1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Ayakkabı Sektörü İçin En İyi 13 İş Fikri

Ayakkabı Sektörü İçin En İyi 13 İş Fikri
2

Türkiye’de ayakkabı sektörü yıllık 400 milyon çift üretim ile devasa bir pazardır. Sektörde bulunan 120’yi aşkın firma, üretim kapasitesini her yıl artırarak ciddi düzeyde bir büyüme kaydediyor. Ayakkabı sektörünün tüm üretiminin yüzde 70‘den fazlası ise ihraç ediliyor. Bu kapsamda Türkiye’de ayakkabı sektörüne yatırım yapmak kesinlikle karlı olarak değerlendirilebilir.

Ayakkabı sektörüne girmek istiyorsanız, sizler için sektörde para kazandıracak en iyi 13 iş fikrini inceledik. Elbette hangi iş fikrinin size daha uygun olduğunu belirlemek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle sermaye düzeyiniz ve deneyimleriniz bu konuda göz önünde bulundurmanız gereken konular. Zira, bir iş fikri çok karlı olarak görülse bile, size uygun olmayabilir.

Peki sektörde hangi fikirlere yönelmek daha mantıklı olacak? İşte ayakkabı sektörü için 2019 güncelliğinde en iyi 13 iş fikri…

1. AYAKKABI MAĞAZASI AÇMAK

ayakkabı mağaza

Elbette ayakkabı sektöründe en çok uygulanan ve halen ciddi düzeyde potansiyel taşıyan fikir, ayakkabı mağazası açmaktır. Bir ayakkabı mağazasında ortalama kar marjı birçok ürün için yüzde 200’ün bile üzerindedir. Üstelik ayakkabı mağazalarında sağlanan hizmet ile doğru orantılı olarak düzenli müşteri edinmek çok kolaydır. Bu nedenle sektöre giriş yapmak istiyorsanız, bir ayakkabı mağazası açmak mantıklı olabilir. Ortalama 120 bin lira ve üzerindeki sermaye düzeyleri için öneriyoruz.

Ayakkabı mağazası açmak ile ilgili çok ayrıntılı rehberimize ise Ayakkabı Mağazası Açmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

2. AYAKKABI İMALATHANESİ

ayakkabı üretimi

Ortalama olarak 450 bin liralık bir sermayeniz varsa bir ayakkabı mağazası açmak yerine ayakkabı imalathanesi açabilirsiniz. Üstelik ayakkabı imalathanesi açmak istiyorsanız, KOSGEB aracılığıla çok ciddi teşvikler alabilirsiniz. Hatta iş fikrini Anadolu’nun küçük şehirlerinde uygulamanız durumunda, imalathaneni arsasını hibe olarak bile alabilirsiniz.

Ancak teşvik ve hibeler dışında ayakkabı imalathanelerini yönetmek zordur. Bu kapsamda doğru bir iş planı hazırlamadan bu iş fikrine yönelik harcama yapmaya kalkmayın. En öncelikli konu ise üreteceğiniz ayakkabıları pazarlayabileceğiniz alanlar bulmak olacak. Bu konu üzerinde “olumlu” yanıtlar bulmadan bir imalathane açmak mantıklı olmayacaktır. Çünkü ayakkabılar, modası geçen ürünlerdir ve hızlıca pazarda yer bulması gerekiyor.

3. İNTERNETTEN AYAKKABI SATIŞI

ayakkabı site

Artık insanların çok büyük bir bölümü tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden e-ticaret platformlarından gerçekleştiriyor. Özellikle ayakkabı gibi “üzerimde nasıl duracak” sorusunun nispeten daha az olduğu ürünler daha fazla satış rakamlarına sahip.

Bir ayakkabı e-ticaret mağazası açmanın birçok yolu bulunuyor. Yetersiz sermaye düzeyleri için birkaç ürüne yönelik tek sayfalık bir e-ticaret mağazası açabileceğiniz gibi, kendi deponuzu kurarak birçok marka için de destek verebilirsiniz. E-Ticaret için başlangıç rehberimiz E-Ticaret Yapmak İstiyorum bağlantısında.

4. AYAKKABI TAMİRİ

ayakkabı tamir

Eskiye nazaran insanlar ayakkabılarını daha az tamir ediyor ancak arzın azalmasına rağmen ayakkabı tamircileri tamamen piyasadan kayboldu. Bu nedenle eğer bulunduğunuz bölgede çok az ayakkabı tamircisi varsa bir ayakkabı tamircisi açmak yüksek potansiyel içerebilir. Çünkü ayakkabı fiyatları eskiye nazaran 5-6 katına kadar yükselmiş durumda ve küçük bir sorun nedeniyle insanlar ayakkabılarını atmak konusunda pek istekli olmuyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bir ayakkabı tamircisi açmak için bu konuda uzmanlaşmanız gerekiyor. Şehrinizde bulunan İŞKUR’a ve Halk Eğitim Merkezleri’ne giderek buradaki kurslara katılarak ayakkabı tamirciliği konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. İşletmeyi kurmak için ise 25 bin liraya ihtiyacınız olacak.

5. AYAKKABI TASARIM ŞİRKETİ

ayakkabı tasarım

Bir bilgisayarınız ile ayakkabı sektöründe iş fikrine giriş yapmak istiyorsanız ayakkabı tasarımına odaklanabilirsiniz. Ancak elbette bu sektörde yer edinmek düşündüğünüz kadar kolay değil. Öncelikli olarak bu alanda kendinizi geliştirmeli ve dikkat çekici şık tasarımlar ortaya koyabilmelisiniz. Ardından tasarımlarınızı elbette ayakkabı markalarına göndermeniz gerekecek. Olumlu yanıt alana kadar bu süreci devam ettirebilirsiniz. Elbette yurt dışındaki ayakkabı markalarına da göndermeyi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Geleceğin Meslekleri: Bu 51 Meslek Sizi Zengin Edebilir!

6. DERİ TEMİNİ

deri

Ayakkabı firmalarının en çok sorun yaşadığı konulardan biri de deri temini yapmaktır. Deri temini yapabilmek için küçük çaplı şirketler için danışmanlık verebilirsiniz. Ancak elbette bu konuda gelişebilmek için bağlantılarınız olmalı ve mutlaka birkaç yabancı dil biliyor olmanız gerekir.

7. PARMAK ARASI TERLİK ÜRETİMİ

parmak arası

Parmak arası terlikler özellikle yaz aylarında çok ciddi düzeyde satış rakamlarına ulaşıyor. Üstelik parmak arası terlikleri üretmek için sadece bir makineye ihtiyacınız var. Çok küçük bir dükkanda bile üretime geçebiliyorsunuz. Makinesi ortalama 10 bin dolar civarında. Ardından paketleyerek ürünleri pazarlamanız gerekecek. Merak etmeyin, ürünleri satmanız çok zor olmayacak.

8. ORTOPEDİK AYAKKABI ÜRETİMİ

ortopedik

Son dönemde insanların sağlık için harcadığı para artıyor. Bu harcamaların artışı ile birlikte hemen hemen her sektörde farklı ürünler ortaya çıktı. Bu doğrultuda ayakkabı sektöründe de kişiye özel ortopedik ayakkabılar ortaya çıktı. Bu sektörde yer edinebilmek için öncelikle ayakkabı üretimine odaklanmanız gerekecek. Her halükarda bir imalathane ihtiyacınız var. Bu iş genellikle yan olarak üretime odaklanabileceğiniz bir iş fikri olarak değerlendirilmeli.

9. SANDALET ÜRETİMİ

sandalet

Ayakkabı sektöründe nispeten düşük sermayeli bir iş fikri arıyorsanız, sandalet tam aradığınız fikir olabilir. Parmak arası terlik gibi özellikle yaz aylarında ciddi satışa ulaşan sandaletlere çok ciddi talep var. Bir sandalet ayakkabı üretimi imalathanesi kurmak için 20 bin dolarlık teçhizata ihtiyacınız olacak. Diğer tüm masraflar ise imalathanenin kurulumu için harcanacak.

Sandalet sektöründe pazarlama ise rekabet şartları nedeniyle biraz daha zor olabilir. Ayrıca sandaletler üzerinde kar marjı nispeten birçok ayakkabı ürününe göre daha düşüktür. Genellikle sandalet ayakkabı markalarında karlılık, sürüm yakalamak üzerinedir. Bu nedenle düşük maliyetlere odaklanmak zorundasınız.

10. İŞ AYAKKABISI ÜRETİMİ

mühendis ayakkabı

İnşaat, mühendislik, petrol – doğalgaz, demir çelik gibi sektörlerde çalışan insanların ayaklarına zaman zaman sert cisimler çarpabiliyor ya da düşebiliyor. Bu nedenle bu sektörde çalışan insanların iş güvenliği için genellikle iş ayakkabıları kullanılır. Bu iş ayakkabılarını üretmek iyi iş fikirleri arasında değerlendirilebilir. Ancak öncelikle sektöre girmeden bu ayakkabıları pazarlayabilecek firmalar ile görüşmeniz gerekebilir. Çünkü her firmanın farklı istekleri olacak.

Türkiye’de iş ayakkabısı üreten firma sayısı çok azdır ve birçok bölgede iş ayakkabısı üreten firma bulmak bile mümkün değil. Bu nedenle karlı iş fikirleri arasında değerlendirmenizi öneririz. Üstelik KOSGEB aracılığıyla hibe alma şansınız da var.

11. AYAKKABI TABANI ÜRETİMİ

ayakkabı taban

Ayakkabı tabanları sık sık değiştirilen bir üründür ve bunları üretmek için çok küçük bir makine dışında bir şeye ihtiyacınız yok. Genellikle Poliüretan, kauçuk, kösele veya neolitten ile üretilen ayakkabı tabanlarını özellikle ayakkabı tamircilerine pazarlamanız gerekecek. Burada en önemli rekabet şansınız ise fiyattır. Bu nedenle düşük maliyetli ve kaliteli bir ürünü pazara getirmeniz durumunda çok ciddi bir potansiyel elde edebilirsiniz.

12. AYAKKABI FUAR DANIŞMANLIĞI

ayakkabı fuarı

Türkiye, dünyanın en önemli ayakkabı üretim merkezlerinden biri. Bu kapsamda ayakkabı sektöründe çok sayıda firma bulunuyor ve bu firmalar sıklıkla yurt içinde ve yurt dışında fuarlara katılmak istiyor. Ancak her firmanın bu süreçler için deneyimli personel istihdam etme şansı yok. Bu nedenle ayakkabı firmalarına fuar danışmanlığı hizmeti sağlamak üzere bir danışmanlık firması açabilirsiniz. Her halükarda bu sektöre girmek için ayakkabı sektöründe deneyim sahibi olmanız gerekiyor.

13. AYAKKABI TOPTANCILIĞI

toptan ayakkabı

Üretim ve direkt son kullanıcıya satış, pazarlama zahmetli geliyorsa eğer; Ayakkabı toptancılığına odaklanabilirsiniz. Ancak bu sektöre girmek birçok iş fikrine göre daha riskli olabilir. Çünkü ayakkabılar bir moda ürünüdür ve doğru zamanda elden çıkartılmadığı zaman modası geçebilir ve haliyle zarar edebilirsiniz. Bu nedenle ayakkabı toptancılığına girerken öncelikle satış mağazaları ile anlaşmalar düzenlemeniz gerekiyor.

Bir ayakkabı toptancısı açmanın minimum sermaye ihtiyacı ise 140 bin liradır. Eğer çocuk, kadın ve erkek ayakkabılarının tümü için toptancılık yapacaksanız sermaye ihtiyacı 300 bin lirayı aşabilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. merhaba, lütfen bana biri bilgi vere bilirmi kendi ayakkabımızı nasıl üretebiliriz? hiç bir şekilde bilgim yok. benimle iletişime geçseniz çok sevinirim, teşekkürler
    email: sevilalieva@gmail.com

  2. 15 Nisan 2022

    İmalat açmak çok iyi fikir doğru ama ciddi paralar lazım piyasaya girip hemen ürettiğin ürünleri satman gerek hayalim kaliteli ayakkabı üretmek şimdilik model yapıyorum üretmek işallah biğün kısmet olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir