1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Başarılı İnsanların 7 Alışkanlığı, Ve Onlardan Öğrenebilecekleriniz

Başarılı İnsanların 7 Alışkanlığı, Ve Onlardan Öğrenebilecekleriniz
0

Bazı insanlar ne yapsalar başarılı olurlar, iyi anlaşmalar, doğru bağlantılar bulurlar ve dünyayı etkilerler. Bu şans, doğru zamanda doğru yerde olmak veya doğru çevrede büyümek ile açıklanabilecek bir şey değildir. Sabır, hırs ve kendini tanıma bu başarının anahtarlarıdır.

Yıllardır rekabetçi piyasalarda bulunmuş biri olarak başarıyı süreklilik haline getirmek için kazanılması gereken alışkanlıkları gözlemledim. Birisi üst düzey endüstri profesyonellerinin yeteneklerini ve iletişim tekniklerini kullanarak potansiyellerine erişmeleri için tavsiye ve yardım hizmeti sunmak üzere kurulmuş üç farklı altı haneli rakamlarda değere sahip şirket kurdum.

Gördüğüm şey, benden yardım alan veya en bilinenlerin bile hemen hemen aynı eğilimlere sahip olduğuydu.

Aşağıda sizi başarıya ulaştıracak 7 alışkanlığı listeledim.

1. Özel hedefler belirleyin ve gereksiz seslerden kurtulun.

Başarılı insanlar “kilo vereceğim” ya da “gelecek ay daha fazla para kazanacağım” gibi cümleler kurmazlar.

Bunun yerine, istedikleri ve hedeflediklerini tam olarak ifade ederler: “haftada üç antrenman ile üç haftada 10 kilo vereceğim” ya da “aylık kazancı 25.000 dolar artırmak için 10 yeni potansiyel müşteriyle görüşeceğim” gibi.

Hedefleriniz ile ilgili kesin ve katı olmanız, bu önceliklerinizi askıya almanıza engel olur. Böylece istediğiniz şeyi başarmak için temiz bir yol haritasına sahip olursunuz.

Bu tutumun en iyi örneklerinden biri Warren Buffett, özel pilotu Flint ile bir konuşmasında ondan hedeflerini bir kağıda yazmasını istemiştir. Flint hedeflerini yazdıktan sonra ise ona, en üstteki beşi hariç hepsini sildirmiştir.

2. İstediğiniz şeyi hayalinizde canlandırın.

Başarıya odaklandığınızda yapmak istediğiniz şeyi aklınızda canlandırarak, bunu başarabilmek için enerji üretirsiniz. Bu şekilde canlandırmaya aşina olabilmek için, her gün isteklerinizi bir kağıda dökebilirsiniz. Sonra bu kağıttan bir film senaryosu gibi çıkarak beyninize girecek olan hayalleriniz, onlara daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde kendi içinizde bir beklenti de yaratacaksınız.

3. Çalışmak değil, üretmeyi aklınıza sokun.

Kendi işi olan herkes “işim üzerinde biraz çalışmalıyım” diye düşünmüştür.

Bu başarıya giden yolda yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan biri. Bir kere “çalışma kafası”na tutulduk mu, 20 dakikada yapılacak bir iş için saatler harcarız. Buna izin vermeyin. Akıllı çalışıp belirlenmiş zaman dilimlerinde gerçekten bir şeyler üretmek, çok çalışmaktan iyidir.

Bunu başarmanın en iyi yolu kendi zaman çizelgenizi hazırlamaktır. Bir teklif sunmaya veya bir projeyi taslak haline getirmeye bir gün ayırırsanız, bu işler bir gün sürecektir.

Bir işi yapmak için bir zaman penceresi belirlediğinizde, onu başarmak zorunda hissedersiniz. Fakat bu zorunluluk, belirlediğiniz zamanın sizi kısıtlayarak “çalışmaya” zorlamasıyla değil, sizi “üretmek” için programa sokmasıyla gelir.

Bu şekilde daha yaratıcı şekilde değerlendirebileceğiniz zamanınız da olur.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Mesela, Bill Gates her yıl iki kez ıssız bir yere gider ve “düşünme haftası” yapar. Bu şekilde dehasını yaratıcılık ve çözümler için kesintisiz ve dikkat dağınıklığı olmadan kullanma şansı yakalar. Yemeklerini getiren bir asistan dışında yanında sadece kitaplar, düşünceler, teklifler ve çözümler olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şekerleme Yapmanın Bilinen 10 Faydası

4. Hizmet edin.

İnsanlar ikiye ayrılır: tüketenler ve katkı sağlayanlar. Tüketiciler sürekli almayı ve harcamayı düşünürler, katkı sağlayanlar ise evrendeki altın kurallardan birini iyi yakalamışlardır: verdikçe alırsın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Perakendeciler için 29 Harika Pazarlama Fikirleri

Üretken birisi için her zaman her şey yeterlidir. Bu insanlar yardım edebilecekleri şeyleri sürekli araştırırlar. Karşılığında insanlar da onlara yardım ve destekte bulunmaya can atarlar.

Oprah Winfrey topluma yaptığı katkılar ve yardımlarla öne çıkar. “25 yıl boyunca ülkenin en fazla izlenen şovunu yaptık, çünkü izleyicilerimize hizmet etmeye çalışıyorduk” diyor.

Katkı sağlamaya başlamanın en iyi yolu, kendi piyasanızdaki ve iş yerinizdeki insanlardan geçiyor. Yardıma ihtiyacı olanları geri çevirmeyin ve sözünüzü tutun.

5. Mükemmeliyet değil, üstün nefaset peşinde olun.

Yüzleşmeliyiz ki büyük başarıların temelinde her zaman üstün nefaset yatar. Bu mükemmellik değildir.

Bir sözü söylemeden, bir projeyi bitirmeden önce her şeyin mükemmel olmasını bekleyenler, diğerlerinin ne düşündüğüyle kafayı bozmuş tipler olur genelde.

Başarılı girişimci Gary Vaynerchuk, bir tweet ile durumu çok iyi anlatıyor, ”olay mükemmel kararları almakta değil, gidişata göre adapte olabilmekte…

Hikayesini bilmeyenler için özetleyelim, Vaynerchuk babasının New Jersey’deki alkol dükkanında çalışırken internetten şarap satışına başlıyor ve Youtube’a giriyor. Viral olan videoları görünce bunun geleceğin olayı olacağını anlayan Vaynerchuk, hiç eğitimi olmadan ve tamamen tek başına başlıyor. Devamlılık da sağlıyor. Şimdi Vaynerchuk Youtube’da 1 milyondan fazla aboneye sahip bir milyoner.

Başarılı olmak için izne ihtiyacınız yok.

6. Sürekli rahatsız hissedin.

Doğru okudunuz. Başarılı insanlar her gün kendilerini rahatsız hissettirecek aktiviteler yapmaya çalışırlar, takımlarından biriyle açık açık konuşmak veya bir topluluk önünde konuşmak gibi. Konforlu alanlarından çıkarlar çünkü yeni şeylerin bu alanın dışında bulunabileceğini bilirler.

İş adamı olmadan önce klasik müzikle uğraşıyordum. Dünyaca ünlü bir flüt virtüözü Jean Pierre-Rampal ile konuşurken bana bir yıl içinde rahat bir şekilde sahneye çıktığı konserlerin bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söylediğinde şaşırmıştım.

Rahatsız olmak korkutucu ve kesinlikle doğal olmayan bir tecrübe. Fakat aynı zamanda tekrar ile inşa edilebilecek, geliştirilebilecek bir kas gibi. Yeni bir şey yaparken yaşadığınız duyguları hatırlayın, bisiklet sürmeyi öğrenmek gibi. Başta rahatsız olursunuz, çünkü bir bilinmezlik içindesinizdir, vücudunuz dengeyi tam olarak sağlayamaz. Fakat başardığınızda kendinizle gurur duyarsınız.

İşte bu tarz başarılarınızı, rahatsız olurken, yeni bir alana adım atarken motivasyon kaynağı olarak kullanmalısınız.

7. Kendinize karşı olabildiğince dürüst olun.

Michelle Obama, 2008 Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nde “Başarılarınızın tek sınırı hayalleriniz ve onlara ulaşmak için göstereceğiniz çabadır” diyor. Şah mat.

Girişimciler olarak, görüler ve hayallerimizle iş yapıyoruz. Nerede başlayıp nerede duracağımızı tahayyül edebilme yeteneğimiz, başarıyı belirliyor.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek ve kendimize karşı dürüst olmak bu yüzden çok önemli.

Bunu başarmanın yollarından birisi, bir ay boyunca günlük planlar yapmak. Her günün sonunda, o gün neleri tamamlayamadığınızın bir listesini yapın. Dikkatiniz mi dağılmıştı? Neden? Belki de zamanınız kalmamıştı. Bunları da not etmeyi unutmayın ve bir sonraki güne geçin. Bir ayın sonunda elinizde kendinizi ve sınırlarınızı tanımanız açısından oldukça dürüst bir grafik olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir