1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Bebeklere Yönelik En İyi ve Karlı 7 İş Fikri

Bebeklere Yönelik En İyi ve Karlı 7 İş Fikri
0

Bebek sektöründe karlı bir iş fikri arayanlar için birbirinden yüksek potansiyel içeren çok sayıda iş fikri bulunmaktadır. Özellikle bu sektöre yeni girmeyi düşünenler için harika bir yönlendirme sağlamaktadır.

Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon 300 bini aşkın yeni bebek doğuyor. Bu kapsamda bebeklere yönelik iş fikirleri de birçok Avrupa ülkesine göre çok daha yüksek potansiyel içeriyor. Hal böyleyken ABD, Avrupa ve Asya kökenli birçok bebeklere yönelik şirketin Türkiye için ayrı departmanları bulunuyor. Eğer siz de Türkiye’de bebeklere yönelik yeni bir iş fikrine yönelmek istiyorsanız, sizler için en iyi 7 iş fikrini inceledik.

Türkiye’de bebeklere yönelik tüm sektörlerde kar marjları yüksektir. Ancak sektörün en önemli noktalarından biri elbette güven ve kalitedir. Yaşam koşullarının yükselmesiyle birlikte insanlar güvensiz markalara yönelik alımlara karşı daha dikkatli davranmaktadır. Bu nedenle tüm yasal prosedürlere uygun hareket etmeniz gerekiyor.

1. KREŞ

Bebeklere yönelik en iyi iş fikirlerinden biri elbette kreşlerdir. Türkiye’nin tüm şehirlerine ek olarak, 30 bin nüfusu aşkın tüm ilçelerinde yüksek potansiyel içermektedir. Ortalama olarak bir kreş, kapasitesine göre 200 bin lira ile 1 milyon lira arasında kurulmaktadır. Kreşler bakanlık onaylı olarak kurulmalıdır ve sık sık denetlemektedir. Bu nedenle ek iş olarak değerlendirebileceğiniz bir iş fikri değildir, sürekli olarak bir profesyonel işin başında durmalıdır.

Kreş açmak istiyorsanız bu konuda hazırladığımız harika rehbere, Kreş Açmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

2. OYUNCAK

Oyuncak sektörü de bebeklere yönelik çok ciddi potansiyel içeren sektörler arasında yer alıyor. Ancak işin ince bir kırılma noktası var, zira aralarında Toys “R” Us’un da bulunduğu birçok dev oyuncak markası iflas ederek kapandı. Çünkü ebeveynler artık çocuklarına klasik plastik ürünleri almak yerine ahşap, el yapımı ürünleri almayı tercih ediyor. Bu nedenle oyuncak sektörüne girmeyi planlıyorsanız, farklı fikirlere ihtiyacınız olacak. Ek iş olarak değerlendirilebilecek bir iş fikridir, sosyal medya üzerinden oyuncak satışları hiç fena değil.

3. BEBEK GİYİMİ

Dolabı en hızlı değişenler elbette bebeklerdir. Bir bebeğe bir pantolon alırsanız, 2 ay sonra muhtemelen giyemeyecektir. Bu nedenle bebek giyiminde küçük firmalar için bile eşsiz rekabet şansları bulunmaktadır. Bebek giyim sektöründe kar marjı ise, erkek ve kadın giyimine göre çok daha yüksektir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Sektörleri Listesi

Bebek giyimi bu rehberdeki en yüksek potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer alıyor. İster üretici, ister perakende satıcı olarak değerlendirilmelidir.

4. BEBEK MAMASI

Türkiye’de fiyatı geçen yıla oranla yüzde 120 artan bebek mamalarına yönelik bir iş başlatabilirsiniz. Doğru formülü bularak üretim olarak da bir imalathane açabileceğiniz gibi direkt olarak mevcut markaların bayiliğini alarak satışa da odaklanabilirsiniz. Üretim bazında KOSGEB aracılığıyla hibe ve teşvik de alma şansınız var.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların yaşam koşullarının artmasıyla birlikte bebek mamalarına olan talepte artış yaşanmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki yıllar için de geleceği parlak iş fikirleri arasında yer almaktadır.

5. BEBEK ODASI

Artık insanlar 4-5 çocuk yerine 1 veya 2 çocuk sahibi olmak istiyor. Bu nedenle doğan her çocuğa artık harcanabilecek daha fazla para var. Bu nedenle her çocuk için ebeveynler genellikle fiyatı 10 bin liraya ulaşan bir bebek odası satın almakta veya tasarlatmakta. Bu nedenle bebek odası sektörünün potansiyeli gün geçtikçe artmaktadır.

Her yıl 1,3 milyon bebeğin doğduğu Türkiye’de ortalama olarak 640 bin yeni bebek odası takımı satın alıyor. Sektörün büyük kısmı ise 3 ana firmanın elinde. Rekabet için yerel düzeydeki fırsatlar ele alınmalı.

6. ÇOCUK BEZİ

Bebek mamasında olduğu gibi Türkiye’de geçen yıla oranla bebek bezi fiyatları yüzde 100’den fazla artış gösterdi. Bu artışın çoğu maliyet artışı nedeniyle olsa da, her yıl zaten karlılığı artan bir sektör. Yerel düzeydeki firmalar dışında ülke genelinde sektörde büyük 6 firmanın hakimiyeti mevcut. Bebek bezi sektöründe üretime odaklanmak düşündüğünüz kadar zor değil. Ancak doğru ürünleri tasarlamanız gerekiyor, bu kapsamda iyi bir fizibilite çalışması ile birlikte üretime geçmek mümkün. Ancak düşük sermayeler için perakende satışa odaklanabilirsiniz.

Özellikle küçük ilçelere veya köylere yönelik taşımalı perakende satış fırsatlarına odaklanabilirsiniz.

7. BEBEK AYAKKABISI

50 liraya satılan sıradan bir erkek ayakkabısının maliyeti yaklaşık 18 liradır. Ancak 50 liraya satılan sıradan bir bebek ayakkabısının maliyeti 9 lira civarındadır. Hal böyleyken birçok ayakkabı sektöründe en yüksek karlılık bebek ayakkabılarındadır. Üstelik bebekler için bugün alınan bir ayakkabı, 2 ay sonra muhtemelen kullanılamayacaktır. Bu nedenle sektörde yeni firmaların rekabet şansı da çok yüksektir.

Bebek ayakkabıları sektöründe perakende satış yerine, üretime odaklanmanızı daha fazla öneriyoruz. Üstelik yine KOSGEB aracılığıyla birçok hibe ve teşvik alma şansınız var. Ortalama büyüklükte bir imalathane açmak için 300 bin lira yeterli olacak.

İNCELEYİN: Bebek Bakıcılığı Yapmak

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir