1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Bilardo Oyun Salonu Açmak

Bilardo Oyun Salonu Açmak
0

Türkiye’de uzun yıllardır insanların eğlenceli bir vakit geçirmek için kullandığı bilardo oyun salonları son yıllarda kabuk değiştirdi. Özellikle internetin ve akıllı cep telefonlarının yükselişi ile birlikte bilardo salonu açmak karlı iş fikirleri arasında yer almamaya başladı. Çünkü bu tür oyun salonları yerine insanlar cep telefonlarından oyununu oynamayı tercih etmeye başladı.

Türkiye’de hemen hemen her mahallede bulunabilen bilardo salonları ise teker teker kapanmaya başladı. Günümüzde ise sadece profesyonel oyuncular barındıran ve sık sık turnuvalar düzenlenen bilardo salonları bulunuyor. Bu kapsamda bilardo salonu açmak istiyorsanız, yüksek maliyetli bir ortam hazırlamanız ve profesyonel oyunculara hitap etmeniz gerekiyor, aksi durumda ayakta kalmanız zor olabilir.

BİLARDO SALONU AÇMAK

Bilardo salonu açmak için ilk olarak uygun bir dükkan bulmanız gerekecek. Bilardo salonlarını kurmak için minimum 160 metrekare alana sahip ve mümkün mertebe orta kısmında daha az kolon bulunan bir dükkana ihtiyacınız olacak. Bu tür dükkanlar genellikle büyük binaların bodrumları oluyor, ancak bazı durumlarda asma katlı dükkanlar  da tercih edilebiliyor. Ancak oyun salonları için belediyelerden ruhsat almak biraz problemli olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRPlaystation Cafe Açmak

Bilardo salonu açmak için dükkan tercihlerinin bir listesini oluşturduktan sonra belediyeye giderek, dükkan için bilardo salonu açılabileceği konusunda mutlaka ruhsat bilgisi talep edin. Çünkü bu tür oyun salonları camii, okul, öğrenci yurtları ve kreş-anaokullarına en az 100 metre uzak (kapıdan kapıya) olmak zorunda.

Belediyeler tarafından istenen diğer belgeler ise şöyle;

 • Vergi Levhası (Şube ise ilaveten maliye yoklama fişi)
 • İskan Fotokopisi (12/10/2004 yılından sonra yapılan binalarda)
 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı Aslı
 • 2 Adet Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Oda Faaliyet Belgesi
 • 6 kg.Yangın Söndürücü Faturasının Fotokopisi
 • Sabıka Kaydı
 • Doktor Raporu
 • Devirler İçin Noterden Devir Sözleşmesi
 • Muvafakatname (Kat malikleri oy çokluğu kararı)
 • Özel Yapı Şeklini Gerektiren Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Ç.T.V. ve İş Yeri Açma Harcı Makbuz Fotokopileri

Bu belgeler ile birlikte bilardo oyun salonu için ruhsat alınabiliyor.

BİLARDO OYUN SALONU KURULUMU

bilardo salonu açmak

Bilardo oyun salonlarının kurulumları aslında çok basittir. Çünkü genel olarak tüm bilardo salonları aynı şekilde kuruluyor. Bir bilardo masasının uzunluğu ortalama olarak 280, genişliği de 160 santim. Bilardo oyuncularının sorunsuz olarak masada oynayabilmesi için de masanın tüm duvarlardan minimum 1 metre 40 santim uzak olması gerekiyor. Bu nedenle masa hesabınızı bu hesaba göre yapmanız gerekiyor. Böylelikle dükkana kaç adet masanın yerleştirilebileceğini anlayabilirsiniz. Ortalama bir bilardo oyun salonunda 6 masa bulunmaktadır. Biz ilk etapta mutlaka 4 adet öneriyoruz. Bilardo masası alırken birçok firma 2 oyuncu için de malzemeler hediye etmektedir. Bu kapsamda masaları alırken, ıstaka, top seti, ıstaka sehpası, tebeşir kılıfı, ıstaka ucu, tebeşir, üçgen ve top altlığı veren firmalara ulaşın. Birçok firma bunları çok fazla veriyor, ne kadar alabilirseniz o kadar iyi olacak.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBowling Salonu Açmak

Bilardo salonlarında ek olarak 1 adet pinpon masasının da bulunmasını öneriyoruz. Bunun için de bir alan bırakmanız mantıklı olabilir. Ancak pinpon masası için uzun bir alana ihtiyacınız olacak. Minimum 4 metre uzunlukta olmalı, genişlik 2 metre yeterli olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Freelance Çalışanlar İçin 5 Öneri

Bilardo oyun salonlarında ek olarak da bir mutfak ve bekleme bölümü de kurulmalı. Bekleme bölümünde bir adet koltuk takımı yeterli olacak. Mutfak ise tamamen sizin tercihinize göre şekillendirilebilir. Çay, kahve ve tost için tercih sağlamanız yeterli olacak. Salonun alt kısmında da küçük halılar da yerleştirilebilir.

[infobox color=”#81d742″]Bilardo salonlarında en önemli şey elbette masanın net olarak ışıklandırılmasıdır. Profesyonel oyuncuların en çok dikkat ettiği şey kesinlikle ışıklandırmadır. Bu nedenle masalar için de şık aydınlatmaya ihtiyacınız olacak. Bu ciddi bir masraftır.[/infobox]

Eğer salon kurulumu konusunda sorunlarınız varsa, herhangi bir bilardo salonuna uğrayarak fikir elde edebilirsiniz.

MALİYETİ NE KADAR?

Bir bilardo salonu kurmanın tam olarak bir maliyetini söylemek büyük ölçüde sizi yanıltabilir. Çünkü bilardo salonlarına yapılabilecek maliyetin bir sınırlaması bulunmuyor. Merdiven altı diye tabir edilen bir ortamda 3 basit masa ile dükkan açabilirsiniz ve maksimum 15 bin liranız gider. Ancak 6 profesyonel masa, şık bir dekorasyon için ise 140 bin liraya kadar masrafınız olabilir. Çünkü yalnızca 6 profesyonel masa 70 bin liraya kadar ulaşıyor. Mutfak, bekleme salonu ve dükkana şık bir tasarım derken maliyet ciddi oranda artacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAtari Salonu Açmak

Maliyet hesabını yaparken mutlaka ilk olarak nasıl bir dükkana sahip olmak istediğinizi düşünün. Çok şık bir dükkan hazırlayıp, sonra paranızın kalmaması durumunda 6 basit masa alırsanız; büyük zarar edersiniz. Bu nedenle dükkan maliyetini, tüm ihtiyaçlara eşit bölmeye çalışın.

DÜKKANIN İŞLETİLMESİ

bilardo salonu

Bilardo salonlarını işletmek çok zor değildir. Ancak dükkana insanları çekebilmek biraz zor olabilir. Çünkü 5-6 yıl öncesine göre bilardo oyuncuları çok azaldı, genellikle hafta sonlarında çok yoğun olursunuz ama hafta içerisinde de profesyonel oyunculara ihtiyaç duyacaksınız. Profesyonel oyuncuları çekebilmek için de şık ve sessiz bir ortam sağlamanız gerekiyor. Ayrıca elbette reklam ihtiyacınız olacak.

Ortalama 6 masalı bir dükkanda 2 personelin bulunması yeterlidir. İlk aylarda tek bir kişi ile dükkanı yönetmeye kalkmayın, çünkü bu durumda ilk müşterilerinize tam hizmet veremezsiniz ve müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Mutlaka özellikle bir ek personel barındırın.

Reklam yapmak dükkanınız için çok çok önemli bir konu. İlk etapta elbette yerel düzeydeki gazete, tv ve radyolara reklam verin. Ancak en önemlisi sosyal medya hesapları. Bilardo oyuncularının bulunduğu Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarına ulaşarak burada dükkanınızın reklamını yapın. Ek olarak kendi dükkanınıza ilişkin sosyal medya hesaplarını da mutlaka oluşturun. İlk bir hafta ücretsiz 1 saat gibi bir kampanya yapabilirsiniz, reklamınız için çok işe yarayacaktır.

BİLARDO OYUN SALONU KARLI MIDIR?

Sıklıklar bilardo oyun salonlarının karlı olup olmadığına yönelik sorular geliyor. Bilardo salonları temel şartlar altında çok karlıdır. Ancak bu tür salonları doldurmak son zamanlarda gerçekten zor. Ortalama olarak 6 masaya sahip bir dükkan, ortalama bir iş yaparsa bile ay sonunda 20 bin liraya kadar çok rahat ciro elde edebiliyor. Bu masrafın yüzde 70‘ine yakını da direkt NET KAR. Çünkü bir hizmet sağlıyorsunuz; faturalarınız ve varsa personel maaşınız dışında pek bir masrafınız olmayacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir