1. Anasayfa
  2. KOSGEB Kredi ve Hibe

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme
1

Bankalara ait çeşitli kredi kartlarına ve kredilere ait ödemelerin gecikmesi durumunda bu borçlar bir süre sonra Avukata gönderilir. Banka avukatları ise sizlere genellikle direkt bireysel olarak ulaşarak bu borç için belirli bir ödeme planı sunarlar. Bu durumda da borcunuzun ödenmemesi halinde genellikle icralık olabilirsiniz.

Herhangi bir bankadan aldığınız kredi kartlarının ve çeşitli ihtiyaç, konut ve araç kredilerinin borçlarını zamanında ödemediğiniz zaman yasal işleme alınırsınız. Bu durumda bankalara bağlı avukatlar borcunuz ile direkt olarak ilgilenmeye başlar. Bankalara bağlı olan bu avukatlar iletişim adreslerini kullanarak sizlere genellikle ek şanslar tanımaya başlar. Örneğin kredi borcunuzun üzerindeki ağır gecikme faizleri için bir miktar indirim yada taksitlendirme fırsatı gibi. Ancak siz bunlara rağmen borçlarınızı ödemediğiniz zaman ilk etapta üzerinize kayıtlı maaşınızın 4’te 1’ine direkt olarak icra gelir ve banka bu maaşın yüzde 25’ini almaya başlar.

Ayrıca üzerinize kayıtlı ev, araba ve arsa gibi değerli taşınmazlara da satılamaz şerhi konulur ve banka sizden borçlarınızı avukat aracılığıyla istemeye devam eder. Ancak siz bunca sürece rağmen borçlarınızı ödememeye kararlıysanız avukat derhal devreye girer ve konutunuza icra takibi başlatır. Ve bulunduğunuz adrese kısa süre içerisinde icra için gelinme riski bulunduğunu belirtelim.

Eğer herhangi bir kredi ödemenizin gecikmesi Avukata gittiyse eğer ilk yapmanız gereken -kesinlikle ödememe taahhüdü- vermemektir. Yani avukata borcunuzu ödemeyeceğinizi asla söylemeyin. Borcunuzu kabul edin ve imkanınız olduğu takdirde borcunuzu ödemek istediğinizi ancak borcu tek seferde ödemenizin mümkün olmadığını belirterek pazarlık etmeye çalışın. Avukatlar bu konuda çok esnek davranabilme hakkına sahiptir. Yani 10 bin liralık kredi borcunuz eğer gecikmeden sonra 20 bin lira olduysa, avukat size 5 taksitte 20 bin lira yerine 15 bin lira ödeme fırsatı sağlayabilir.

kredi-borcu

Eğer ödeme gücünüz varsa mutlaka pazarlık etmeyi ihmal etmeyin. Birçok tüketici 10 bin lira civarındaki borcu üzerine gelen yüzde 100 faiz yerine yüzde 5’e yakın faiz ödeyebildi. Yani asıl borcunuz üzerinde çok düşük faiz ücretleri ve taksitler ile bu borcu ödeyebilirsiniz. Sürekli yapıcı olun ve borcunuzun bir avukata gittiğini öğrendiğiniz zaman avukatın aramasını beklemeden siz onu arayın. Bu konuda elinizden geldiğini yaptığınızı ancak ödeme gücünüzün yeterli olmadığını belirtin.

Herhangi bir banka için sizin 5 – 10 bin liralık borcunuzun temelde çok önemi yok. Önemli olan bankanın bu borcu tahsil edebilmesidir. Bankalar 5 – 10 bin lira için onlarca dava açıp icra ile uğraşmak istemezler. Bu nedenle her banka borcunu taksitli de olsa faiz indirimli de olsa almak için elinden geleni yapar.

Öte yandan bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemenizi tavsiye ederiz. Zira yeni sistemle birlikte Kredi Notu Puanınız için borçlarınızı mutlaka düzenli ödemelisiniz. Eğer borçlarınızı düzenli ödeyemezsiniz kredi notu puanınız düşüyor ve bir daha kolay kolay kredi alamıyorsunuz.

Borçsuz günler dileriz…

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Selam ben bay
    Tım bir işyerinde çalışıyorum çektiğim kredilere yetişemiyorum avukata düşse 23500 TL nasıl öderim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir