Bebek Bakıcılığı Nasıl Yapılır? Dadı Olmak
 1. Anasayfa
 2. Meslekler

Bebek Bakıcılığı Nasıl Yapılır? Dadı Olmak

2

Özellikle üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla yapılan bebek bakıcılığı (Dadılık) işi ile part time olarak ek gelir sağlayabilirsiniz. Bebek bakıcısı (dadı) olmak için yapmanız gereken birçok şey var.

Bebek Bakıcısı (Dadı) Olmanın Avantajları

 • Eğitiminiz için ciddi bir ek gelir sağlarsınız
 • Özgeçmişinize “güvenilir” olduğunuzu gösterebilecek harika bir deneyim eklersiniz
 • Gelecekte çocuklar ile çalışacaksanız harika bir fırsat olacak
 • Organize ve daha düzenli olmanızı sağlar
 • İnsan iletişiminizi kesinlikle geliştirir

Bebek Bakıcısı (Dadı) Nasıl Olunur?

Özellikle yeni bir üniversiteye başladıysanız ilk etapta bebek bakıcılığı işi bulmanız zor olacak. Çünkü insanlar genellikle bu konuda tavsiyelere güvenir ve şehre yeni gelmiş birine güvenmek zor olacak. Bu nedenle işi kendiniz bulmanız gerekecek. Bu nedenle yapmanız gerekenler:

 1. Özgeçmişinizi ve sizi iyice anlatan bir blog sitesi açabilirsiniz. Bu blog sitelerini sosyal medya hesaplarınızda sıklıkla paylaşın.
 2. Kartvizit hazırlayın ve bu kartvizitleri parklarda, okullarda ve bebek mağazalarında dağıtın.
 3. Sizi zaten tanıyan arkadaşlarınızın, çevrenizin ve akrabalarınızın bebeklerine bakmak için kendilerine ulaşın.
 4. İş ilanı sitelerine güzel bir ilan açın
 5. Ve birçok bebek bakıcılığı ajansına kayıt olun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bebeklere Yönelik En İyi 7 İş Fikri

Ne kadar kazanacağız?

dadı

Türkiye’de bebek bakıcılığı işi halihazırda binlerce kişinin tek gelir kaynağı durumunda. Ancak birçok üniversite öğrencisi ek gelir sağlayabilmek amacıyla part-time olarak bu işi yapıyor. Bebek bakıcıları genellikle ortalama 1 saat için 10 ila 20 TL arası ücret almaktadır.

Ayrıca bebek bakıcılığında yapacağınız ek işler ile bu geliri rahatlıkla artırabilirsiniz. Örneğin ev temizliğini yapmak, çocuğa yemek hazırlamak, yabancı dil eğitimi vermek gibi ek işler ile bu gelirinizi 2-3 katına rahatlıkla artırabilirsiniz.

Ayrıca özellikle hafta sonlarında TAM GÜN çalışarak çok daha ciddi bir gelir sağlama şansınız olacak. Bebek bakıcılığı işinde en çok gelir hafta sonları elde ediliyor. Birçok ebeveyn genellikle hafta sonlarında tam gün bebek bakıcısı bulmakta ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Ayrıca çeşitli organizasyonlara da hizmet verebileceğinizi mutlaka belirtin. Örneğin 20 – 30 bebeğin veya çocuğun bulunabildiği çeşitli doğum günü, sünnet töreni gibi organizasyonlarda topluca bir hizmet verebilirsiniz. Bu tür organizasyonlar 3-4 saat sürmektedir ve ortalama 400 – 500 lira gelir sağlayabilirsiniz.

Bebek bakıcılığı nasıl yapılmalı?

Bir bebek bakıcısı olacaksanız eğer mutlaka bazı şeylere özen göstermelisiniz. Sadece bebekle birkaç oyun oynayarak bu konuda iyi bir referans elde edemezsiniz. Yada bebeği direkt olarak uyutmaya çalışmak da bu konuda iyi bir fikir olmayacak. O nedenle;

 • Bebek ve çocuklarla iyi bir iletişim kurmaya çalışın. Özellikle ilk izlenim önemlidir
 • Mevcut iş saatinizi doğru planlayın. 30 dakika oyun, 30 dakika kitap okuma, 30 dakika yabancı dil eğitimi gibi… Bu konuda ebeveynler ile ortak bir planlama yapmanızı öneriyoruz.
 • Evi daima düzenli tutun. Ev sahipleri eve geldiklerinde düzenli bir ortam ile karşılaşmak isteyeceklerdir.
 • Rapor verin. Birçok ebeveyn mutlaka çocukları hakkında bişeyler dinlemek ister. Gün içerisinde neler yaptığınıza ilişkin 10 – 20 dakika onlara rapor vermek kesinlikle olumlu bir izlenim yaratacaktır.
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

 1. iki yıllık çocuk gelişimi mezunu olan biri dadı olarak rahatlıkla girebilir bir işe o zaman değil mi?

 2. 27 Ocak 2019

  Dadı olmak istiyorum

Bir yanıt yazın