1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Ayakkabı Dükkanı Açmak | Nasıl Açılır

Ayakkabı Dükkanı Açmak | Nasıl Açılır
0

Türkiye’de ayakkabı sektörü en önemli perakende iş kolları arasında yer alıyor. Sektöre giriş yapmanın en kolay yolu ise bir ayakkabı mağazası açmak. Üstelik sektöre giriş yapan mağazalar ilk günden itibaren yoğun bir potansiyel içeriyor. Eğer ayakkabı mağazası açmak istiyorsanız, rehberimizde ilgili tüm sorularınıza yanıtlar sağlamaya çalışacağız.

Türkiye’de yıllık 400 milyon çifte yakın ayakkabı üretiliyor. Bu ayakkabıların çok büyük bir kısmı ihraç edilirken, iç pazarda da önemli düzeyde ayakkabı satışı bulunuyor. Son dönemde ise ayakkabı firmalarının en çok satış yaptığı kanallardan biri ise e-ticaret platformları oldu. Geçtiğimiz yıl Hopi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, internette en fazla ayakkabı satın alındı. Bu kapsamda bir ayakkabı dükkanı açacaksanız eğer mutlaka internetten de satışa odaklanmanız gerekecek.

AYAKKABI MAĞAZASI AÇMAK

ayakkabı mağazası

Ayakkabı mağazası açmak istiyorsanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey, satış potansiyelinin yüksek ve rekabetin az olduğu bir lokasyonda dükkan bulmak olacak. Perakende sektörünün tamamında olduğu gibi ayakkabı sektöründe de doğru dükkan birçok şeyi ifade etmektedir. Bu kapsamda dükkanı bulmak için uzun bir süre içerisinde planlama yapmanızı öneriyoruz. Eğer tam olarak neyi araştırmanız gerektiğini bilmiyorsanız bir iş planı hazırlayın.

Potansiyeli yüksek bir dükkan bulduktan sonra yapmanız gerekenler artık kağıt üzerinde çok kolay. Hemen bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip dükkan açma ruhsatınızı almalı ve ardından bir muhasebeciye giderek burada dükkanın vergi levhasını almak için başvuru yapmanız gerekecek. Dükkan açma belgeleri rehberinden gerekli olan tüm belgelere ulaşabilirsiniz. Elbette bazı belediyeler farklı birkaç şart talep edebiliyor, bu nedenle belediyeye mutlaka önceden uğrayın. Bu adımları tamamlamak birkaç gününüzü alabilir, ardından dükkanın dekorasyonuna geçebilirsiniz.

DÜKKAN DEKORASYONU

ayakkabı dükkanı

Ayakkabı dükkanlarında en önemli konulardan biri de artık dekorasyon olmaya başladı. İçerisinde 30-40 çift ayakkabı bulunan mağazalar, 100 bin liranın üzerinde dekorasyon masrafı bile yapmaktadır. Dekorasyon hem müşteri kalitesini artırmakta hem de ürün fiyatlarına direkt olarak yansımaktadır. Eğer alt gelir grubuna yönelik çalışacaksanız elbette dekorasyon ikinci planda olabilir.

Ayakkabı mağazalarında dekorasyonu nasıl yapacağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz, profesyonel bir destek alabilir veya civarda beğendiğiniz mağazaların tasarımlarını örnekleyebilirsiniz. En önemli konu elbette ışıktır, bu konuda hata yapmanızı asla istemeyiz. Ürünler canlı görünmeli.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

AYAKKABI ALIMLARI

ayakkabı dükkanı açmak

Dükkanın dekorasyonunu tamamladıktan sonra gelelim en önemli konuya. Dükkanınız ne kadar güzel yerde olursa, ne kadar şık bir dekorasyona sahip olursa olsun; Eğer ayakkabılarınız ilgi çekmiyorsa uzun vadede kaybeden tarafta olursunuz. Bir ayakkabı mağazasında satılan tek şey elbette ayakkabılardır, bu kapsamda doğru ayakkabıları seçmeniz gerekiyor. Hitap ettiğiniz özel bir kitle varsa, o kitle içerisinde bulunan birkaç kişi tarafından tasarım seçmenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Yeni 10 Trend İş Fikirleri ile Para Kazanmaya Başlayın

Örneğin 40 yaşında bir erkeksiniz ve 18 – 24 yaşlarındaki kadınlara yönelik bir ayakkabı mağazası açtınız diyelim, ürünleri almaya siz gitmeyin. Bu yaş grubunda bulunan bir veya birkaç kadın sizinle gelsin. Aslında bir yere gitmenize de gerek yok, artık ayakkabı firmaları sipariş doğrultusunda örnekleri bulunduğunuz yere personel ile birlikte gönderiyor. Böylelikle örnekler üzerinden, fikirler alarak seçim yapın.

Ayakkabı alımlarında diğer önemli konu ise ürün fiyatlarıdır. Hangi kitleye ve gelir durumuna hitap ettiğinize göre ürün fiyatları çok kritik bir konudur. Örneğin, nispeten daha uygun ürünlerin bulunduğu bir çarşıda dükkan açtınız diyelim, burada yüksek gelir grubuna yönelik ayakkabılar satmanız zorlaşabilir. Bu nedenle tüm bileşenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir yere varamadıysanız, ortalama gelir durumunu hedef almanızı öneririz. Bir süreden sonra müşteri kitlenizi anlamaya başlayacaksınız.

PERSONEL ve SATIŞ

ayakkabı firması

Tüm perakende satış mağazalarında olduğu gibi ayakkabı mağazalarında da personel önemli bir konu. Doğru personel satışlarınızı hiç ummadığınız düzeyde artırabilir. Bu nedenle deneyimli personeller bulun ve kardan mutlaka pay verin. Bir personelin birkaç ayakkabı satmak için ek motivasyona sahip olmasını sağlamanın en etkili yolu kardan pay vermektir.

Türkiye’de mağaza sahiplerinin en çok yaptığı hata, personel seçimlerine hiç dikkat etmemesidir. Bu nedenle mutlaka bu konuda iyi bir araştırma yapın. Hatta doğru personeli bulmadan dükkanı açmanızı bile önermiyoruz.

Doğru personel seçimi ile birlikte elbette satışlarınız bir anda yükselmeyecektir. Satışları artırmak için reklam yapmanız gerekiyor. Rehberin başında da belirttiğimiz üzere ilk olarak e-ticarete de odaklanın ve ardından sosyal medyadan, yerel gazete, tv ve radyolardan reklam yapın. Çok yüksek bütçeler ile başlamayın, ilk etapta düşük bütçeler ile reklam verin, geri dönüşlere göre artırabilirsiniz.

MALİYET

ayakkabı dükkanı maliyeti

Bir ayakkabı mağazası açmanın genel geçer bir maliyeti yoktur. Çünkü 10 bin liraya da bir ayakkabı mağazası kurulabildiği gibi 500 bin liraya da kurulabilmektedir. Ancak çarşı pazarda, AVM’lerde gördüğünüz ortalama bir ayakkabı mağazası 80 ila 120 bin lira arasında kurulmaktadır. Bu mağazalarda maliyeti oluşturan en önemli konu ayakkabı değildir, genellikle dekorasyondur. Ancak elbette birçok firmanın hazırda ayakkabıya sahip olmak için ayakkabı depoları da bulunmaktadır. Bu size bağlı bir konu ancak elbette sermayeniz yeterli düzeyde ise öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşağıdaki rehberlere de göz atmak isteyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir