Asgari Ücret 2020 Zammı Ne Kadar Olacak?
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Asgari Ücret 2020 Zammı Ne Kadar Olacak?

2

2020 yılı için asgari ücret belli oldu.

2020 yılı için asgari ücreti belirlemek üzere toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu adına açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı için asgari ücrete yüzde 15,03 zam yaparak 2.020 TL’den 2.324 TL‘ye yükseltildiğini açıkladı.

ÖNCEKİ GELİŞMELER:

Türkiye’de çeşitli sektörlerde çalışan yaklaşık 14 milyon işçinin merakla beklediği 2020 Asgari Ücret zammına ilişkin ilk bilgiler netleşmeye başladı.

Türkiye’de her yıl belirlenen asgari ücret, 2020’da da yeniden zamlanarak yürürlüğe girecek. Henüz 2020 için verilmeye başlanacak olan asgari ücrete yönelik hükümet temsilcilerinden bir açıklama gelmese de, işçi temsilcilerinden ve kamuoyundan gelen birçok açıklama, seyrin ne yönde olacağına yönelik bilgi sağlıyor.

ENFLASYON BASKISI

Türkiye, 2019 yılında büyük oranda bir enflasyon krizi ile karşı karşıya kaldı. Enflasyon baskısı nedeniyle geçtiğimiz yıllarda yapılan asgari ücret zammının, 2020’da yeterli olmayacağı görüşü hakim.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son enflasyon verisi, tüketiciler için yüzde 24,52 olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayı beklenti anketine göre ise, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 17 olarak açıklandı. Her yıl asgari ücret zammı yapılırken, enflasyon verisi de göz önüne alınıyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının yarın saat 14.00’te yapılacağını bildirdi.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde, yeni rakamı belirleme çalışmalarında sona gelindi.

Toplantılarının ilkini 2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında, ikincisini 10 Aralık’ta Türk-İş’te, üçüncüsünü 17 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) yapan komisyon, dördüncü toplantı için yine Bakanlıkta toplanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek.

Toplantıda, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamının Bakan Selçuk tarafından açıklanması bekleniyor.

Son görüşme öncesi, hükümet, işçi ve işveren tarafından gelen açıklamalar, dikkatleri yeni asgari ücret rakamına çevirdi.

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl asgari ücret sürecini Hak-İş ve DİSK ile iletişim halinde yürüten Türk-İş’in, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki bir rakamı konuşmama ısrarı sürüyor.

Asgari ücret desteğinin 2020’de 200 liraya yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesi, yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı’nın 2020’de alınmaması gibi talepleri bulunan TİSK, asgari ücrette dengelerin gözetilmesini istiyor.
TİSK, geride kalan görüşmelerde kamuoyuna bir rakam telaffuz etmemekle birlikte, Türk-İş’in 2 bin 578 liralık rakamını yüksek buluyor.

Bu süreçte, işçi ve işveren tarafı kadar hükümetin tutumu da ayrı bir merak uyandırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malezya temaslarının ardından asgari ücretle ilgili “Bakalım, son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” açıklaması asgari ücret görüşmelerini yeni bir boyuta taşıdı.

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR

Asgari ücret pazarlığı her yılın Aralık ayında toplanan işçi, işveren ve kamu temsilcilerinden oluşan bir 15 kişilik grubun oluşturulmasıyla başlıyor. Grupta, en çok üye barındıran Türk-İş ve TİSK sendikalarından 5’er temsilci bulunuyor. Diğer 5 temsilci ise hükümet tarafından gönderiliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu olarak kurulan grup, Aralık ayında toplanmaya başlıyor ve yıl bitmeden asgari ücreti belirliyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bizzat Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Komisyonda kararlar oy çokluğu ile belirleniyor

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

  1. 3 Ocak 2020

    Sayın yetkililere teşekkür ederim. Acaba siz ne kadar zam alıyorsunuz. Ağlanıcak halimize gülüyoruz.4 kişilik bir aile 1000 lira kira 300 yakıt elektrik su da 200 lira öderse kalan parayla cocukmu okutacak yoksa evine ne alacak elinizi yüreğine getiremeyenler işin naşında olursa böyle olur.rahat uyuya biliryormusunuz sağlı akla kalın

  2. 17 Aralık 2019

    Asgari ucretle calisan insan sadece yasamaya calisiyo herse 2 kat artarken az bi zam veriliyor az bizide duşunun bizde yasamak istiyoruz

Bir yanıt yazın