1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Akıllı Yatırımcı Olmak İçin 7 İpucu

Akıllı Yatırımcı Olmak İçin 7 İpucu
0

Akıllı bir yatırımcı olmak, daha iyi yatırım kararları almanızı sağladığı gibi bu riskli dünyada dolandırıcılıklardan ve manipülasyonlardan da büyük ölçüde korunmanızı sağlar. Ancak elbette akıllı bir yatırımcı olmak için tüm ipuçlarını kullansanız ve uygulasanız bile daima dikkatli olmalı ve kendinizi yatırım araçları konusunda bilgilendirmeniz gerekiyor.

Yatırım araçları hakkında yeterli bilgiye sahip olamazsanız asla akıllı yatırımcı olamazsınız. Bu kapsamda oluşturduğumuz En İyi 14 Yatırım Aracı rehberimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Yatırım araçları hakkında ne kadar kendinizi geliştirirseniz o kadar akıllıca yatırımlar yapma şansınız olacak.

Şimdi sizi akıllı yatırımcı yapabileceğine inandığımız 7 ipucuna yer vereceğiz.

1. Doğru Kuruluşlar İle Çalışın

kuruluş

Türkiye’de hizmet sağlayan yüzlerce yatırım şirketi vardır. Bu şirketlerden hangisi ile çalıştığınıza dikkat etmek akıllı yatırımcı olmanın ilk yoludur. Her şirketin genel geçer bazı fonları ve yatırım çeşitlendirmeleri bulunuyor. Bazı durumlarda kendinizi şirketin kollarına bırakmak isteyebilirsiniz, bu nedenle hangi şirketin son 10 yılda nasıl performans gösterdiğini de incelemenizi öneririz.

2. Bir Plan Sahibi Olun

plan

Günümüzde tüm yatırımcıların belirli bir yatırım stratejisi vardır. Ancak bu stratejiler çoğu zaman duruma göre değişiklik gösterdiği anda birbirine karışıyor ve bu durum stratejiye sadık olmanın önüne geçerek zarar elde edilmesine neden oluyor. Bu kapsamda hangi yatırım aracına ilgi duyarsanız duyun, yatırım aracıyla henüz yatırım yapmaya başlamadan önce bir plan hazırlayın ve bu plana her durumda sadık kalın. Örneğin bir hisse senedi aldığınız zaman, bu hisse senedini yüzde 5 karla ulaştığı zaman satmayı planlarsanız, mutlaka o seviyeye gelince satın.

3. Masraflara Dikkat Edin

masraf

Her bir yatırım aracının belirli masrafları vardır. Masraflar bazı durumlarda karınızı bile büyük ölçüde elinizden alabilir. Bu nedenle yatırım araçları üzerinden kesilen komisyon ve vergi gibi masraflara mutlaka dikkat edin ve yatırım aracınız ile ilgili hesaplamalarda bu masrafları göz önünde bulundurun.

4. Riski Anlayın

risk

Her riskli yatırım aracı size fazla oranda gelir sağlayacak diye bir şey elbette yok. Ancak hep riskten kaçınmak da size direkt olarak kazanç sağlamayacaktır. Bu nedenle akıllı bir yatırımcı olarak işe koyulmak için ilk etapta riski anlamanız gerekir.

Bazı yatırımlar diğerlerinden daha risklidir – paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Ancak devlet tahvili gibi yatırım araçlarında ise risk düzeyi yıllarca çok düşüktür, aynı şekilde getiri de düşük olacaktır. Bu nedenle bir yatırım aracının riskini göz önüne almadan yatırım yapmamalısınız.

5. Kârınızı Kullanın

hesap

Bir yatırım aracından gelir elde ettiğiniz zaman bu karınızı direkt olarak harcamak yerine, yatırımın üzerine eklemek günümüzde en fazla gelir sağlayan yatırımcıların kullandığı yöntemler arasında yer alıyor. Özellikle faiz ile yatırım yapanlara mutlaka bileşik faiz önerilmektedir. Bileşik faizin gücünü önemsemek, akıllı yatırımcıların büyük oranda önemsediği bir konu. Ayrıca diğer yatırım araçları için de yatırım gelirinin gücünü kullanmanızı mutlaka öneririz.

6. Çeşitlendirin

çeşit

Akıllı bir yatırımcı olarak en çok dikkat etmeniz gereken ipucular arasında “Çeşitlendirme” yer alıyor. En küçükten en büyüğe kadar, bütün düzeydeki sermayeler için çeşitlendirmeyi mutlaka öneriyoruz. Kısaca “tüm yumurtalarınızı bir sepete koymayın” çünkü sepet kırılırsa, elinizde hiç yumurta kalmayacaktır. Bu nedenle farklı sepetler oluşturmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu sayede riski de azaltmış olacağınız gibi, olası bir trendi de kaçırmamış olacaksınız.

Örneğin 100 liranız varsa, bu paranın tamamıyla gıda sektöründe bulunan a şirketinin hissesini almak yerine, 25 lirasıyla alıp, geri kalan parayı farklı sektörlerdeki şirketlerin hisselerinin alımına ayırabilirsiniz. Çeşitlendirmeyi mutlaka tercih edin.

7. Araştırın, Takip Edin, Kendinizi Güncelleyin

araştırma

Akıllı bir yatırımcı olmak için elbette “akıllı” olmak gerekiyor. Akıllı olmak da kolaylıkla elde edilebilen bir olgu değildir. Bunun için çabalamanız ve çalışmanız gerekiyor. Yatırım araçlarından maksimum performans alabilmek için, ekonomi piyasalarını araştırın, konusunda uzman isimleri takip edin, bir şirkete, sektöre veya fikre yönelik bilgilerinizin artık eskimiş veya işe yaramaz olabileceğini düşünüp kendinizi güncelleyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir