1. Anasayfa
  2. KOSGEB Kredi ve Hibe

Arıcılık Kredisi ile Şimdi Eliniz Daha Güçlü

Arıcılık Kredisi ile Şimdi Eliniz Daha Güçlü
0

Türkiye’de çok yüksek düzeyde potansiyel içeren arıcılık sektörüne giriş yapmak isteyenler için birçok bankadan arıcılık kredisi almak mümkün. Bu krediler ile arıcılık sektöründeki önemli finansman sorununu büyük ölçüde çözmek mümkün. Üstelik arıcılık sektörüne yönelik verilen krediler birçok sektördeki kredilerden çok daha uygun ve uzun vadeli olarak kullandırılıyor. Siz de arıcılık sektörüne giriş yapmak istiyor ve finansman sorunu yaşıyorsanız, arıcılık kredisi veren bankalar aracılığıyla sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Türkiye’de son verilere göre, 83201 işletme arıcılık faaliyeti ile ilgilenirken, yıllık bal üretimi 114 bin ton civarında bulunuyor.

Öncelikli olarak Karlı İş Fikirleri platformu olarak sık sık önerdiğimiz Arıcılık ve Arı Sütü Yetiştiriciliği konularındaki rehberlerimize göz atmanızı mutlaka öneriyoruz. Her iki iş fikri de yüksek potansiyel içermektedir. İş fikirleri hakkında ayrıntılı rehberlerimize ulaşmak için;

Her iki sektör de en karlı tarımsal iş fikirleri arasında yer almaktadır. Sektörlere giriş yapmak için ise ortalama üstü sermaye ihtiyacınız olacak. Sermaye sorununu çözmek için ise arıcılık kredisi veren bankalar ile iletişime geçebilirsiniz.

ARICILIK KREDİSİ VEREN BANKALAR

Ziraat Bankası

Türkiye’de tarımsal faaliyetlerin gelişmesi için en çok çaba gösteren Ziraat Bankası, arıcılık yapmak isteyen çiftçileri desteklemek amacıyla kredi veriyor. Ziraat Bankası tarafından sağlanan “Hayvansal Üretim Kredileri” kapsamında arıcılık için hem gerçek hem de tüzel kişiler kredi alabiliyor. Sağlanan kredi İşletme ve Yatırım amaçları ile kullanılabiliyor. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, şu belgeler ile başvuru yapabilirsiniz;

  • Nüfus cüzdanı
  • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Yapı Kredi

Arıcılık ile ilgilenen çiftçiler ve işletmeler için bakım, şurup, ilaç gibi konularda yaşanabilecek ihtiyaçlar için Arıcılık Kredisi sağlanıyor. Yapı Kredi Bankası tarafından verilen kredi sadece Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne (TAB) kayıtlı olan ve en az 50 kovanı bulunan çiftçilere veriliyor. Kredinin vadesi 12 ay ve başvurular yalnızca şubelerden alınıyor.

Şekerbank

Son dönemde Türkiye’deki en popüler işlerden biri olan Arıcılık için kredi veren bir diğer banka ise Şekerbank. Ancak banka da Yapı Kredi gibi Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne (TAB) kayıtlı olan çiftçilere kredi veriyor. 36 aya kadar vadeli olarak kredi bölünebiliyor, üstelik çok uygun faiz koşulları ile. Krediye başvurmak için Şekerbank şubelerine gitmeniz gerekiyor.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir