2019’un En İyi 8 Kadın CEO’su
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

2019’un En İyi 8 Kadın CEO’su

0

Dünya genelinde iş dünyası halen kadınlar için çeşitli zorluklar bulunuyor olsa bile, tüm istatistikler aradaki farkın yavaş yavaş da olsa giderek kapandığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl Fortune 500 listesindeki şirketlerin yalnızca 6,6’sı kadınlar tarafından yöneltiliyordu. Söz konusu rakam çok düşük olsa bile, bir önceki yılda rakamın yüzde 4,8 olduğunu belirtmek gerekiyor. Yüzde 40 azımsanmayacak bir yükseliş olarak dikkat çekiyor. Peki 2019 yılında en çok parlayan kadın CEO’lar kim?

Bu rehberde yavaş yavaş geride bıraktığımız 2019 yılında en iyi yükseliş grafiğini gösteren 10 kadın CEO’ya değineceğiz. Rehber ABD merkezli Glassdoor insan kaynakları platformu tarafından sağlanan veriler ile hazırlanmıştır.

1. Lynsi Snyder

 

lynsi-snyder
people.com

Şirket: In-N-Out Burger

Yaş: 37

Serveti: 3.2 Milyar Dolar

Lynsi Snyder, dünyadaki en genç milyarderlerden biridir. Popüler fast-food zincirinin mirasçısı olan Snyder, zinciri hiç ulaşamadıkları yeni zirvelere çıkardı ve ABD’de çalışılacak en iyi yerlerden biri haline getirdi.

2. Lisa Su

lisa su
fortune.com

Şirket:  Gelişmiş Mikro Cihazlar

Yaş: 49

Serveti: 161 milyon dolar

Advanced Micro Devices’ın (AMD) başarısının arkasındaki itici güç olan Lisa Su, şirketin başına geçtikten sonra büyük bir iflas bayrağının çekilmesini engellemeyi başarmıştır. Su, neredeyse hiçbir üretim yapmayacak konuma gelen AMD’yi günümüzde Microsoft’un Xbox One ve Sony PlayStation 4 konsolları için yonga sağlayıcısı konumuna getirmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Düşük Yatırım ile Kadın Girişimciler İçin En İyi 17 İş Fikri

3. Jessica Catino

Jessica Catino
digitalprospectors.com

Şirket: Digital Prospectors

Yaş: 43

Digital Prospectors’un yeni CEO’su olan Jessica Catino, şirketin başına geldikten sonra 4 milyon dolar civarındaki yıllık ciroyu 50 milyon dolara çıkarmayı başardı.

4. Cathy Engelbert

Cathy Engelbert
time.com

Şirket:  Deloitte

Yaş: 54

Cathy Engelbert, Deloitte ailesine henüz 17 yaşındayken katıldı. Uzun yıllar farklı pozisyonlarda çalışan Engelbert, 2015 yılında şirketin başına geçti ve yıllık büyüme oranını yüzde 7’nin üzerine çıkarmayı başardı.

5. Isabelle Kocher

 Isabelle Kocher
fortune.com

Şirket:  Engie

Yaş: 52

Net değer: 4 milyon dolar

Büyük bir enerji şirketi olan Engie’nin başındaki Isabelle Kocher, görev süreci boyunca şirketin cirosunu 60 milyar Euro’nun üzerine çıkardı. Şirket bu süreç içerisinde yenilenebilir enerji konusunda dünyanın 3’ncü büyük şirketi olmuştur.

6. Sarah Nahm

Sarah Nahm
usatoday.com

Şirket: Lever

Yaş: 33

Sarah Nahm, kurucusu ve CEO’su olarak Lever’in arkasındaki liderdir. Stanford Üniversitesi’nden mühendislik ve ürün tasarımı alanında lisans derecesi olan Nahm, Google Chrome’u başarıyla başlatan ürün ekibine katılmadan önce kariyerine Google’da Marissa Mayer’ın konuşma yazarı olarak başladı . Kendi projelerini takip etmek isteyen, işe alım yazılımını modernize edecek bir platform oluşturmak amacıyla Lever’ı kurdu. Bugün, şirketi dünya çapında 2.000 müşteriye ulaşmıştır.

7. Anne Wojcicki

 anne-wojcicki
inc.com

Şirket:  23veMe

Yaş: 46         

Serveti: 690 milyon dolar 

Temel amacı, kişisel hastalık risklerini bildirerek ve önleyici adımlar atmalarına yardımcı olarak insanları güçlendirmek olan 23veMe’nin kurucusu olan Anne Wojcicki, bu konudaki girişimi ile FDA onaylı tek kişisel genetik firmasının başında yer alıyor.

8. Tricia Griffith

Tricia Griffith
fortune.com

Şirket: Progressive Corporation

Yaş: 55

Serveti: 56.6 milyon dolar

ABD’nin en büyük araç sigortası şirketlerinden biri olan Progressive Corporation’nun başındaki isim olan Tricia Griffith, şirkete ilk girdiğinde bir temsilci uzmanıydı. Yıllar süren sıkı çalışması sonucu şimdi şirketi yeni hedeflere götüren isim olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.