1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Bu Yıl Başarısız Bir Girişimci Olmanızın Muhtemel 8 Nedeni

Bu Yıl Başarısız Bir Girişimci Olmanızın Muhtemel 8 Nedeni
0

2018 yılını bir girişimci olarak istediğiniz kadar “başarılı” geçirmediyseniz bunun elbette binlerce nedeni olabilir.

Ancak geride bıraktığımız yılda başarısız birçok girişimcinin genel geçer bazı hataları bulunuyor. Eğer bu hatalardan bir veya birkaçını yaptıysanız ya da başarısız olmanızın altında yatan nedeni kendiniz bulduysanız, önümüzdeki yıl aynı hataları yapmamak için çaba göstermemeye odaklanmanız gerekiyor. Belki de başarılı olmak için sadece bu hatayı yapmamak yeterli olacak.

Elbette yeni yıl kararlarının yüzde 80’inin başarısız olduğu bir dünyada, “artık bu hataları yapmayacağım” demek için kararlı olmanız gerekir.

Peki hangi hataları yapmış olabilirsiniz? İşte muhtemel 8 nedeni..

1. Tutarlı Değilsiniz

Başarısız bir girişimcinin en muhtemel sorunlarından biri tutarlı olmamaktır. Tutarlı olmayan bir girişimcinin, işin başındaki heyecanı bir süreden sonra yavaş yavaş kaybolacaktır. Bu işin başındaki hedeflerinizi yavaş yavaş kaybetmenize neden olur. 2019’da mutlu ve hedeflerine ulaşmaya çalışan bir girişimci olmak için öncelikle tutarlı olmanız gerekir.

2. Plan Hazıramıyorsunuz

Bir girişimcinin daima planlarının yer aldığı bir el kitabı bulunmalıdır. Hedefi olmayan bir girişimci için iş dünyası gerçekten zor olabilir. Bu nedenle her anınızın planlandığı bir plan hazırlamak ve bu plana uymak, çaba göstermeniz gereken bir konu.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRElit Bir Girişimci Olmanın 4 Taktiği

3. Sürekli Şikayet Ediyorsunuz

Genel geçer bir kanı olarak, “sürekli şikayet eden insanlar başarısızdır”. Bir şeyden şikayet etmek yerine onu düzeltmeye çalışın. Şikayet etmek size motivasyon kaybettirmekten başka bir şey sağlamayacaktır. 2019’da zihninizi boşaltın ve sürekli bir şeylerden şikayet etmeyi bırakın.

4. Yeterince Büyük Düşünmüyorsunuz

Başarılı bir girişimcinin en büyük özelliklerinden biri de “büyük düşünmektir”. Birçok fırsat elde eden girişimciler, sırf büyük düşünemediği için yerinde saymaktadır. Aynı şekilde, hedefleriniz büyük olabilir ancak bu durumda o büyük hedeflere ulaşmak için büyük bir çaba da sergilemiyor olabilirsiniz. Bu ikisi eşit derecede önem arz eden konular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Para Kazandıran HARİKA 68 İş Fikri - Yapılabilecek Karlı işler

5. Yanlış Kişiler İle Çalışıyorsunuz

Başarılı insanların en büyük prangalarından biri de yanlış insanlar ile çalışmalarıdır. Doğru bir insan, hatalı 100 insandan çok daha faydalıdır. Bu nedenle geniş bir ekip kurmak yerine sizinle aynı hedeflere sahip insanlar ile çalışmaya odaklanın. Yanlış kişiler sizi hedefinizden gittikçe uzak bir noktaya götürecektir. Eğer kendiniz için hedeflediğiniz yere ulaşamadığınızı düşünüyorsanız, etrafınızı mutlaka inceleyn.

6. Düzeltilmekten Nefret Ediyorsunuz

Bilge bir insan daima “hiçbir şey bilmediğini” bilir. Bu iş dünyası için de mutlak geçerli bir konudur. Eğer yetenekli bir girişimci olmak istiyorsanız, insanların fikirlerine önem vermelisiniz. Her şeyi bilmenizin imkanı yok ve mutlaka birkaç fikir daha işe yarayabilir. Elbette herkesin fikrini hemen hayata geçirmenizi önermiyoruz, sadece fikirlerine kulak asmanız ve o fikirleri derinden düşünmek için biraz zaman harcamanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRÜst Düzey 8 Genç Girişimci ve Ortak Özellikleri

7. Her Zaman Aynı Şeyleri Yapıyorsunuz

Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçları beklemeyin diye güzel bir söz vardır. İşte aynı bu şekilde siz de aynı şeyleri deneyip farklı sonuçlar bekliyor olabilirsiniz. Geride bıraktığımız yılı bir gözden geçirin, belki de aynı bu nedenden dolayı başarısız oldunuz. İş dünyasında farklı olmak veya farkı fark etmek büyük başarıları getiren en önemli olgular arasında yer alıyor.

8. Karşılaştırma Yapıyorsunuz

Kendini başkalarıyla karşılaştırmak mutluluğunu öldürür. Başkalarından ilham alın, ancak kendinizi onlarla karşılaştırmayın. Kendiniz olun, parmak iziniz gibi fikir iziniz de olsun.

9. Harekete Geçmiyorsunuz

Fikirler, planlamalar, takvimler, düşünceler ve dahası… Bunlar iş dünyası için gerekli şeyler, ancak işin sonunda harekete geçmeyi bilmeniz gerekiyor. Hareket olmadan asla başarıya ulaşamazsınız. Güzel bir fikir buldunuz ve bunun için altyapıyı hazırladığınız zaman harekete geçmeniz gerekir, treni kaçırmayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir