1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? 2023

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? 2023
almanya'da asgari ücret ne kadar 2023
7

Almanya’da çalışmak isteyenlerin yakından ilgilendiği konulardan biri Almanya’daki asgari ücret konusudur, bu ücret nerede çalıştığınıza ve ne tür bir işiniz olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Almanya’da işçilere ödenebilecek en düşük asgari ücret ne kadar? Avrupa’nın üretim kenti Almanya’da işçi olarak çalışmak isteyen çok sayıda Türk vatandaşı da var. Eğer sizde Almanya’da çalışmayı planlıyorsanız ilk olarak Asgari Ücret maaşı alacağınızı belirtmekte yarar var. Avrupa’da en hızlı iş bulunabilen ülke olan Almanya’da asgari ücret her yıl hükumet tarafından yeniden belirleniyor.

Almanya’da ortalama maaş nerede yaşadığınıza, ne kadar deneyime sahip olduğunuza ve hangi sektörde çalıştığınıza bağlıdır. Bazı şehirler diğerlerinden daha iyi maaşlar sunar. Ancak ülke ortalaması oldukça iyi durumda.

2023 Almanya’da Asgari Ücret Kaç Euro

Şu anda, Almanya’da asgari ücret saat başına 12,00 Euro’dur. Bu oldukça yüksek bir ücret olarak görünebilir.

Almanya Saat Başı ücret 12 Euro
Almanya Günlük asgari ücret 120 Euro
Almanya Aylık Asgari ücret  3.600 Euro
Almanya Yıllık Asgari ücret 43.200 Euro

Olmaktadır. Uzun vadede 6,2 milyon düşük ücretli işçi için ödemeler bu şekildedir ve yıl içinde verilen tatiller de ücretlidir.

Almanya asgari ücret ödemelerinin kaç dolar olduğunu merak edenler için de güncel Euro/dolar partisine  (1.06 olarak alınmıştır) göre söyleyecek olursak;

  • Almanya Saat Başı ücret :12,72 USD
  • Almanya Günlük asgari ücret: 127,2 USD
  • Almanya Aylık Asgari ücret: 3.816 USD
  • Almanya yıllık Asgari ücret: 45.792 USD

2020 Öncesi Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da 2020’de asgari ücret aylık 1.557 Euro’dur. Bu rakam 2018 yılında 1.498 Euro seviyesinde bulunuyordu. Almanya’da asgari ücret ülke genelindeki işçilerin çoğunluğu için geçerli olsa da serbest çalışanlar ve serbest meslek sahipleri asgari ücret maaşı kapsamında değildir. Almanya’daki asgari ücret, üç aydan az süren veya üniversite dersleri, gönüllü çalışma veya çıraklık eğitiminin bir parçası olan stajlar için de geçerli değildir. Son olarak, uzun süreli işsiz (Langzeitarbeitslose) olarak sınıflandırılan insanlar, işe ilk kez geri döndüklerinde altı aylık bir süre için Alman asgari ücretinin altında maaş alabiliyor.

Almanya’da asgari ücret için 2019’a göre 2020’de yeni bir değişiklik yapılmamıştır. Almanya’da asgari ücret her yıl yeniden hesaplanmakta olup, bizzat hükümet tarafından belirlenen temsilciler ve sendikalar tarafından belirlenmektedir.

2018’de Almanya’daki ortalama maaş 6.636 Euro’yu aştı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 1,5’luk bir artış oldu. Almanya işçi maaşları İngiltere ve Fransa’daki ortalama maaşlardan biraz daha yüksektir.

Almanya’da net asgari ücret ne kadar?

Almanya’da asgari ücret olarak belirttiğimiz 3.600 Euro elbette bürüttür. Ancak bu tutar üzerinde kesilen vergi, her çalışan için farklıdır. Eğer çalışanın tek gelir kaynağı asgari ücret ise vergi yüzde 8 civarında bulunur.

Almanya’da saatlik asgari ücret ne kadar?

Almanya’da da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi maaşlar genellikle aylıktır. Ancak daha kısa süreli işler için saatlik asgari ücret uygulamasına da gidilmektedir. Bu durumda Almanya’da saatlik asgari ücret 12 Euro olarak hesaplanır.

Almanya’da Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

almanya

Almanya’daki ilk federal asgari ücret 2014 yılında yeni Asgari Ücret Yasası (Mindestlohngesetz) kapsamında onaylanmıştır. Bundan önce, ülke Almanda işçilere verilecek olan asgari ücretleri belirlemek için sendikalara ve iş gruplarına güveniyordu. 2014 yılından sonra Almanya’da her yılın başında asgari ücret yeniden belirlenmektedir.

Almanya’da asgari ücret nispeten yeni bir kavramdır. 2015 yılında asgari ücret belirlendi. Bu gelişme Alman Sendikalar Konfederasyonunun daha yüksek bir asgari ücret tabanı kampanyasının bir sonucuydu.

Yeni yasal asgari ücret, kursiyerler gibi çoğu çalışanı kapsamaktadır. Ancak işverenler, yasaya uymamaları halinde 500.000 avroya kadar para cezasına çarptırılabilir. Mevzuat, Alman çalışanlara iyi bir yaşam standardı şans vermek için tasarlandı.

Almanya’da asgari ücret ile ilgili çeşitli düzenlemeler ve muafiyetler vardır. Örneğin üç aydan kısa süreli stajlarda asgari ücret uygulanmaz. Asgari ödeme gönüllü çalışma için de geçerli değildir. Ek olarak çıraklar için geçerli değildir.

Almanya’da Maaş Ortalaması

Almanya’daki çalışma koşulları ve ortalama maaş, diğer birçok Avrupa ülkesinden daha iyi durumda. 2016 yılında yapılan bir OECD araştırmasına göre, Almanya’da 15-64 yaş grubundakilerin dörtte üçü, OECD istihdam ortalamasının çok üzerinde maaşlı bir işe sahipti.

Alman istatistik bürosuna göre, ülkede erkekler için ortalama aylık maaş 3.964 €, kadınlar için ise 3.300 € civarında bulunuyor. İşçiler ise 2017 yılında ortalama 3.771 € maaş aldı.

Almanya’da Sektörlere Göre Maaş Ortalaması

Almanya’da 2020 yılında hangi sektörde çalışanlar ortalama yıllık ne kadar maaş alıyordu?

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bankacılık ve finans 83.371 €
Sigorta 82.554 €
Danışmanlık 75.956 €
Telekomünikasyon 72.626 €
IT 72.582 €
Ulaştırma 72.020 €
Tıp 71.696 €
Yardımcı programlar 71.747 €
Mühendislik 71.134 €
Devlet 65.907 €

Almanya İş İmkanları

Almanya’da iş bulmak sanıldığı kadar zor değil. Aslında, ülke Avrupa’nın en rekabetçi ülkelerinden biridir. Mezun olduktan sonra iyi bir maaş bulma şansınız daima vardır. Orada sanayi ve her sektörde endüstri gelişmiştir. Ülke çalışanlara ve üretenlere değer verir. Ek olarak, ağ oluşturma, aramanızın çok önemli bir parçasıdır. Etkinlikleri ziyaret ederek, şirket web sitelerinde gezinerek ve mümkün olduğunca çok kişiye kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz. Önce kendinize web ortamında çalışabileceğiniz şirket arayışına girebilirsiniz. Hepsini liste halinde oluşturarak hepsine CV gönderebilirsiniz. Onlar sizi almak isterse size bir davetiye gönderirler. Böylece vize alırken sorun yaşamadan çalışmaya gidebilirsiniz. Eskiden Almanya’da asgari ücret sendikalar tarafından belirlenirdi. Yasa, 18 yaş ve üzerindeki işçilere saat başına en az 12 EUR ödenmesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak, bu sayı kursiyerler veya serbest çalışanlar için geçerli değildir.

Alman Federal Hükümeti geçtiğimiz günlerde asgari ücretin önümüzdeki on beş ay boyunca sabit kalacağını açıkladı. Ancak hükümet, Ocak 2024’te asgari ücreti yeniden değerlendireceğini de açıkladı. Alman Federal İstihdam Kurumu, istihdamı onaylamadan önce maaşı kontrol edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kartel Faizi Geri Alınabilecek | Hesaplama ve Dava Dilekçesi

Almanya’da Çalışma Şartları

Geleneksel olarak, Alman ekonomisi yüksek işsizlik oranlarından etkilenmiştir. Ancak, SDP hükümeti 1998’de işsizliği azaltmak için iddialı bir program başlattı. O zamandan beri sendika aktivizmi yükselişte oldu.

İşçiler, işverenleri güvenlik düzenlemelerine uymazsa çalışmayı reddedebiliyor. Alman iş kanunu ayrıca işverenlerin hastalığın ilk altı haftası boyunca tam maaş ödemesini şart koşuyor. Her sektörde Almanya eleman arayışındadır ve bu gelenek on yıllardır hiç azalmadı. Alman nüfusu yeterli değil ve dışarıdan göç almaya müsait bir ülkedir.

Alman Emeklilik Sistemi

Almanya’da çalışan hemen hemen herkesin yasal emeklilik olarak da bilinen devlet emeklilik sistemine katkıda bulunması gerekmektedir. Katkı payı brüt maaşın %18,6’sıdır ve işçi ile işveren arasında paylaştırılır. Emekli maaşının miktarı, işçinin çalıştığı yıl sayısına ve katkı payına bağlıdır. Efektif emeklilik yaşı erkekler için 65, kadınlar için 60’tir.

Alman emeklilik sistemi, tüm emeklilerin refah içinde yaşamasını sağlıyor. Araştırma kuruluşlarına göre 65 yaş üstü insan sayısı 2020 ile 2035 arasında yüzde 22 artacak. Bu, genç nesiller üzerinde çok fazla baskı yaratacak. Şirket emekli maaşı kullanmak, serbest meslek sahibi kişiler için iyi bir seçenektir. Şirket iflas ederse, emekli maaşı ödenmeye devam eder.

Almanya’da nasıl iş bulacağınızı merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Almanya İş İmkan ve İlanları / İşçi Alımı

Almanya’da Hayat Pahalılığı

Almanya’da 2020 yılının ilk yarısında ürün fiyatları ortalama olarak şöyleydi.

Yemek, Ucuz Restoran 10.00 €
Su (0.33 litre şişe) 1,80 €
Süt (normal), (1 litre) 0,71 €
Yerel Peynir (1kg) 8.97 €
Tavuk Göğsü (Kemiksiz), (1kg) 7.49 €
Muz (1kg) 1,58 €
Domates (1kg) 2,62 €
Taksi 1km (Normal Tarife) 2,00 €
Benzin (1 litre) 1,36 €
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Veya Eşdeğer Yeni Otomobil) 20.000,00 €
85m2 Daire için Temel (Elektrik, Isıtma, Soğutma, Su, Çöp) 214,41 €
İnternet (60 Mbps veya Daha Fazla, Sınırsız Veri, Kablo / ADSL) 28,97 €
Fitness Kulübü, 1 Yetişkin İçin Aylık Ücret 28,19 €
Anaokulu (veya Anaokulu), Tam Gün, Özel, 1 Çocuk İçin Aylık 297,84 €
Zincir Mağazada 1 Yazlık Elbise (Zara, H & M, …) 32,60 €
Erkek Deri Ayakkabı 1 Çift 103,13 €
Şehir Merkezinde Daire (1 Aylık) 689,33 €
Mortgage Faiz Oranı (%), Yıllık 20 Yıllık Sabit Fiyatlı 1.89

Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadar?

Her Avrupa ülkesinde asgari ücret elbette ülkenin ekonomik koşullarına göre farklıdır. En çok merak edilenler olarak, Fransa’da 1.521, İspanya’da 1.050, Birleşik Krallık’ta 1.524, Hollanda’da 1.635 Euro’dur. İtalya, İsveç, İsviçre gibi ülkelerde ise asgari ücret yoktur. İşin niteliğine göre işverenler tarafından belirleniyor.

a-s

Almanya Gezilecek Yerler

Almanya’da çalışma kararı alırsanız, orada bir yaşam kuracaksınız demektir. Bu durumda gezilecek yerleri de gözden geçirmek gerekir.

İster Almanya’yı ilk kez ziyaret etmekle ilgileniyorsanız, ister deneyimli bir gezgin olun, burada ziyaret etmek isteyebileceğiniz bazı yerler var. İki bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ülke, çok zengin doğa manzaraları sunmaktadır.

Almanya’da Hangi Şehir Ziyaret Edilmeli

Almanya’da tarihi bir dönüm noktası görmek için Masal şatolarından dünya çapındaki müzelere kadar gezilecek çok yer var. Almanya’nın en eski şehri olan Köln, modern sanat ortamıyla da biliniyor. Canlı bir gece hayatının yanı sıra çok sayıda müze ve birinci sınıf sanat galerileri bulunmaktadır.

Almanya’nın ikinci büyük şehri olan Hamburg, Elbe Nehri’nin ağzında yer almaktadır. Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir ve önemli iç su yollarına bağlıdır. Bu canlı şehirde çok sayıda restoran ve gece kulübü bulunmaktadır.

Almanya’nın finans başkenti Frankfurt, 5,5 milyondan fazla nüfusuyla gelişen bir şehirdir. Dünyanın en büyük tren setine ev sahipliği yapmaktadır. Bir ticaret ve finans şehri olmasının yanı sıra yürüyerek keşfetmek için harika bir yerdir. Almanya’nın diğer bölgelerine giden gezginler için popüler bir duraktır.

Tarihi Teknolojisi ve Eğlence Merkezleri ile Almanya

İster tarihi yerler veya müzeler arıyor olun, ister sadece ülkenin doğal güzelliğini seyretmekle yetinin her turisti memnun edecek yapılar alanlar ve aktiviteler var, konu gezi olunca Almanya’nın sunabileceği çok şey var. Ülke, zengin kültürü ve tarihine ek olarak teknolojik yenilikler otomobil endüstrisi alanında yenilikleriyle de tanınır.

Dünyada ilk çipli kart icadı Almanlara aittir. İlk televizyon 1931’de Alman Baron Manfredvon Ardenne tarafından icat edildi.

Köln Katedrali, dünyanın en büyük katedrallerinden biridir. İnşası 600 yıldan fazla sürdü ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

İlk modern matbaa Almanya’da icat edildi. Ülkede her yıl yayınlanan dokuz binden fazla kitap var.

Almanya’da yapılacak pek çok harika şey var. Tarihi yerlerden müzelere, ülkede gezilecek görülecek ve yapılacak çok çeşitli şeyler var.

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin – Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, heyecan verici kültürel ve gece hayatı sunan şehirlerden biridir. Aynı zamanda, aslen Atina’daki Akropolis’ten sonra modellenen bir dönüm noktası olan ünlü Brandenburg Kapısı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Frankfurt Alman şehri, Avrupa’nın en popüler finans merkezlerinden biridir. Avrupa Merkez Bankası’nın merkezidir. 16. yüzyıldan kalma Hofbräuhaus’uyla tanınan Frankfurt, 56 katlı bir gözlem platformuna sahip etkileyici bir Ana Kule’ye de ev sahipliği yapmaktadır.

Büyük şehirlerden birinde günler geçirebilir veya hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Münih’in masal şatolarından Frankfurt’un gökdelenlerine kadar, Almanya’da yapabilecek aktivitelerin sınırı yok.

Almanya’nın başkenti Berlin, zengin bir tarihe sahiptir ve alternatif kültürüyle bilinir. Şehrin birçok modern müzesi, çeşitli gece hayatı ve zengin bir kültürel ortamı vardır. Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sığınağı gibi bir dizi simge yapı ve binaya sahiptir.

Reeperbahn, bir dizi hareketli disko, bar ve müzik kulübünün bulunduğu popüler bir caddedir. Ayrıca, popüler mağazalar ve restoranlarla dolu bir mahalle olan Belçika Mahallesi’nde bazı harika barlar ve restoranlar bulabilirsiniz.

İster Almanya’nın kozmopolit kültürünü özümsemek ister ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmekle ilgileniyor olun, ziyaret edilecek pek çok yer var. Bu ülkede birinci sınıf sanat galerilerinden tarihi şehirlere, sizi meşgul edecek bir şeyler bulacaksınız.

Dinlenmek için mükemmel bir yer arıyorsanız, Kara Orman’a gitmek isteyeceksiniz. Sık ormanları ve gürleyen şelaleleriyle tanınan, ağaçlarla kaplı arazinin muhteşem manzaralarını yakalama şansına sahip olacaksınız.

Görlitz tarihi yerleri gibi bazı tarihi yerleri de gezebilirsiniz. Bu tarihi yerler, Kitap Hırsızı ve Quentin Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi gibi filmlerde yer aldı. Muhteşem manzaraları ve güzel kasabaları görmek için ünlü Bavyera Alpleri’ne de gidebilirsiniz. Yürüyüşten bisiklete ve araba turuna kadar çeşitli turlar arasından seçim yapabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

  1. Almanya’da asgari ücretli bile bize göre milyonla para kazanıyor demek! Biz de Türkiye’de ayda 400 EURO asgari ücretle çalışmaya devam edelim…

  2. Almanyada para kazanmak istiyorsan iş yeri açacaksın

  3. Artık Almanya’ya pek Gitmek İsteyen Kalmadı Gibi. eskidenmiş O Alman İşçi Hayranlığı Ama Hala orada Kazanılan Paralar Burada Oldukça İyi Durumda.

  4. kardeş yazdığın fiyatlar çok yüksek. ben Leipzigde yaşıyorum. hele o suyun fiyatını hiç anlamadım. Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir