Az Sermaye İle Yapılacak 8 İş Fikri

Çay Ocağı

Az sermaye ile yapılacak çok sayıda iş fikri var. Özellikle yeni yılda yapılacak bir iş fikri arayanlar için birbirinden karlı iş fikirlerine odaklanmak üzere rehberimize göz atabilirsiniz.

Para kazanmak için çok paraya sahip olmanız gerekmiyor. Günümüzde dünyanın en zengin insanları yıllar önce herhangi bir gelir sahibi değildi. Bu kapsamda hiç sermayeniz olmadan veya az sermaye ile yapılacak birçok işler bulunuyor. Bu iş fikirleri ile önemli ölçüde gelir kazanabilir ve daha büyük işler için sermaye oluşturabilme şansınız var.

Az sermaye ile yapılacak çok fazla iş var ancak bu işlerden kar elde etmek için mutlaka ciddi çalışmalar yapmak gerekiyor. Örneğin bir giyim dükkanını 3-4 bin liraya da kurmak mümkün ama bu dükkanın kar elde etmesini beklemek biraz zor bir süreç olabilir. Bu nedenle kaliteli bir iş planının hazırlanması ve rekabet şartlarının tam anlamıyla incelenmesi gerekiyor. Düşük sermayenin en büyük sorunu kalite sürecidir. Düşük sermayeniz varsa kaliteden kaçmak yerine toplu ürün almaktan kaçınmak daha mantıklı olabilir.

Kısaca şunu belirtmeye çalışıyoruz. Başarı Hikayeleri bölümümüzde de yer aldığı üzere temel anlamda az sermaye ile yapılacak işlerden kar elde etmek istiyorsanız aslında ne iş yaptığınızın önemi yok. Eğer ciddi bir iş planı hazırlamış ve rekabet şartlarının uygun olduğunu düşünüyorsanız o işten mutlaka kar elde edersiniz. Şimdi az sermaye ile yapılacak bazı işlere hep birlikte göz atalım.

1. AVM’de STAND KURMAK


AVM’lerde kurulan standlar genellikle 2-3 metrekarelik alanlarda kurulur ve bu standların kurulumu 2-3 bin liraya bile gerçekleştirilebiliyor. Örneğin organik sabun satan bir AVM standını kurmak için en fazla 4 bin liraya ihtiyacınız olacak. Bu tür iş yerlerini kurmak için ciddi anlamda paraya ihtiyacınız yok, kiralar yüksek olduğu için ana planınız iş planını hazırlamak ve ürünleri satıp satamayacağınızı belirlemek. Eğer satış yapıyorsanız kar elde ediyorsunuz, her şartta 2+2=4.
AVM’lerde kurabileceğiniz stand fikirleri için AVM’lerde Açılabilecek Stand Fikirleri adlı rehbere de göz atabilirsiniz.

2. EV YEMEKLERİ YAPMAK


Evden çalışarak az sermayeli iş fikirleri kategorisinde en karlı işlerden biridir. Evde yapılan yemekler sektörü Türkiye’de halihazırda trend bir iş ve sektör daima büyüyor. Özellikle iş yerlerine yakın alanlarda yaşıyorsanız evde yemekler satışı için bir dükkanda açabilirsiniz, dükkansız olarak sosyal medyayı kullanarak da satış yapabilirsiniz. Bu işi mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Hatta kategori bazlı belirtmek gerekirse eğer Evde Börek Yapıp Satarak Para Kazanmak adlı rehbere mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

3. YATIRIM YAPIN


Yatırım yapmak için çok ciddi sermayelere ihtiyacınız yok. Az sermayeler ile de yapılabilen birçok yatırım aracı bulunuyor. Örneğin borsa ve döviz piyasasında yatırım yapmak için alt taban bulunmuyor. Sermayeniz ne kadar olursa olsun kısa vadede de ciddi karlar elde etmenizin mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor. Para kazanma fırsatları arasında en hızlı dönüşümü bu alanda alırsınız. Ancak sık sık belirttiğimiz gibi yatırım araçları ister istemez risk barındırır ve bu risklerden önlenmek için iyi bir analiz ve istatistik bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Bu konularda bilginiz yetersizse bile Temettü Veren Şirketler ile Para Kazanmak adlı rehberimize mutlaka göz atın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

4. MEYVE SUYU BARI AÇIN


Meyve suyu barlarında satış potansiyeli çok yüksek. Özellikle yürüyüş yolları ve AVM’lerde ciddi anlamda kar elde ettiren bir iş kolu olan meyve suyu barları ile para kazanmanız ciddi bir potansiyel olarak dikkat çekiyor. Organik meyve suyu barlarını açmak için ciddi sermayeye ihtiyacınız yok, 3-4 bin lira ile bile meyve suyu barı açmanız mümkün. Ortalama düzeyde bir iş yapan organik meyve suyu barı ay sonunda 5-6 bin lira kar elde edebiliyor. Ancak mutlaka ama mutlaka AVM’de değilseniz yürüyüş yolları üzerinde kurmanız gerekiyor.

5. REKLAM AJANSI


Reklam ajansı kurmanın çok sermaye istediğini düşünüyor olabilirsiniz ama gerçek öyle değil. Reklam ajanslarında genellikle güzel bir dekor ve 2-3 masa bulunur, hepsi bu. Yaklaşık 10 bin lira ile bile reklam ajansı kurabiliyorsunuz. Reklam ajanslarında kar elde etmek istiyorsanız aktif olmalısınız. Kısaca çevreniz olmalı ve sık sık şirketlere ve kurumlara ziyaretler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eğer bu konularda kendinizi yeterli hissediyorsanız reklam ajansları ciddi anlamda yüksek karlarla çalışıyor.

6. ÇAY OCAĞI AÇIN

Çay Ocağı

Çay ocakları hemen hemen her mahallede, caddede mutlaka bulunuyor. Yüksek cirolar elde ederek para kazandıran bir iş olan çay ocaklarını kurmak için ise ciddi anlamda yüksek sermayelere ihtiyacınız yok. Minimum 10 bin lira civarında kurulabilen bir çay ocağı ile ciddi karlar elde edebilen iş yerleri de bulunuyor. Çay ocağı açacaksanız eğer mutlaka rekabet şartlarını incelemeniz gerekiyor. Eğer çay ocaklarının bulunmadığı bir alan bulduysanız mutlaka Çay Ocağı Açmak rehberine göz atın.

7. DIŞ ÇEKİM FOTOĞRAFÇISI

Fotoğraftan ne anlarım? demeyin. Bu konuda 2 aylık kurslar var. Birçok şehirde bulabileceğiniz fotoğrafçılık kurslarından herhangi birine giderek orta düzeyde bir fotoğrafçı olabiliyorsunuz. Hatta ve hatta bu kurslara para vermenize bile gerek yok. Belediye ve Halk Eğitim’e giderek burada ücretsiz fotoğrafçılık kurslarından birine katılabilirsiniz. Kursu tamamladıktan sonra ortalama fiyatı 2 bin dolar yani 6 bin lira olan profesyonel bir fotoğraf makinesi ihtiyacınız olacak. Dış çekim fotoğrafçısı olmak için bu sermaye dışında paraya ihtiyacınız yok.

Nasıl iş bulacağınıza dair bilgi vermek gerekirse; Şehrinizde yüzlerce fotoğrafçı var. Bu fotoğrafçıların personel istihdamları konusunda sıkıntıları olabilir. Bunlara giderek ek iş alabileceğinizi belirtin. Telefon numaranızı bırakın. Bulabildiğiniz tüm fotoğrafçılara telefon numaranızı bırakmayı ihmal etmeyin. “Onlar zaten bu işi yapıyor bana neden iş versinler ki” diye düşündüğünüzü anlıyoruz ancak olay hiç öyle değil. Örneğin bir müşteri fotoğrafçıdan dış çekim ister, fotoğrafçılar bu müşteriden 800 ila 2 bin lira arası para alır ve bu paranın yüzde 30-40’ını kendilerine alıp diğer miktar için size iş önereceklerdir. Halihazırda bu şekilde çalışan binlerce dış çekim fotoğrafçı var. Çok karlı bir iştir ve paranın yarısını dahi alsanız 3-4 saatte minimum 300-400 lira para kazanırsınız.

Ayrıca dış çekim yaptırdığınız müşterilere de kendi telefon numaranızı bırakmayı ihmal etmeyin. Eğer sizden ve fotoğraflarınızdan memnun kalırlarsa bir daha ki dış çekim işinde mutlaka sizi direkt olarak arayacaklar ve paranın tümünü alma şansınız olacak. Herhangi bir ek maliyet oluşturmadan 1 ayda ortalama iş alarak profesyonel fotoğraf makinesinin sermayesini amorti edebilirsiniz.

Ek bilgileri Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak bağlantısından edinebilirsiniz.

8. DROPSHIPPING

İnternetten stoksuz e-ticaret yaparak da az sermayeli olarak karlı bir iş fikrine başlama şansınız bulunmaktadır. Dropshipping hakkında eşsiz bilgiler içeren rehberimize ulaşmak için Stoksuz E-ticaret Dropshipping rehberine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık