e-ticaret platformu bulabilmek mümkün. Ancak Türkiye’de çantalar yalnızca ana e-ticaret platformlarında bir kategoride satışa sunuluyor. Eğer e-ticaret sektörü için fırsat barındıran bir iş fikri arıyorsanız yalnızca çanta sektörüne yönelmek kesinlikle mantıklı bir fikir olabilir.

Çanta satışı için e-ticaret işine başlamak isteyenler için tavsiyelerimiz;

1. ÜRÜN SEÇİMİ

Bu tür işletmelerde henüz işletmeyi kurmadan önce ürün seçimlerine karar vermeniz ve bu ürünleri temin edebileceğiniz şirketler bulmanız gerekir. Direkt olarak ana üreticiyi bulmanız önemlidir. Bu sayede daha düşük fiyatlar ile ürün temin etme şansınız olacak. Elbette ürün seçimi yaparken, odaklanmak istediğiniz müşteri hedef kitlesini de ele alın.

2. İŞ PLANI

Hangi işi yapmak istiyorsanız, başlangıç olarak bir iş planı hazırlamak önemlidir. İş planını hazırlarken ürün temini, ürünlerin nasıl alınacağı, finansman, kargolama, olası sürpriz masraflar, pazarlama ve reklam çalışmaları ile kurumsal ihtiyaçları önceden değerlendirmenizi öneririz. Bu sayede sürpriz sorunlar ile karşılaşmaktan büyük ölçüde sıyrılırsınız.

3. REKABETÇİ FİYATLANDIRMA

Bir işletmenin satışa koyduğu ürünler için en önemli farklardan biri rekabetçi fiyatlandırmadır. Özellikle e-ticaret platformlarında bu kritik bir konudur. Çünkü gelişen teknolojiler ile birlikte insanlar ilgilendikleri ürünü en ucuz olarak nereden alabileceğini birkaç tık ile öğrenebilmekte. Bu nedenle rakiplerinizi incelemeniz ve mümkün oldukça daha rekabetçi bir fiyat belirlemeniz gerekir. Bu işletmenizin kısa ve uzun vadeli hedefleri için kritik bir konudur.

çanta e ticaret

4. İŞLETME ADI VE RESMİ İŞLETMELER

Bir işletme adı belirlemeyi asla basite almayın. Akılda kalıcı ve müşterilere güven sağlayabilecek bir işletme adı belirlemek önemlidir. Ayrıca bu ismin “com” uzantılı domainin de satın alınabilir olmasına özen gösterin.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İşletme adını seçtikten sonra resmi işlemleri gerçekleştirin. Türkiye’de artık e-ticaret platformları sıklıkla denetlenmektedir. Bu nedenle mutlak suretle resmi işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere bir muhasebeci ile çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  10 Adımda KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

5. E-TİCARET SİTENİZİ KURUN

Gelişen web yazılımları ile birlikte artık bir e-ticaret sitesi kurmak birkaç yıl öncesine göre çok daha basit. Bir yazılım şirketiyle anlaşarak daha profesyonel bir e-ticaret sitesi kurabilecek olsanız bile kendi başınıza bile birkaç Youtube videosuyla bile e-ticaret sitenizi rahatlıkla kurabilirsiniz.

Ortalama olarak e-ticaret siteleri için gerekli olan script (altyapı yazılımı) 2 ila 6 bin lira arasında maliyet oluşturacaktır. Bu script için gerekli olacak olan sanal pos sistemi için de şirket olmanız ve vergi levhanızın bulunuyor olması gerekiyor. Aksi takdirde yalnızca kapıda ödeme ile ürün satabilirsiniz.

6. ÜRÜNLERİ YÜKLEYİN

E-Ticaret sitenizi başarılı bir şekilde kurduktan sonra satışına karar verdiğiniz ürünleri sitenize yüklemek kalıyor. Elbette bu çok kritik bir adımdır. Eğer ürünleri satın alacağınız işletmenin ürün kataloğu ve haliyle kaliteli resimleri yoksa, çantaların fotoğraflarını kaliteli bir şekilde sizin çekmeniz veya bunun için profesyonel destek almanız gerekiyor. Bu nedenle ürünleri aldığınız işletmenin bu konuda destek vermesi önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2019’un En İyi e-Ticaret Fikirleri

Ürünler için açıklayıcı ve özgün açıklamalar yapmayı ihmal etmeyin. Her ürün için video ile tanıtım yapmak kesinlikle artı bir özellik olacak.

7. TANITIM ve PAZARLAMA

Tüm e-ticaret sitelerinde olduğu gibi bir çanta e-ticaret platformu için de elbette tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız olacak. Öncelikli olarak ücretsiz pazarlama fırsatı sağlayan Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest’te mutlaka sosyal medya hesaplarınızı açıp burada ürünlerinizi düzenli olarak yayınlayın. Takipçi elde etmek için sosyal medya yönetimi yapmanız gerekiyor.

Ayrıca Google Adsense, Facebook Ads, Twitter Ads, Instagram Ads gibi reklam mecraları aracılığıyla ilk etapta düşük bütçeli olmak üzere reklamlar verebilirsiniz. Bu reklamları farklı tarihlerde gerçekleştirerek hangi platformun daha fazla geri dönüşüm sağladığını hesaplayarak o platformdaki bütçenizi artırabilirsiniz.

Sık sık kampanyalar düzenleyerek, hediye çekleri dağıtarak platforma düzenli müşteri elde etme şansınız da olacak.

ÖZET

Doğru yapıldığı takdirde Türkiye’de önemli bir eksiklik olan çanta e-ticaret platformu ile önemli düzeyde gelir elde etme fırsatınız olacak. İlgi çekici ürünleri daha uygun fiyatlar ile sağlayabilirseniz eğer kısa sürede önemli bir marka oluşturabilirsiniz.

Tüm işletmelerin ilk 6 ayının çok sancılı olduğunu da asla unutmayın. Bu süreçte maliyetlerini dahi karşılayamayabilirsiniz. Bu nedenle sabırlı olun ve sıkı çalışmayı sürdürün.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir