1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Cafe Açmak İsteyenlere 11 Tavsiye | Nelere Dikkat Edilmeli?

Cafe Açmak İsteyenlere 11 Tavsiye | Nelere Dikkat Edilmeli?
0

Cafe açmak isteyenler için kritik öneme sahip tavsiyeler…

Son dönemde önemli bir akıma dönüşen cafeler, hemen hemen bakkallar gibi her sokakta karşımıza çıkmaya başladı. Genç nüfusun fazlalığı ve insanların rahat bir nefes alabildiği ortamların gittikçe azalması nedeniyle cafelere gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle yoğun bir şekilde cafelerin artması sektörün karlılığını veya canlılığını yitirdiğini düşünmenize neden olmasın, cafelerin ortalama cirolarında gün geçtikçe artış var.

Türkiye, genç nüfus bakımından dünyanın en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Gençlerin de haliyle en uğrak noktaları cafeler. Ayrıca ortalama gelir durumunda yaşanan yükselişle birlikte cafelere olan rağbetin de arttığını belirtmekte yarar var.

ÖNERİ:

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Eğer cafe açmayı planlıyorsanız bunun için hazırladığımız harika bir rehberimiz var. Rehberde sıfırdan bir cafe açmaya kadar aklınıza takılabilecek birçok konuda ‘cevaplar’ bulabilirsiniz. Rehbere ulaşmak için CAFE AÇMAK bağlantısına tıklayın.

Cafe açmak konusunda kararlıysanız veya cafenizi açtıysanız ve tam olarak istediğiniz noktada değilseniz, sizin için birçok konuda tavsiyelerimiz var.

CAFE AÇMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

kafe açmak

 1. Cafe açmadan önce mutlaka öncelikle bir iş planı hazırlayın. İş planı hazırlarken, İş Planı Nasıl Hazırlanır rehberimize göz atabilirsiniz.
 2. Cafe açmanın ilk önemli kuralı ise cafenize dikkat çekici ve akılda kalıcı bir isim seçmektir. İsim seçerken elbette farklı olmanız önemli, daha önce kullanılmamış bir isim seçmenizi öneririz. Farklı lokasyonlar önemli değil artık internette aranacağınız için bütün sonuçlar çıkmakta ve direkt sonuca ulaşmak önemli. İsim seçerken Firma İsimleri rehberimize göz atabilirsiniz.
 3. Cafe sektöründe maliyetler gün geçtikçe artıyor. Artık küçük bir dükkan, birkaç masa, mutfak ve 1-2 personel ile iyi bir iş hacmi sağlamanız kolay değil. En önemli maliyet artışı ise dekorasyon. Cafeler farklı konsepterde önemli düzeyde dekorasyon maliyeti oluşturmaya başladı. Minimum düzeyde 50 bin liralık bir dekorasyon masrafınız olacak, buna hazırlıklı olmanız gerekiyor.
 4. Cafe sektöründe en önemli tavsiyemiz, bir üründe tanınır olmaya çalışmanızdır. Birçok cafe sadece tek bir ürün ile nam salmaya çalışıyor ve eğer başırırsa çok ciddi düzeyde gelir elde etme fırsatı yakalıyor. Bu ürün direkt olarak “kahve” değil, niş olarak adlandırılabilecek özel bir ürün; Örneğin Menengiç Kahvesi’ni harika yaparak, bu kahve çeşidinde nam salmaya çalışın. Elbette reklam yapmanız gerekecek, her müşterinize de ilk olarak önermeyi ihmal etmeyin.
 5. Cafe açmak istiyorsanız, sektör deneyimi olan personeller edinmenizi öneririz. Cafe açanların en büyük sorunlarından biri bu, genellikle kendileri personel oluyor veya tanıdığı birkaç kişiyi personel diye devşirmeye çalışıyor. Bu önemli bir sorundur ve hatalar yapmanıza neden olur. Cafeyi açtığınız ilk dönemde personellerin yapacağı hatalar size pahalıya mal olacaktır, bu nedenle deneyimli personel edinmenizi kesinlikle öneririz.
 6. Cafelerde insanların büyük bir kısmı hatta neredeyse tamamı fotoğraf çekiyor ve bunları sosyal medyada paylaşıyor, bu artık bir ritüel. Bu nedenle kendilerine güzel ve dikkat çekici bir fotoğraf çekebilecekleri ortam hazırlamaya özen gösterin. Fark oluşturacaktır.
 7. Müşteriler çok önemlidir, elinizden geldiği sürece onlardan geri bildirim almaya çalışın. Elbette onları sıkmayın, örneğin hesap defterinin üzerine “bizim için bir öneriniz var mı” diye bir kısım oluşturun ve hesap verirken, hesap ile birlikte bir kalem verin. Emin olun yüzde 90’ı dolduracaktır ve bu sayede nelere daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini öğrenme şansınız var.
 8. Kafede müzik çalacaksanız eğer mutlak suretle sürekli aynı tarzlarda müzik çalmayın ve sesi çok yüksek olmasın. Hafif bir müzik çalın ve bir müziği mümkünse aynı günlerde aynı saatlerde kesinlikle çalmayın. Çünkü birçok müşteriniz genellikle haftanın aynı gününde ve aynı saatinde cafenize gelecektir, eğer müzik listeniz karışık değilse de o müşterinin genellikle aynı müziği dinlemesine neden olacaktır. Tüm cafe sakinlerini memnun edecek şarkılar bulamazsınız, bu nedenle sesi ne kadar kısık olursa o kadar iyi olur. Bir müşteri edinirken, bir müşteri kaybetmeyin.
 9. Birçok müşteriniz için ki emin olun bu rakam minimum yüzde 90’dır, cafe WC’si (lavabo – tuvalet) çok ama çok önemlidir. İnsanlar WC’lere çok önem veriyor, bu nedenle WC mutlaka çok hijyenik olmalı. Ayrıca WC’de hiçbir zaman bir eksiklik olmamalı, mutlaka en az 1 personel 10 dakikada bir kontrol etmeli.
 10. Cafelerde insanlar genellikle sakin ve rahat bir ortam arıyor. Ancak bazen işletmenizden kaynaksız olarak müşteriler nedeniyle bu sakin ve rahat ortam bozulabilir. Bu durumda müşterilerinizi uyarmanız gerekir, ilk 2-3 dakika elbette herhangi bir şey yapmayın, ancak örneğin bir müşteriniz çok yüksek ses ile konuşuyorsa, kendisini uyarmanız gerekiyor. O müşteri sizin her daim müşteriniz olsa, aynı anda onlarca daimi müşteri edinme şansınızı ortadan kaldırmasına izin vermeyin. Ancak müşteriyi uyarırken asla ama asla başka birinin bunu fark etmesini engelleyin, örneğin bir kağıda yazıp bunu kendisine verebilirsiniz.
 11. İşletme olarak önerimiz ise çok ortaklı olarak bir işletme kurmamanızdır. Eğer yeterli sermayeniz varsa veya borç alabilecekseniz ortak almayın. Ortaklar ile açılan cafeler bir süreden sonra problemli olabiliyor, bunun nedeni için yüzlerce sayfalık bir kitap yazılabilir ancak net bir sebebi yoktur. Ancak maksimum 2 olacak şekilde daha fazla ortak ile işletme kurmayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Taksit Düzenlemesi: Cep Telefonu Mağazalarının İş Hacmi Artacak

Ayrıca cafe açmayı planlıyorsanız ve aklınıza takılan bir soru varsa, aşağıdaki kısımdan bizlere yöneltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir