Bu İş İle 3 Ayda 30 Bin Lira Kazandı, Şimdi İşini Büyütüyor

türk lirası

Hayvancılık ile hayatını idame ettiren 41 yaşındaki Murat Çıtak, tavuk ve hindi yetiştiriciliği yaparken son 1 yılda 200 tavuk ve hindisinin telef olması üzerine farklı bir iş fikri için araştırmaya koyuldu. Araştırmaları sonucunda kazların ve ördeklerin daha dayanıklı olduğunu öğrenen Çıtak, son parası ile 66 Çin Kazı ve 30 ördek alarak yetiştiriciliğe başladı.

Dişi kazlardan elde ettiği yumurtaları 12 TL’den satmaya başlayan girişimci Çıtak, 1 haftalık yavrulara ise 30 ila 40 TL arasında alıcılar buldu. 3 ay içerisinde yumurta ve yavrulardan 30 bin lira gelir elde eden Çıtak, elde ettiği geliri de kuluçka ve çıkım makinesi alımına harcadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Son 1 yılda 200’ü aşkın tavuk ve hindisinin telef olması üzerine araştırma yaparak ördek ve kaz işine girdiğini ifade eden Çıtak, “Daha sonra köyümde yapabileceğim, besleyebileceğim ve bunu ticaret dönüştürebileceğim hayvan gurubu araştırdım. Araştırmaların sonucunda doğaya en dayanıklı olan hayvanların kaz ve ördek olduğunu öğrendik. Bazı besicilerle görüştük. Aldığımız bilgiler ve desteklerden sonra öncelikle Çin Kazını getirdik. Kazlar genel olarak doğaya dayanıklı ama Çin kazının en büyük özelliklerinden biri yıllık yumurta sayıları çok yüksek. Yetişkin bir dişi 1 yılda yaklaşık 60 yumurta vermektedir. Şehrin çeşitli noktalarında bulunan kuluçka makinelerine bırakarak yavrularını aldık. Bu işi hem hobi hem de ticari olarak yürütmeye başladık.” ifadelerini kullandı.

YUMURTA SAYISI DA ARTACAK

Yumurta veriminin gelecek yıl ile birlikte artacağını ifade eden Çıtak,”Yumurtaları 10-12 TL arası sattık. 1 haftalık civcivleri de 30-45 TL arası sattık. Bu yıl kazlardan yaklaşık olarak 60 yumurta bekliyoruz. Çünkü 2. yıllarına döndüler ve yumurta sayıları artacak. Aldığımız bilgilere göre de yumurta fiyatı yaklaşık 15 lira olacak. Civciv fiyatının ise 50 lira olması bekleniyor. 66 anaçtan 25-30 bin lira arası gelir elde ettik. Elde ettiğimiz geliri de kuluçka ve çıkım makinesi gibi destekleyici diğer makinelere bağladık. Bir kısmını ise hayvanlar beslemek üzere yeme bağladık. Geçen yıl 66 hayvandan aldığımız tüm geliri 2. yıla yatırım olarak kullandık. 2. yılda da yaklaşık olarak 50 bin lira gelir bekliyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık