50 Lira İle Başladı Şimdi Yıllık 3 Milyon Lira Kazanıyor
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

50 Lira İle Başladı Şimdi Yıllık 3 Milyon Lira Kazanıyor

0

Türkiye’de kadın girişimciliği için ciddi destekler sağlayan KOSGEB aracılığıyla birçok başarı hikayesi yazılmaya devam ediliyor. Son olarak Konya’da kadın girişimci Emine Altındağ, 50 lira ile başladığı iş fikriyle bugün yılda 3 milyon liraya yakın para kazanıyor.

Konya’da 10 metrekarelik dükkanda küçük mutfak ürünleri satışı yapan Emine Altındağ, KOSGEB’e başvurduktan sonra aldığı destekler ile işini büyüttü. Kısa sürede dünyanın birçok ülkesine de ihracat yapabilecek seviyeye ulaşan Altındağ, bugün mutfak ürünleri konusunda rekabetçi firmalar arasında yer alan bir markaya sahip.

İHTİAÇLARINI İŞ FİKRİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

Bir ev hanımı olarak farklı yemek ve tatlı türlerini yapmak için sık sık malzemeye ihtiyaç duyduğunu belirten girişimci Emine Altındağ, bu dönemde pastalarını tam olarak yapabilecek demir tatlısı kabı bulmakta sorun yaşadı. Bunun üzerine bir usta ile anlaşarak kendi kaplarını üretmeye başlayan Altındağ, bunları kişisel sosyal medya hesaplarından satmaya başladı.

Emine Altındağ, sosyal medyada ürünlerinin çok ilgi gördüğünü ve kısa sürede ülkenin her yanından ürün siparişi almaya başladığını belirtiyor. Bunun üzerine KOSGEB’e başvurduğunu söyleyen girişimci ev hanımı, başvurusunun olumlu sonuçlanması ile birlikte kendi dükkanını açtı ve mutfak malzemeleri üreterek satışa başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 39 İpucu!

İş dünyası hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı halde KOSGEB sayesindeki destekler ile birlikte tam bir iş kadınına döndüğünü Anadolu Ajansı‘na anlatan Altındağ, “Gördüğüm kursun ardından KOSGEB desteğiyle, vergi levhamla 10 metrekarelik ilk küçük şahıs firmamı açtım. Bugün devletimiz birçok kanalda yardımcı olmaya çalışıyor, ‘Siz yapın biz destekleriz’ diyor. Bu işe 50 lirayla başladım. 100, 200 derken kadınlarımız işlerini büyütebilirler. Ülkede bütün şehirlere kargoyla ürünlerimizi gönderiyoruz. Şehirden bir iz taşıması adına da paketlerimizin içine hediyelik, ‘Mevlana şekeri’ koyuyoruz. Bugün zaman zaman yurt dışına da ürün gönderiyoruz. e-ticaret işlerine de devam ediyoruz. Sayfamızın farkına varan yurt dışından takipçilerimiz de var. Almanya, Fransa, Lübnan ve Norveç’e gönderiyoruz. Mutfağımda yemek yaparken, saçımda yağ ve salça kokusu varken 40’lı yaşların üzerinde ticarete atıldım. Birçok kadın bazı nedenlerle çalışma hayatında yer alamıyor. Ben ve benim gibi girişimci kadınlara yardımcı olacak benden daha fazla kanala ulaşabilecek bakan, müsteşar, haberci, memur ya da Anadolu’daki sıradan bir kadın olur. Birbirimize destek verelim, ‘Türkiye ekonomisinde biz de varız’ diyelim. Benim tek istediğim bu. Yaşım 48 çocuklarımı büyüttüm, hayatımın sonuna doğru gidiyorum, bir insanın hayatına nasıl dokunabilirim bunun mücadelesi içindeyim.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İlham Alınacak Başarılı Girişimcilik Örnekleri

İlginizi Çekebilir