1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Başarılı Olmanın 23 Yolu | Nasıl Başarılı Olunur?

Başarılı Olmanın 23 Yolu | Nasıl Başarılı Olunur?
0

Ufkunuzu genişletmeyi başarırsanız eğer bir gün siz de başarılı insanlar arasına girmeyi başarabilirsiniz. Elbette herkesin başarılı olmaya hakkı vardır, ancak çok sayıda insan başarılı olmak için hiçbir çaba harcamıyor. Bu nedenle hayatınızda küçük değişikler yaparak bile nasıl başarılı olacağınıza yönelik önemli ipuçları sağlayacağız.

Başarı genellikle göreceli bir kavram olsa da mutlu, huzurlu, sağlıklı ve iyi bir gelire sahip insanları başarılı olarak addetmek genel bir kanıdır. Bu nedenle mutlu, huzurlu, sağlıklı ve ekonomik olarak iyi bir seviyeye gelmek için başarılı olmanız gerekir.

Peki başarılı olmanın yolları nelerdir dediğinizi duyar gibiyiz, aslında öyle inanılmaz şeyler başarmanız gerekmiyor. Bu rehberde yer alan tüm 23 adımı da bir anda gerçekleştirmeye çalışmanız gerekmez, başlayabildiklerinizi birer birer hayatınıza ekleyerek; daha başarılı bir insan olabilirsiniz.

1. MÜKEMMELİYETÇİ OLMAYIN

Mükemmel olmaya çalışmak genel olarak asla en iyisi olmayacağınızı kendinize söylemenin bir yoludur. Bu nedenle mükemmel olmaya çalışmak yerine, en iyisi olmaya çalışın. Çünkü asla hiçbir insan mükemmel değildir. Kendinizi geliştirmeye çalışmak çoğu zaman yeterli olacaktır.

2. KÜÇÜKTEN BAŞLAYIN

Başarılı olmak için muhtemelen büyük oynamanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak bu direkt olarak büyük oynamaya başlamak ile karıştırılmamalı. Küçük oynamaya başlamada, büyük oynayamazsınız.

3. YOLU TAKİP EDİN

Başarılı olan insanları taklit etmek de kötü bir fikir değildir. Gideceğiniz yolda acı çekmiş insanlardan ilham alın.

4. ŞANSINIZI OLUŞTURUN

Başarılı olmanın bir yolu da elbette şanslı olmaktır. Ancak evde otururken şans sizi bulmaz. Bu nedenle kendi şansınızı oluşturmak üzere yola koyulmasınız. Bilgisayarınızı her açtığınızda, evden her çıktığınızda, bir konferansa her katıldığınızda şans oluşturursunuz.

5. SABRI ÖĞRENİN

Sabırsız insanlar da hızlıca başarı adımları tırmanabilir, ancak işin sonunda büyük ihtimalle kaybeden tarafta olacaklar. Bu nedenle sabırlı olmayı öğrenin ve doğru zaman kavramını iyi kurgulayın.

6. ONAY BEKLEMEYİN

Başkalarının fikirlerine önem vermek, onları dinlemek önemlidir. Ancak konu “sizin hayatınız” olduğu zaman sizi tüketmelerine izin vermeyin.

7. BOŞ SÖZLER VERMEYİN

Kendinize söz veriyor olsanız bile, yüzde 100 emin olmadan söz vermeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnsanlığın Kaderini Değiştiren 36 İcat

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tarihin En Ünlü Dolandırıcısı Frank Abagnale’nin Başarı Hikayesi

8. ZAYIF YÖNLERİNİZİ ÖĞRENİN

Çok güçlü olduğunuzu düşünüyor olsanız bile, her insanın zayıf yönleri vardır. Bunları öğrenmeye çalışıp, geliştirin. Hatta profesyonel destek bile alabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

9. BAŞKALARINI SUÇLAMAYIN

Başkalarını suçlamak sizi işten sıyırabilir. Ancak bu güçsüz olmanızı sağlayacak. Sorumluluk almayan insanların başarılı olma şansı yoktur. Kendinizi asla kandırmayın.

10. OLUMSUZ DÜŞÜNMEYİN

Karamsar bir insanın doğru anda doğru hamleyi gerçekleştirmesi düşük olasılıktır. Bu nedenle pozitif olmayı öğrenmeniz gerekir. Olumsuz düşünmek zamanla sağlığınızı da kötü etkileyecektir.

11. GEÇMİŞLE YAŞAMAYIN

Her an gelecektir, bu nedenle geçmişi artık bir kenara bırakmanızın zamanı geldi. Artık üstesinden gelemeyeceğiniz şeyleri bir kenara bırakın.

12. HERKESİ MEMNUN ETMEYE ÇALIŞMAYIN

Ne yaparsanız yapın asla herkesi memnun edemezsiniz. İnsanlara elbette kötü davranmayın, ancak herkesi memnun etmek için de kendinizi mutsuz etmeyin.

13. KİN TUTMAYIN

Bu çok gereksiz bir çaba! Gereksiz şeyler ve insanlar için zihninizi harcamayın.

14. DEĞİŞİMDEN KAÇMAYIN

Yeni bir şeyler denemek her zaman sizi memnun etmeyebilir. Ancak bunu denemeden asla bilemezsiniz. Değişimden, yenilikten asla kaçmayın. Hatta bunun için çaba harcayın.

15. RİSKTEN KAÇMAYIN

Türkçe’de güzel bir söz vardır “Sakınan göze, çöp batar”. Bu nedenle riskten kaçmak sizi her zaman riskten korumaz. İyi hesaplanmış bir risk sizi başarıya götüren yollardan biridir.

16. YAPAMAM DEME

“Yapamam” diyenler hep yapıp, yapamayacaklarını öğrenmeden hayatlarına devam ettiler. Ama yaparım diyenler, en azından başarıp, başaramayacaklarını öğrendiler. Bu nedenle “yapamam” demek sizi asla başarıya götürmez. Daha başlamadan kaybeden tarafta olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kendi Başarısıyla Milyarder Olmuş Zenginlerin 10 Özelliği

17. KENDİNİZİ KÜÇÜLTMEYİN

Amansızca kendinizi övmediğiniz gibi amansızca kendinizi de küçültmeyin. Bu gerçekten çok sıkıcı ve size hiçbir değer katmayan bir şey…

18. DEDİKODU YAPMAYIN

Diğer insanları eleştirmek yerine kendinizi eleştirin. Bu size değer katabilecek tek dedikodu türüdür.

19. DENEMEDEN BİLEMEZSİN

“Denemeden bilemezsin” bu senin ana felsefen olmalı. Çünkü denemeden, yerinde durarak asla başaranların arasına giremezsin. Evet, belki deneyip kaybedersin ancak bu yüzde 50 şans demek! Denemezsen, yüzde 100 kaybedeceksin.

20. ŞİKAYET ETMEYİN

Şikayet etmek size bir şey kazandırmayacak. Şikayet edeceğinize, şikayet edeceğiniz şeyi değiştirmeye çalışın. Böylelikle bir daha şikayet etmenize gerek kalmayacak.

21. OLUMLU İNSANLARLA İLETİŞİM KURUN

Olumsuz insanlar sizi aşağı çekmeye devam edecek. Başarılı olmanın yollarını arıyorsanız, belki de başarısız olmanıza neden olan insanlar yanınızdadır. Bu nedenle iyi bir çevre oluşturmaya özen gösterin.

22. KENDİNİZİ BAŞKALARIYLA KARŞILAŞTIRMAYIN

Bu kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olur. Çünkü, her insanın yetenekleri farklıdır. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Başkalarının ne yaptığı ile ilgilenmeyin, kendinize yönelin.

23. FARK YARATACAĞINIZI DÜŞÜNÜN

Birçok insan hiçbir konuda fark yaratamayacağını düşünür. Bu başarısız olmak için yeterli bir düşüncedir. Çünkü başarılı olmak için öncelikle bir fark yaratabileceğinize inanmanız gerekir. Konunun ne olduğunun bir önemi yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şekerleme Yapmanın Bilinen 10 Faydası

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir