Bu Bahar İş Stratejinizi Yenileyecek 3 İpucu
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Bu Bahar İş Stratejinizi Yenileyecek 3 İpucu

0

Bahar mevsiminde yenileme çalışmaları yapanlar yalnızca ev sahipleri değildirler. Siz de zamanınızı iş stratejinizi geliştirmek için kullanın.

İlkbaharda yapılan yenileme çalışmaları sadece ev sahipleri için geçerli değildir. Bilakis, girişimciler ve CEO’ların iş dünyasında rekabet ile yarışabilmek için iş stratejilerini yenileme konusunda daha büyük bir zorunlulukları var. Bu nedenle, ev sahipleri mevcut tasarım trendlerine ve rutin bakımlara ayak uydurmak istedikleri gibi, sektörünüzün öncüsü konumunda kalmak için sizin de iş stratejinizi yenilemeniz gerekir. Ancak, bunu söylemek, gerçekleştirmekten daha kolaydır. İş stratejinizi güncellemek için biraz hazırlık yapılması ve her yeniliğin kuruluşunuzu bir bütün olarak nasıl etkileyeceği konusunda kıvrak bir anlayış gereklidir.

Yenileme planınızı tasarlarken sektör trendlerini kontrol edin

İşinizi yenilemek, sadece iş yeri görünümünü değiştirmekten daha fazlasını gerektirir. Yenileme çalışması, müşterilerinize hitap etmek için kendinizi yeniden şekillendirmekle ilgilidir. Bu yüzden, ilk adım müşterilerinizin ihtiyaçlarının nasıl gitgide değiştiğini öğrenmektir, böylece yeniliklerinizi hangi yöne götüreceğinizi belirleyebilirsiniz.

Ticaret gazeteleri, tüketici dergileri ve tartışma panoları, sektörünüzde şu anki olanlarla güncel kalmak için harika kaynaklardır. Alternatif olarak, kuruluşunuzun eksiklerini ilk elden bulmak için meslektaşlarınızla görüşebilir veya bir konferansa katılabilirsiniz. Temel olarak, istediğiniz değişikliklerin tümünü ayrıntılarıyla planlamadan önce sektörünüzün eğilimleri hakkında güncelleme yapma fırsatını kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRÜst Düzey 8 Genç Girişimci ve Ortak Özellikleri

Asıl işin başladığı yer, hıza ayak uydurduğunuzdan emin olduktan, ne gibi değişiklikler yapacağınıza ve bunları nasıl yapacağınıza karar verdiğinizden emin olduktan sonradır. İlkbahar işletme yenileme planınızı geliştirirken bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

1. Balyozunu vurmadan evvel önce evin tamamını görün.

Değişim hava boşluğunda gerçekleşmez. Ev sahipleri evlerinde bir duvar yıktıklarında, bitişik odayı nasıl etkileyeceğini düşünmek zorundadırlar. Benzer şekilde, bir departman için harika bir fikriniz varsa, bunun diğer departmanları veya prosedürleri nasıl etkileyeceğini düşünmeniz gerekir. Örneğin, bu değişikliklerin işletmenizin mevcut teknolojileriyle uyumlu olmasını sağlamak, hayati önem taşımaktadır.

Northshore Partners şirketinin kurucusu ve genel müdürü Inderpal Singh, bilgi-işlemin (IT) iş stratejinizle aynı hizada olmasını sağlamanızı tavsiye eder. Singh, “Stratejik teziniz üzerinde çalışmaya başladığınızda, zaman ilerledikçe öğreneceksiniz ve adapte olacaksınız. Bu düzenlemeler yapıldığı ve stratejiniz iyileştirildiği için, çoğu zaman bilgi-işlem gibi destekleyici kuruluşlarınız sonradan akla gelen bir düşüncedir ve gerekli değişiklikleri yapmazlar.” diyor.

İşinizin her bir bileşeninin verdiğiniz kararlardan etkilendiğinin farkına varmak en kullanışlı yenileme tasarılarını belirlemede size yardımcı olur.

2. Yenilemeler yapmak eğlencelidir, ancak rutin bakımları unutmayın.

Ev sahiplerinin bir önceki projelerinde herhangi bir bakım gerekip gerekmediğini kontrol etmeden önce bir sonraki projeleri için heyecanlanmaları kolaydır. Aynı şey işletme liderleri için de geçerli olabilir. İlkbahar yenileme çalışmalarınızı tasarlarken, son yeniliğinizin herhangi bir ek destek gerektirip gerektirmediğini görmek için ekibinizle görüşün.

Ancak, geleceği unutup yalnızca geçmişi korumaya odaklanmak hatasına düşmeyin. New York, Utica’da bulunan SUNY Politeknik Enstitüsü‘ndeki Sanat ve Bilimler Fakültesi tarih ve dekan profesörü Andy Russell, “Yapmamız gereken sadece bakım yapmak ve yenilikleri savuşturmak değildir” diyor. New York’un Utica kentinde bulunan Russell’a göre, bakıma odaklanmak, ışıl ışıl yeni şeylerden uzak bir kurumun düzgün çalışmasını sağlayan günlük kaynaklara doğru bir geçişini yansıtıyor.

Sonuç olarak, yeni fikirler geliştirmek ve önceki projelerinizin hala düzgün çalıştığından emin olmak arasında bir denge kurmak en iyi seçeneğinizdir. Şirketinizin istikrarlı bir şekilde devam etme unsurlarını anlamak, mevcut çalışmanızın sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda genişleyebilmeniz için teknik kabiliyet sağlar.

3. Uzmanlara danışın ancak onlara tamamıyla bel bağlamayın.

Tıpkı ev sahipleri inşaatçılara, iç mimarlara ve yer döşemesi uzmanlarına danıştığı gibi, yeniliklerinize ilişkin veri odaklı bilgiler vermek için analistlerin önerilerini göz önünde bulundurmalısınız. Kuruluşunuzdaki herkesin oynadığı rolü bildiğiniz zaman, planlarınızı hayata geçirmek için doğru profesyonelleri kullanabilirsiniz.

Sorun şu ki, çok fazla CEO ve diğer idareciler bu görüşü aşırı uç noktalara götürüyor. Örneğin, bir McKinsey Quarterly makalesinde, veri analitiği söz konusu olduğunda, “metodolojilerin karmaşıklığı, makine öğreniminin artan önemi ve veri setlerinin büyük ölçekli olması, kıdemli liderlerin işi uzmanlara bırakmasını teşvik ediyor” diyor.
Uzmanlarınızı yenileme çalışmalarına dahil etmek önemlidir, ancak bir iş lideri olarak, işiniz için değişikliği kendiniz yönlendirmeniz gerekiyor. Veri bilimcisi olmayabilirsiniz, ancak şirketinizin teknik yenilemelerinde aktif rol almak sizi rakiplerinizden ayırıp daha avantajlı bir konuma getirebilir.

İş stratejinizi yenilemek kolay bir iş değildir, ancak rekabetçi bir iş ortamında sağ kalmak için gereklidir. Mevcut stratejinizi geliştirmek için bu ipuçlarını kullanırsanız, kendinizi yaz mevsiminde rakiplerinizin önünde ve çağınızın ötesinde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir