1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Banka Kredilerinde Sert Düşüş

Banka Kredilerinde Sert Düşüş
1

Türkiye ekonomisinde son dönemde döviz ile birlikte yaşanan aşağı yönlü seyir rakamlara da yansımaya başladı. 2009 yılından beri ilk kez özel bankaların sunduğu kredilerdeki büyüme hızı eksiye düştü.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Türkiye’de faaliyet gösteren özel bankaların kur etkisinden ayrılmış bir şekilde sunduğu kredilerdeki büyüme hızı 9 yıl aradan sonra ilk kez eksiye düştü.

Geçtiğimiz ayın son günü itibarıyla özel bankaların kredi büyüme hızı (kur etkisinden arındırılmış) 13 haftalık ortalamada yüzde -3’e kadar düştü. Söz konusu rakam geçen yılın Mayıs ayında yüzde 32’ye kadar yükseliş göstermişti.

KAMUDA DA DÜŞÜŞ VAR

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında özel ve kamu bankalarının kredi büyüme hızı yüzde 37’e kadar yükselmişti, ancak 2018 Ağustos ayı itibarıyla yüzde 1.8’e kadar düşüş gösterdi. 31 Ağustos ile biten haftada kamu bankalarının kredi büyüme hızı yüzde 9 civarında gerçekleşti. Bu oran, 20 Ağustos’ta yüzde 14.48 idi. Mayıs 2017’de kamu bankalarının kredi büyüme hızı yüzde 49 seviyelerine kadar yükselmişti.

Ticari kredilerde büyüme hızı yüzde -1.42 olurken, tüketici kredilerinde büyüme hızı yüzde 5.08 oldu. Ticari kredilerde büyüme hızı, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) devreye alınmasıyla birlikte Haziran 2017’de yüzde 45.6 seviyesine kadar yükseliş göstermişti.

Kredi büyümelerinde yaşanan düşüşün en büyük nedeni ise faizlerde yaşanan yükseliş ve bankaların borçlanma maliyetlerinin artmasıyla birlikte kredi verme iştahlarının azalması olarak gösteriliyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 9 Eylül 2018

    bu düşüler ne kadar sürecek acaba bilgisi olan var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir