1. Anasayfa
 2. Bayilik Veren Firmalar 2024 - Franchise

Burger King Bayilik – Franchise Şartları ve Bedeli

Burger King Bayilik – Franchise Şartları ve Bedeli
0

Türkiye’ye 1995 yılında ATA Grubu’na bağlı TAB Gıda Sanayi A.Ş. tarafından getirilen ünlü ABD’li restoran zinciri Burger King bayilik veriyor.

Dünyada ve aynı zamanda Türkiye’de en ünlü restoran zincirleri arasında yer alan hamburger denildiği zaman akla gelen 2 markadan biri olan Burger King, Türkiye’deki ana dağıtıcısı TAB Gıda Sanayi A.Ş. aracılığıyla sektörde uzman ve ciddi yatırım sermayesi bulunan yatırımcılara franchise veriyor.

Türkiye’deki hemen hemen tüm AVM’ler de yer alan, ayrıca ana yürüyüş yollarının büyük kısmında da en çok ziyaret edilen restoranlar arasında bulunan Burger King’in bayiliğini alarak ciddi bir yatırıma ‘Merhaba’ deme fırsatınız var. Ancak elbette Burger King’in bayiliğini almak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Burger King’in Türkiye dağıtıcısı olan TAB Gıda tarafından verilen franchiseler için minimum yatırım sermayesi KDV Dahil 600 bin Doların üzerinde. Ayrıca her yatırım sermayesine sahip yatırımcılara da elbette franchise verilmiyor.

Şirket politikası gereği, yeterli potansiyel görülmeyen lokasyonlara kesinlikle franchise verilmediğini belirtmekte yarar var. Eğer Burger King’in yeni bir bayiliğini almayı planlıyorsanız yatırım sermayesi dışında potansiyeli yüksek bir noktada aşağıdaki şartları karşılayan bir mağaza bulmanız gerekecek:

İŞ YERİ ALANI ŞARTLARI

burger king bayilik

 • Alışveriş merkezleri, sinema, okul, dershane yakınlarında yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler,
 • Fast-Food işletmeciliğine uygun
 • Giriş Katları
 • Giriş katı minimum 120, toplam kapalı alan minimum 300 metrekare
 • Ön Cephe minimum 6.5 metre
 • Tavan yüksekliği minimum 2.9 metre

Belirlenen lokasyon TAB Gıda yetkilileri tarafından incelendikten sonra kiralanmaktadır.

BAŞVURU ŞARTLARI

Burger King’in bayiliği için daha önceki işlerinde başarılı olmuş, sektörde deneyim ve yönetim tecrübesi olan yatırımcı ve girişimciler aranıyor.

Tab Gıda tarafından verilen Burger King bayiliğini alabilmek için öncelikle franchise sahibi, TAB Gıda’nın düzenlediği eğitim programı ile işletmeci belgesini almaya hak kazanır. Ardından franchise için çalışmalar başlatılır.

DESTEKLER

Burger King’in bayiliğinin alınması sonrasında, TAB Gıda tarafından yoğun bir destek programı sunulmaktadır. Franchise sahiplerine,

 • Pazarlama
 • Reklam
 • Satın alma
 • Lojistik
 • Eğitim
 • İnsan kaynakları
 • Operasyon
 • Kalite kontrol

destekleri sağlanıyor.

FRANCHİSE BEDELİ ve LİSANS SÜRESİ

Türkiye’de TAB Gıda tarafından verilen Burger King franchise bedeli dahil yatırım maliyeti 500 bin Dolar + KDV’dir. Bayilik lisansları yatırımcı ve girişimcilere 20 yıl için veriliyor. Her ay şubenin net cirosundan yüzde 13 de royalty bedeli alınıyor.

BURGER KING BAYİLİK İLETİŞİM

Bayilik hakkında tüm sorular ve başvuru için:

Adres: Dikilitaş Mahallesi Emirhan Caddesi No:109 Beşiktaş / İstanbul
Telefon: +90 212 310 66 00

BURGER KING HAKKINDA

Burger King, 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı Miami kentinde David Edgerton ve James McLamore tarafından kuruldu. 1959’da bayilik vermeye karar veren şirket, günümüzde 100’ü aşkın ülkede 16 bine yakın şubeye sahiptir.

burger king 1954

40 bin çalışanı ile yıllık 4 milyar doların üzerinde gelir elde eden Burger King, Türkiye’ye ise ATA Grubu’na bağlı TAB Gıda Sanayi A.Ş. tarafından getirilmiştir. Firma ilk şubesini kendi bünyesi altında İstanbul’da kurdu.

Günümüzde sadece Türkiye’de 70 ilde 600’ü aşkın şubesi bulunan Burger King, dünya genelinde yıllık 350 milyon kişiye hizmet sağlıyor.

Burger King, 2010 yılında Brezilya merkezli 3G Capital tarafından satın alındı.

İlginizi Çekebilir
jumbo künefe

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir