1. Ana Sayfa
  2. Karlı İşler

Arjantin’de Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Arjantin’de Asgari Ücret Ne Kadar 2023
Arjantin'de asgari ücret
0

Arjantin’de çalışmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru bu ülkeye gidersem Arjantin asgari ücret miktarı ne kadar olacak sorusudur. Arjantin asgari ücret enflasyonun artması ile birlikte artış gösterdi. Arjantin Peso para birimini kullanıyor. Tek başına en düşük aylık maaş baz alınmadan bununla birlikte ayrıca aylık ev kiraları ve aylık mutfak giderleri de göz önüne alınmalıdır.

Arjantin Asgari Ücret 2023

Günümüzde asgari ücret 261 ARS olarak ödeniyor ki 1 ARS 1.52 ABD doları etmektedir.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, 2023 yılında asgari ücreti yüzde 20 artırma kararı aldı. Bu artışın 6,4 milyon işçiye fayda sağlaması bekleniyor. Artımın Mart 2023’e kadar 4’er aylık taksitler halinde uygulanması kararlaştırıldı.

Artışın Arjantinli işçiler için iyi olması beklenirken fiyatlar için olumsuz olabilir. Tasarrufları tüketen ve toplumsal hoşnutsuzluğu artıran enflasyon oranı yükselmeye devam ediyor. Asgari ücret artışına ek olarak Fernandez, bir süredir dana eti ihracatını yasaklamıştı.

Asgari ücret enflasyon dikkate alınarak hesaplanmıştır.

Arjantin Ev Kiraları

Şehrin merkezinde küçük bir dairenin kirası aylık 250 ABD dolarına denk geliyor. Arjantinlilerin parayla karmaşık bir ilişkisi var. Enflasyon oranı 2018’den bu yana her yıl yüzde 30’u aştı ve bu da işleri çok daha pahalı hale getirdi.

Ancak, Avrupa veya Avustralya’daki büyük bir şehirden daha azıyla yaşamak mümkündür. Lüks meraklısı değilseniz Buenos Aires’te ayda 1.800 ABD Doları ila 2.000 ABD Doları arasında bir bütçeyle geçinebilirsiniz.

Eğer yerli değilseniz farklı bir bütçeniz olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’dan geliyor iseniz, ayda en az 1.000 ABD Doları bütçe ayırmanız gerekecektir. Yaşam tarzınıza bağlı olarak, biraz daha fazla harcamak da mümkün. Arjantin’de yaşamanın maliyeti vergiler, kamu hizmetleri, sağlık hizmetleri, ulaşım ve yiyecek gibi bir dizi faktör tarafından belirlenir. Buenos Aires’te yaşam maliyeti Arjantin ortalamasından %15 daha yüksektir.

Buenos Aires’te yaşamanın maliyeti, yaşam tarzınıza ve Arjantin ekonomisine bağlı olarak değişebilir. Buenos Aires’te bir ev satın almak için birçok seçenek var. Nakit ödemelerle, kısa vadeli finansman yoluyla veya bir emlak tröstü aracılığıyla bir ev satın alabilirsiniz. 

Arjantin Market Fiyatları

1 L süt0.77 USD
1 Kg Peynir6.30 USD
Bir şişe bira1.8 USD
1 Kg donmuş dana eti8 USD
Bir şişe şarap3 USD
1 paket sigara2 USD
Arjantin Market Fiyatları

Arjantin’de 1 hafta konaklama maliyeti 350 dolardır. 5 yıldızlı otellerde kalacaklar için haftalık maliyet 855 dolardır.

Arjantin’de Sosyal Hayat

Arjantinliler genel olarak misafirperver sevgi dolu ve sevecen doğalarıyla tanınırlar. Halk ekonomik dalgalanmalara enflasyona karşı bir nevi bağışıklık kazanmış gibidir. Gençler daha çok anlık yaşamaktan hoşlanırlar. Halk birçok festival eğlence ve kutlamalara bayılır. Sosyal hayat son derece zengindir. Aile ile birlikte oturup TV izlemek yerine dışarı çıkıp arkadaşlarla eğlenmek tercihleridir. Gece kulüpleri son derece yaygındır. Ülkede içki üretimi çok fazladır ve bu üretimin büyük oranı ülke içinde tüketiliyor.

Arjantinliler genel olarak yerel ürünleri satın almayı tercih ediyor. Ülkede olgun kadınlar ve erkekler giyim ve aksesuara çok para harcamazlar. Bunun yerine ihtiyaçları kadar ödeme yaparlar ve harcamalarını minimumda tutmaya çalışırlar. Gençler ise giyime ve aksesuarlara daha çok harcama yaparlar.

Ülkenin neredeyse yarısı yoksulluk içinde yaşıyor. Bu yılın başından bu yana yoksulluk yüzde 40’tan fazla arttı.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Arjantin Ekonomisi

Arjantin piyasa fiyatları siyasi belirsizlik nedeniyle düştü. Ülkenin maliye bakanı borçta temerrüde düşmeyeceğine söz verdi. Ekonomi bakanlığı, enflasyonu ve tüketim mallarını kontrol altına almak için “Adil Fiyatlar” adlı yeni bir program açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Peso’nun ani bir devalüasyonunu önlemek amacıyla hükümet, para birimi değişimine bir dizi kısıtlama getirdi. Bireyler, bir bankada ayda sadece 200 ABD Doları karşılığında peso bozdurabiliyor. Arjantin’e seyahat edenler yanlarında bol miktarda nakit para almalıdır.

Arjantin piyasasının bu yıl enflasyonda %100 artış kaydetmesi bekleniyor. Buna ek olarak, birçok ekonomist, ülkenin ekonomiyi istikrara kavuşturmak için katı önlemler almasını tavsiye ediyor.

Arjantin ekonomisinin en önemli yönlerinden biri de yiyecek içecek sektörüdür. Ülke, dünyanın en büyük gıda üreticisidir.

İstikrarsız ekonomisine rağmen Arjantin, gurbetçilere para kazandıran iş imkanları sunuyor. Ortalama maaş, dünya ortalamasıyla karşılaştırılabilir olan ayda yaklaşık 261 x 12 = 3.132 ARS olarak ödeniyor.

Hayatına burada yeni başlayacakla eğer kendi ülkelerinde deneyimli iseler uluslararası kuruluşlarda iş bulabilirler. Ayrıca, özenle hazırlanmış gönüllü programları sunan birçok ajans var.

Arjantin’e taşınmadan önce bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, ne kadar para kazanmayı bekleyebileceğinizdir. Yeni mezun ve İngilizce bilen bir muhasebeciyseniz, küçük bir firma kurmak için yılda en az 60.000 dolara ihtiyacınız olacak. Bu rakam, ancak pazarın genç profesyoneller için ne kadar rekabetçi olduğunun bir göstergesi.

Yurtdışında çalışmayı planlıyorsanız, geliriniz gelene kadar küçük bir birikimle bu süreci atlatmanız gerekiyor. Ayda en az 800-1.200 USD bütçe ayırmak en iyisidir. Bunu kiranızı karşılamak, gelirinizi artırmak ve tasarruf etmenize yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Arjantin’de yaşamanın maliyeti şehirden şehre değişir. Büyük şehirler, küçük kasabalardan daha yüksek yaşam maliyetlerine sahip olabilir. Alternatif olarak, daha kırsal bir bölgede yaşamayı ve daha uygun fiyatlı bir yaşam tarzının tadını çıkarmayı seçebilirsiniz.

Arjantin, dünyanın en büyük soya fasulyesi ve buğday ihracatçılarına sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda en iyi yün ve şarap üreticisidir. Ülke şarabının çoğu yurt içinde tüketilmektedir. Bu sektörlerde beceriniz ve deneyiminiz varsa kolayca iş bulabilirsiniz.

Arjantin, 10 yıllık bir stagflasyon döngüsünün ortasında. Ekonomisi, yüksek enflasyon, yüksek işsizlik oranları ve mali açıklarla dikkat çekiyor. Hükümet, güvenilirliğini korumak ve güven inşa etmek için mücadele ediyor. Ülke 2023’te bir genel seçime yaklaşıyor. İktidar koalisyonu içinde ekonomi politikasının sıklıkla tartışıldığı bir ülkede güvenilirlik oluşturmak zor olacak.

Arjantin’in enflasyonu haftada ortalama %1 oranında artıyor. 2022 yılını yüzde 90’ın üzerinde bir enflasyonla kapatıyor. Bu eğilim uluslararası kriz nedeniyle hızlanıyor.

Bazı ekonomistler, Arjantin’in yüksek enflasyonunu tedarik zinciri kısıtlamalarına bağladılar. Ülke ekonomisi 50 yıldır hızla artan fiyatlar ile boğuşuyor. Ancak işgücü piyasası son aylarda hızla toparlanıyor. Aslında, birçok iş için ücretler yılda yaklaşık yüzde 50 arttı. Morgan Stanley tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, tüketicilerin üçte ikisinin enflasyon konusunda endişeli olmaya devam ettiğini gösteriyor. Devlet bütçe açığını kapatmaya çalışıyor. Ancak hükümet içindeki bölünmeler süreci yavaşlatıyor.

Arjantin Vizesi Nasıl Alınır

Eğitim için turizm amaçlı veya çalışma için Arjantin’e gitmeyi planlayan adayların vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Arjantin vizesi alma süreci, daha sonra onaylanmış bir web sitesine yüklenen bir formun doldurulmasını gerektiriyor. Vize talebine bağlı olarak sürecin tamamlanması birkaç hafta sürebilir.

Arjantin turist vizesi başvurusu, iki yeni vesikalık fotoğrafla birlikte başlar. Dilekçe pasaport ve başvuru sahibinin ayrıca yeterli mali olanaklara sahip olduğuna dair kanıt göstermesi de gerekiyor. Bir aile üyesinden, arkadaştan veya yasal vasiden noter tasdikli seyahat izni de gerekebilir.

Arjantin Dışişleri Bakanlığı’nın çeşitli vize türleri için formlar içeren bir web sitesi vardır. Daha fazla yardım için bir göçmenlik avukatıyla da görüşebilirsiniz.

Arjantin’de Eğitim Başvurusu

Arjantin’deki bir kurumda okumak üzere kabul edilen yabancılara öğrenci vizesi verilir. Başvuru formu, okulun antetli kağıdına yazılması gereken okuldan bir kabul mektubu gerektirir. Form ayrıca başvuranın okul ücretlerinin bir kısmını ödediğine dair bir beyanı da içermelidir. Öğrencinin ailesinin ve Arjantin’deki akrabasının adı ve adresi de gereklidir.

Arjantin dışişleri bakanlığının örnek bir davet mektubu içeren bir internet sitesi var. Bu mektuba, bir bankadaki kişinin adını ve adresini gösteren bir ITR belgesi eşlik etmelidir. Mektubun amacı, başvuru sahibinin seyahat ve konaklama nedenlerini konsolosluğa bildirmektir.

İlginizi çekebilir : Almanya’da asgari ücret ne kadar?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap