17 Yeni İcat ve Buluşlar
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

17 Yeni İcat ve Buluşlar

1

Yeni icat ve buluşlar üzerinde çalışıyorsanız son dönemde dünya genelindeki en yeni icat ve buluşları rehberimizde bulabilirsiniz.Dünya trendleri sık sık değişime uğruyor. Bu kapsamda her yeni gün yeni bir icat ve buluş hayatımıza girmeye devam ediyor.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız eğer özellikle endüstri sektöründe büyük önem arz eden yeni icatlar ve buluşlar mutlaka ilginizi çekmeli ve bu konuda daima yeni araştırmalar yapmalısınız. Birçok sektör özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni icatlar ve buluşlarla çeşitli değişikliklere uğrayabilmektedir. İşletmenizi bu değişikliklere karşı daima hazırlamalısınız.

Peki dünyada neler oluyor? Hangi icatlar ve buluşlar şuanda gündemde…

Sektörlere hızlıca göz atalım…

SU KAÇAKLARI İÇİN YENİ ÇÖZÜM

kağıt

Washington Üniversitesi’nden bilim adamları devasa döşeli boru hatlarında kaçakları tespit edebilmek adına yeni bir ürün geliştirdi. Geliştirilen ürün sayesinde borulardaki su kaçaklarını tespit etmek ve bunun sisteme alarm olarak uyarılmasını sağlamak mümkün olacak. Yüksek iletken karbon nanotüpleri ile üretilen bu kağıdın yakın tarihte ticari ürüne dönüştürüleceği belirtiliyor.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETEN SERALAR

sera

Seraları güneş enerjisi panelleri ile donatan ekip, bu sayede ısınma masraflarına önemli bir çözüm buldu. Kaliforniya Üniversitesi profesörleri tarafından geliştirilen bu seralar aracılığıyla ayrıca yüzde 5 daha az su tüketildiği ifade ediliyor.

BOMBA DETEKTÖRÜ YÜZÜK

dedektör

Kaliforniya Üniversitesi’nden Joseph Wang ve ekibi tarafından geliştirilen yeni bomba detektörü yüzük sayesinde, birçok biyolojik ve kimyasal tehditler anında algılanabiliyor.

Söz konusu yüzükte bulunan sensörler aracılığıyla birçok tehdit önceden algılanabiliyor ve yüzük sahibine uyarı veriliyor. Üstelik yüzük tamamen kablosuz teknoloji ile tasarlandığı için dışarıdan algılanamıyor.

VÜCUDUN İÇİ ARTIK RAHATLIKLA GÖRÜLEBİLECEK

akciger

Endoskopiyi vücut içerisinde izlemek çok zor ve pahalı bir işlemdi. Bu soruna çözüm bulmak isteyen Edinburgh ve Heriot-Watt Üniversitesi’nden bilim insanları yeni dijital kameralara benzer bir ürün geliştirdi. Söz konusu yeni teknoloji sayesinde hastanın kendi yatağında özellikle akciğerindeki sorunları rahatlıkla incelenebiliyor.

İNCELEYİN: İnsanlığın Kaderini Değiştiren 36 İcat

HAREKETİ ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRECEK

tişört

Teksas Üniversitesi ve Hanyang Üniversitesi bilim insanları; esnetildiğinde veya büküldüğünde elektrik üretimi sağlayan yeni bir iplik geliştirdi. Yeni iplik Twistron olarak geliştirilirken, bu ürünün ticari ürün olarak pazarlanmasının birkaç yıl alabileceği belirtiliyor.

Yeni ürün sayesinde tişörtünüzü hafif okşamak bile elektrik üretmek için yeterli olabilecek.

PİLSİZ CEP TELEFONU

pilsiz

Washington Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni cep telefonu içerisinde radyo sinyallerinden elektrik üreten bir teknoloji var. Bu teknoloji aracılığıyla birkaç mikrowatt elektrik üretilebiliyor. Bu elektrik ile cep telefonunu çalıştırmayı başaran bilim insanları pilsiz cep telefonu ile Skype üzerinden konuşma yapılabilmesinin yolunu arıyor.

BİSİKLETLER İÇİN ABS FREN

bosch

Alman merkezli üretici Bosch tarafından bisikletler için acil fren sistemi olan ABS üretildi. Bosch Kaza Araştırmaları merkezi tarafından geliştirilen yeni ABS sistemi aracılığıyla artık bisikletler ile daha güvenli bir yolculuk yapmak mümkün olacak. Yeni nesil bisikletler için oldukça sevindirici bir haber.

HORLAMAYI DURDURAN BANT

horlama

Snorelax adı verilen bu yeni geliştirilen bant sayesinde horlama sorununa kesin çözüm sunuluyor. Bant genel olarak üst solunum yolundan geçen hava solunumunun engellenmesine neden olan baskıları ortadan kaldırmak amacıyla üretildi. Nazik ve özel maddeden üretilen bu ürün ayrıca birkaç dakika sonra kendini tamamen unutturuyor. Ürünün şu anda tek kötü avantajı ise tek kullanımlık olması. İşletme bu sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.

SESLERİ DENGELEYEN TIKAÇ

tıkaç

ABD Ordusu için üretilen TCAPS adı verilen bu kulak tıkacı genel olarak gürültülü ortamlarda seslerin kulağa daha dengeli gelmesini sağlamak amacıyla üretildi. Ürün normal kulak tıkaçlarından farklı olarak, sadece her türlü gürültüyü engellemez, ek olarak aynı zamanda takımınızdan potansiyel olarak iletişim kurmanızı sağlar.

İNCELEYİN: Engelliler İçin En İyi İcatlar

Yorumlar (1)

  1. Ufkumu açtınız, ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın