Kapat

1.5 Milyon Lira Destek Verilecek

Anasayfa
KOSGEB Kredi ve Hibe 1.5 Milyon Lira Destek Verilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla “İş Birliği-Güç Birliği” projelerine, 1 milyon 500 bin liraya kadar destek verildiğini bildirerek, “2010 yılından bugüne kadar, toplamda 246 işletici kuruluşa yaklaşık 82 milyon lira tutarında destek sağlandı.” ifadesini kullandı.

Özlü, yazılı açıklamasında, KOSGEB aracılığıyla, “İş Birliği-Güç Birliği” projelerine 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira lira geri ödemeli olmak üzere 1 milyon lira, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki ortak imalata yönelik projelere de 300 bin lira geri ödemesiz 1 milyon 200 bin lira geri ödemeli olmak üzere 1 milyon 500 bin lira destek verildiğini bildirdi.

Programdan faydalanmak üzere en az 5 işletmenin bir araya gelmesi şartının bulunduğuna işaret eden Özlü, projelerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında ortak imalata yönelik gerçekleştirilecek olması halinde ise en az 3 işletmenin bir araya gelmesinin yeterli olduğunu kaydetti.

Özlü, program kapsamında alınacak yerli malı makine ve teçhizatın yüzde 15 oranında daha fazla destekleneceğine dikkati çekerek, “Program vasıtasıyla 2017 Ekim ayı itibarıyla 31 işletici kuruluşa (programdan yararlanmak üzere orta-yüksek ve ileri teknoloji alanındaki projeler için en az 3, diğer alanlarda ise en az 5 işletmenin bir araya gelmesiyle oluşturulan LTD. ya da A.Ş. statüsündeki tüzel kişilik) 8,5 milyon liradan fazla destek sağlandı. 2010 yılından bugüne kadar toplamda 246 işletici kuruluşa yaklaşık 82 milyon lira tutarında destek verildi.” değerlendirmesinde bulundu.

KOSGEB KREDİSİ NASIL ALINIR?

İşe yeni başlayacak girişimcilere destek olmak amacıyla kurum kredi sağlıyor. Ancak bu krediyi alabilmenin belli şartları bulunuyor. Bir işletme açmak ve hayallerinizi gerçekleştirmeye karar verdiyseniz; siz de KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Kurumun girişimci desteği kredisini kullanabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

Kuruma ait Girişimcilik eğitimini tamamlamanız ve sertifikanızı almış olmalısınız.

Sertifikanızı almanızın ardından şirket kurma işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Yalnız sertifika olmadan kurulan şirketler destek kapsamında değildir bilmelisiniz.

Kurduğunuz şirket ortaklı bir şirketse; hissenizin en az %30 olması gerekir.

Erkek girişimcilere %60 oranında destek verilirken; kadın girişimcilere verilen desteğin oranı %70’tir.

Şirket için yaptığınız her harcamanın gider olduğunu belirtecek faturalarını kesinlikle alın ve saklayın. KOSGEB bu faturalar üzerinden destek oranını belirleyecektir ama bedellere KDV dâhil olmayacaktır. Yani önce siz harcamalarınızı yapacaksınız ardından bu harcamaları fatura ile ibraz edeceksiniz ve kurum size belirleyeceği oranda 2-3 ay gibi kısa bir sürede destek verecektir.

Şirkete alınan malzemelerden demirbaş olanlarını 3 yıl boyunca kesinlikle satamazsınız.

KANITLANMIŞ PARA KAZANMA YOLLARI

“1.5 Milyon Lira Destek Verilecek” üzerine 1 yorum

  1. Asuman says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir