Acente Nedir? Acentelik Veren Firmalar

Acente

Acente genel olarak bir işletme adına ticari faaliyet gösteren temsilci, vekil veya satış memuru olarak adlandırılır. Bu sıfatların dışında da farklı isimlendirmeler ile anılabilecek bu vekiller bir sözleşme ile ana firmaya bağlıdır ve firma adına, bulunduğu bölgede firmanın yürütmesini istediği faaliyetleri yürütür. Acenteler bağımsız çalışır ancak ana kuruluş ile imzaladığı sözleşmeye bağlı kalır.

Acenteler Türkiye’de en çok sigortacılık sektöründe rastlanılır. Ancak nakliye, kargo, döviz bürosu ve çeşitli sektörlerde de acentelere yoğun olarak rastlamak mümkün.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Acente veren firmalardan acente alabilmenin belirli bir yolu yoktur. Her kuruluş acentelik için farklı şartları ön koşul olarak sunabilmektedir. Bu kapsamda acente almak için ilgilendiğiniz firmadan bilgi talep etmeniz gerekiyor. Türkiye’de acente açmak isteyenlerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ne (TOBB) kayıt olması zorunludur, aksi durumda faaliyet iptal edilir. Ayrıca acenteler müşterilere karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘dan da mesuldür, sadece sigortacılık sektöründe, ana şirketin sigortacılık kapsamındaki eksik faaliyetlerinden sorumlu değillerdir.

Acenteler ana şirket adına faaliyet göstermekte olup, müşteri bilgilerini başka hiçbir kimse veya kurum ile paylaşamaz.

ACENTELİK VEREN FİRMALAR

Türkiye’de acentelik veren binlerce firma var. Bu firmalara en çok sigorta sektöründe rastlamak mümkün. Ancak kargo, nakliye, döviz bürosu ve çeşitli sektörlerde de acentelik alınabilecek çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmalardan birkaçını incelemek gerekirse;

Bayilik Fikirlerine göz atmak istiyorsanız eğer BAYİLİK VEREN FİRMALAR bölümüne de mutlaka göz atın…

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık