1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Belçika’da Asgari Ücret | Çalışma ve Hayat Şartları

Belçika’da Asgari Ücret | Çalışma ve Hayat Şartları
0

Belçika’ya taşınmak isteyenler, oraya vardıklarında ne iş bulacaklarını nasıl geçimlerini sağlayacaklarını merak edebilirler. Yazımızda Belçika’da asgari ücret bilgisinin yanında genel çalışma şartları, iş imkanları ve hayat şartlarından da bahsedeceğiz.

Belçika’da 2023 Asgari Ücret Ne Kadar?

Belçika asgari ücret haftalık 400 Euro olarak ödenmektedir. Belçika asgari ücret aylık ve yıllık bazda şöyledir:

  • Belçika asgari ücret aylık 1.600 Euro
  • Belçika yıllık asgari ücret 19.200 Euro

Olarak ödenmektedir. Ülkede Felemenkçe dili konuşulmaktadır. Bunun yanı sıra ülkede Almanca ve Fransızca dili de en çok konuşulan diller arasında yer alıyor. Belçika Avrupa’nın batısında yer alır ve NATO’ya üye bir ülkedir. 12 milyona yaklaşan nüfusu ve 31 bin kilometre karelik bir toprağı vardır.

Birçok ülkenin aksine, Belçika’da saatlik asgari ücret yoktur. Bunun yerine, hükümet asgari ücreti aylık olarak belirler. 18 yaş ve üstü işçiler için Belçika asgari ücret aylık 1.600 Euro’dur.

Belçika’da tam zamanlı çalışanların -asgari ücretin üzerinde- brüt maaşı ayda 3.624 Euro’dur. Yarı zamanlı çalışanlar, saatte ortalama brüt 14 Avro maaş almaktadır. Bir sözleşme ile çalışıyorsanız, ayda 750 Euro’ya kadar ek ödenek almaya hak kazanırsınız.

Belçika Ev Kiraları Ne Kadar?

Belçika’da ev kiralarken yatak oda sayısı ve metre karesi dikkate alınıyor. 2 yatak odalı ve 55 metre karelik bir daire kirası 550 Eur olarak ödeniyor. 2 odalı evler Brugge’de 600 Eur -1.000 Eur arasında değişiyor. Genellikle evler 2 yatak odalı olarak kiralanıyor. 1600 Eur asgari ücrete göre yaşam maliyeti iyi görünüyor öyle ki neredeyse üçte biri kiraya gidiyor. Ülkede yaşam ömür beklentisi ortalama 1 insan için 78 yıldır. Ülke güvenlik konusunda sorunsuzdur.

Brüksel’de üç yatak odalı bir dairenin aylık maliyeti yaklaşık 1.530 Euro’dur. Tek yatak odalı bir dairenin aylık maliyeti yaklaşık 500 Euro’dur. Brüksel’in merkezindeki kiralar daha yüksek olma eğilimindedir.

Belçika Market Fiyatları Nasıl?

5L yağ5 Euro
1 Kg kıyma11 Euro
1L süt1.8 Euro
Ariel 22 yıkama deterjan11 Euro
500 gr ekmek2 Euro
1 Kg tavuk10 Euro
11 Kg peynir13 Euro
1 Kg marul1 Euro
1 Kg muz1.7 Euro
1 Kg Portakal2.4 Euro
1 Kg Patates1.4 Euro
Belçika Market Fiyatları

Ucuz bir restoranda yemek maliyeti porsiyon başına 15 Euro tutar. McDonalds menüsü 9 Euro; 1 sütlü büyük boy kahve 3.2 Euro fiyata satılıyor.

Ülkede sıfır nakit para politikası var ve insanlar her alışverişi kartla hallediyor. Ülkenin yüzde 53’ü erkek yüzde 47’si kadındır.

Belçika’da en ücra köşede kullanılan internetin hızı 40 MegaBit Per Second hızındadır.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Belçika’da yaşamak nispeten ucuzdur. Başkentte ortalamanın üzerinde bir yaşam sürdürebilmek için ayda  3.000 Euro net maaşınız varsa krallar gibi yaşayabilirsiniz.

Brüksel’deki ortalama maaş asgari ücretin üzerindedir ve vergi öncesi ayda 3.510 Euro’dur. Bu, başkentte rahatça yaşamak için fazlasıyla yeterli bir ücrettir. Ancak Brüksel’de yaşam maliyetinin Belçika’nın diğer bölgelerine göre daha yüksek olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.  Belçika’da kişi ayda 1.600 Eur altında para kazanıyorsa açlık sınırının altında kabul edilir.  Bir ailenin su +doğalgaz+ elektrik +internet+ mobil hat masrafı paket olarak 150 Euro civarındadır.

Belçika’da ev ya da araba almak istediğinizde kolaylıkla bankalardan banka kredisi kullanabilirsiniz. Ekonomisinin oturmuş ve stabil olması kredi faiz oranlarının da oldukça düşük olmasını yanında getirir. Borsa hareketleri oldukça aktif olan Belçika piyasasında, Anheuser Busch Inbev, Proximus gibi köklü şirketler işlem görmektedir.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa ülkelerinden Almanya’nın asgari ücret ve çalışma şartlarını öğrenin…

Belçika’da Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Belçika’da en çok para kazandıran meslekler arasında cerrahlar, doktorlar, banka müdürleri ve yönetim danışmanları yer alıyor. Bu işler çok fazla bilgi, eğitim ve deneyim gerektirir. Cerrahlar ve doktorlar ayda 21.000 Euro’ya kadar kazanabilirler.

Bir bilgisayar programcısının maaşı ayda 4.500 ila 5.000 Euro arasında değişebilir. Yazılım sistemleri ve web uygulamaları geliştirirler. Ayrıca çeşitli endüstrilerde yüksek talep görüyorlar.

Pazarlama direktörleri, geleneksel ve dijital reklam stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında yer alır. Sonuç odaklı hedeflerine ulaşmak için profesyonellerden oluşan bir ekiple çalışırlar. Ayda ortalama 4.327 Euro kazanabilirler.

Üniversite profesörlerine yılda 6.000 ila 16.000 Euro arasında ödeme yapılır.

Orta direk olarak adlandırılan sınıfın aylık geliri 2.800 Euro civarındadır. Mimarlar 4.500 Euro maaş alırlar. İnşaat işçisi ise 2.500 Eur para alıyor. Diş hekimi maaşı 11.000 Euro civarındadır. Garsonlar ise 1.600 Euro maaş alırlar.

Belçika’da herhangi bir mağazada bir takım elbise ve deri ayakkabıya toplam 120 Euro para ödersiniz. Nike spor ayakkabı 89 Eur kadın yazlık elbisesi 40 Euro fiyat etiketine sahiptir.

2023’ün ilk çeyreğinde Belçikalı yetkililer Brüksel, Valon ve Flandre’deki asgari maaş eşiklerini yükseltmeyi planlıyor. Yeni eşikler, yeni yılın başlangıcından sonra yapılan tüm başvurular için geçerli olacaktır.

Belçika işgücü piyasası, son zamanlarda kalifiye işçi kıtlığıyla karşı karşıya kaldı. Şirketlerin yüzde sekseninden fazlası, personeli çekmek ve elde tutmakta zorluk yaşıyor. Aslına bakılırsa, işçileri çekmek ve elde tutmakta zorluk yaşadığını bildiren şirket sayısı 2020’de yüzde yirmi iken 2018’de yüzde yetmiş dörde yükseldi.

Sonuç olarak, Belçika’daki işverenler ücret konusunda daha fazlasını yapma baskısı altındadır. Geçen yıl boyunca, enflasyon istisnai derecede yüksekti. Bu, bir dizi greve ve protestoya yol açtı. Ayrıca işletmeler bilişim sektöründeki pozisyonları doldurmakta zorlanıyor.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Belçika vizesi almanız gerekecek. Ancak, öncelikle gerekli belgeleri toplamalı ve uygun başvuru formunu doldurmalısınız. Doğru bilgileri vermeniz önemlidir, çünkü yanlış ayrıntılar başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Belçika, 26 Avrupa ülkesini kapsayan Schengen Bölgesi’nin bir üyesidir. Schengen Bölgesi, ülkeler arasında sınırsız seyahate izin verir. Seyahat amacınıza bağlı olarak, farklı bir vize türüne ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca, Belçika’da 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız, bir Belçika oturum kartı almanız gerekecektir. Bu belge, çalışma izninizi ve ülkede kalış sürenizi belirlemek için kullanılır. Ayrıca, varışınızdan sonraki on gün içinde yerel belediyenize rapor vermeniz gerekecektir.

Belçika’da işçi olarak çalışmak isteyenler, önce Belçika’daki bir firmadan iş ayarlamalıdır. Bunu da web platformu üzerinden araştırma yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Mesleğinizle ilgili bilgileri belgeleri gönderip cevap beklemek ardından olumlu sonuç alırsanız size gönderilecek davetiyeyi vize başvurusunda kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ülkede şu anda büyük bir kalifiye eleman sıkıntısı var ve asgari ücret olan 1600 Euro ücrete çalıştıracak eleman bulmakta zorlanıyorlar.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir