1. Anasayfa
  2. Meslekler

Büro Personeli Nedir? Maaşları Ne Kadar

Büro Personeli Nedir? Maaşları Ne Kadar
0

Türkiye’de son dönemde işletmelerin ve kamunun büro personeli alımları artmış durumda. Özellikle kurum ve işletmelerin bürolarında çeşitli görevlerde çalışan büro personellerinin maaşları ve ne iş yaptığı da merak edilen konular arasında yer alıyor.

BÜRO PERSONELİ NEDİR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Büro personelleri genel olarak işletmelerin ve kamu kurumlarının büro veya ofislerinde günlük olarak tamamlanması gereken çeşitli görevleri düzenler ve gerçekleştirir. Genellikle büro personeli bilgisayar başında çalışır ve belgelerdeki verileri bilgisayara ya da bilgisayardaki verileri belgelere aktarmaktadır. Raporlama görevlerinde de çalışan on binlerce büro personeli bulunmaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Büro personellerinin işi genellikle kolaydır ve ay içerisinde belirli dönemler dışında genellikle basit bir mesai süreci geçirmektedirler.

NASIL BÜRO PERSONELİ OLUNUR?

Özel işletmelerde büro personeli olabilmek için bilgisayar becerilerinizin normal seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca yine bu alanda deneyim ve referans sahibi olabilmek bu sektörde iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Birçok işletme büro personeli pozisyonuna alacağı kişilerin Üniversitelerin Büro Yönetimi bölümünden mezun olmasını da talep etmektedir. Kamu kurumlarındaki Büro Personeli personel alımları için KPSS puanı dikkate alınmaktadır.

BÜRO PERSONELİ MAAŞLARI

Günümüzde özel işletmelerin büro personelleri için verdiği maaş genellikle düşüktür. Mesleğe ilk olarak başlayan kişiler genellikle asgari ücrete çok yakın civarda maaş almaktadır. Meslekteki 2 yılını dolduran personeller ise asgari ücretten yüzde 10-15 daha fazla maaş alırken, meslekte 5 yılını dolduran personeller ise 3 bin liradan fazla maaş almaktadır.

Kamu kurumlarında KPSS ile büro personeli olanların maaşı ise genellikle en düşük memur maaşı seviyesinde bulunmaktadır. Ortalama olarak kamuda çalışan büro personelleri 3 bin 400 lira civarında maaş almaktadır. Kıdemin artmasına paralel olarak 5 yıllık süreden sonra maaş 4 bin lirayı aşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Uyku Koçu Nedir? Nasıl Olunur

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir