1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Birikimlerinizi Korumak İçin 5 Yol

Birikimlerinizi Korumak İçin 5 Yol
0

Para kazanmak ve para biriktirmek kolay değildir. Bunu bildiğinizi biliyoruz. Peki aylarca hatta yıllarca kazandığınız birikimleri korumak için ne yapıyorsunuz?

Karlı İş Fikirleri platformu olarak birikimlerinizi daima önemsiyoruz ve birikimlerinizi artırmak ile birlikte var olan birikimlerinizi korumanız için de sık sık önerilerde bulunuyoruz. Bu rehberde birikimlerinizi en iyi şekilde koruyabilmenizi sağlayacak çeşitli yöntemleri inceledik.

Elbette her yöntem kendi içerisinde farklı dinamikler barındırmakta olup, bu fikirlerin hangisinin size daha uygun olduğunu incelemenizi öneriyoruz.

1. YATIRIMLARI ÇEŞİTLENDİRİN

Birikimlerinizi korumanın en önemli yollarından biri yatırımları çeşitlendirmektir. Günümüzde dünyanın en zenginlerinin asla tek bir alana yatırımı yoktur. Yatırımları çeşitlendirmek için aynı zamanda çok fazla paranıza da ihtiyaç yoktur. Ne kadar birikimine sahip olduğunuzdan bağımsız olarak, bu yatırımları farklı yatırım araçları ile çeşitlendirmenizi mutlaka öneririz. Bu sayede herhangi bir sektörde yaşanabilecek risklerden tamamen zarar görmemiş olursunuz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. RİSK ANALİZİ YAPIN

Yeni bir iş fikrini hayata geçirmeden önce sizlere her zaman “iş planı” hazırlamanızı öneriyoruz. Bir yatırım yapmadan önce de mutlaka risk analizi yapmalısınız. Faiz dışındaki her yatırım belirli oranda riskler barındırmakta olup, size kısa veya orta vadede zarar olarak dönüş yapabilir. Bu nedenle bir yatırım yapmadan önce mutlaka risk analizine odaklanmak ve bunun için zaman ayırmak önemlidir.

3. KASKO

Türkiye’de araba alım satımı, enflasyon nedeniyle bir yatırım aracıdır ve gelir sağlamaktadır. Birikimleriniz ile bir araç aldığınız zaman mutlaka bu araca kasko yaptırmak önemlidir. Her gün 4 bine yakın trafik kazasının yaşandığı Türkiye’de araçlarınız için kasko yaptırarak, bu olası kazalardan büyük ölçüde birikimlerinizi koruma fırsatı elde edersiniz. Kasko aynı zamanda sevdiklerinize de bırakabileceğiniz önemli bir güvencedir. Bu nedenle yatırımlarınızı araçlar ile değerlendiriyorsanız kasko yaptırmanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Karlı İş Fikri: Sıvı Sabun İmalat Tesisi

4. SİGORTA

Yatırımlarınızı araç dışında ev, iş yeri veya çeşitli işletmeler için yapıyorsanız, bu durumda da sigorta yaptırmanızı öneriyoruz. Sigortalar sizin için gereksiz bir masraf gibi görünse bile, olası risk durumlarında sizi çok büyük kayıplardan koruma fırsatı sağlayacaktır.

Günümüzde dünyanın en büyük işletmelerin hemen hemen tüm varlıkları sigortalıdır ve bu işletmelerin bildiği bir şey olmalı.

5. BİRİKİM KORUMALI FONLAR

Türkiye’de fonlara yönelik birikim sahiplerinin önemli oranda ilgisi bulunmaktadır. Enflasyon üzerinde gelir sağlamak ve böylelikle birikimlerini korumak için fonlara yönelik yatırımlar yapabilirsiniz.

Çalıştığınız bankanın yatırım bölümü ile iletişime geçerek bu fonlar hakkında bilgi alabilir ve en yüksek potansiyel içeren fonlara yatırım yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
sinema salonu açmak

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir